Palát se trefil v přesilovce po Johnsonově přihrávce

Český útočník Ondřej Palát měl nemalý podíl na úspěšném vystoupení týmu Tampa Bay Lightning na ledě Buffalo Sabres. Pod výhru 6:4 se podepsal gólem a asistencí. Další branku dal forvard Martin Frk, Los Angeles Kings porazili Philadelphia Flyers 5:3, hostům nebyly nic platné dvě asistence Jakuba Voráčka.

Vítězný nádech měla i trefa obránce Filipa Hronka, jenž jistil výhru Detroit Red Wings nad San Jose Sharks 2:0. Rozdílný poslední den roku 2019 prožili čeští gólmani. Petr Mrazek pomohl k výhře Carolina Hurricanes proti Montreal Canadiens (3:1), David Rittich musel vstřebat porážku Calgary Flames s Chicago Blackhawks 3:5.
Palát prvním střelcem Lightning
Bitvu v KeyBank Center měli mnohem lépe rozehranou domácí Buffalo Sabres. Zkraje druhé třetiny zvyšovali na 2:0, pak sice přesně po 27 odehraných minutách snížil při přesilovce ranou bez přípravy Ondrej Palat a oslavil tak dvanáctý gól sezony, ale už v polovině zápasu to bylo 4:1, když se prosadili Jimmy Vesey a Jack Eichel.
Čtvrtou výhru za sebou si ale přece jen nakonec připsali Lightning, neboť následoval jejich velký obrat. Ještě do druhé přestávky snížili Alex Killorn a Tyler Johnson, u jehož gólu asistoval Palát a přidal tak i dvanáctou nahrávku v tomto ročníku.
Během necelých dvou minut se pak v průběhu třetího dějství prosadili Kevin Shattenkirk a opět Killorn, vše pak završil Anthony Cirelli při hře domácích bez gólmana. Killorn u jeho gólu asistoval, tři body stihli i domácí Tyler Johnson a hostující Conor Sheary (oba 1+2).
"Hráli jsme dobře, získali jsme vedení 4:1, měli momentum na své straně, ale pak jsme zápas úplně zahodili," podivoval se Eichel.
Hronek trefil prázdnou branku
Jak chutná výhra si prožili opět po delší době Detroit Red Wings. Nejhorší tým ligy šestkrát za sebou nebodoval, proti San Jose Sharks, kteří jsou nejhorším celkem Západní konference, to ale vyšlo, navrch s čistým kontem.
Tyler Bertuzzi poslal domácí do vedení ve 24. minutě, Hronek pak na povedené vystoupení Red Wings razítko, když v závěru dalekonosným pokusem z rohu kluziště u vlastní branky trefil přesně a využil tak risku Sharks při hře bez gólmana. Dvaadvacetiletý zadák tak dal už osmý gól sezony.
Ten domácí Jonathan Bernier byl velkou oporou mužstva a i díky 34 zákrokům se stal první hvězdou zápasu. Bernier má za posledních šest zápasů, které odchytal, skvělou úspěšnost zákroků 95,1 procenta. "Už nějakou dobu chytá vážně skvěle," ocenil trenér Detroitu Jeff Blashill.
Sám si také výhru náležitě užil. "Je opravdu o mnoho zábavnější opouštět střídačku po výhře než po porážce," radoval se Blashill. "V naší situaci nepotřebujeme koukat na tabulku, abychom věděli, jak jsme na tom. Ale musíme i nadále makat na tom, abychom byli nejlepší, co jen můžeme být. A snažit se vyhrát nějaké zápasy."
Frkův třetí gól sezony
Los Angeles Kings vyhráli proti Philadelphia Flyers první třetinu vysoko 4:0, když vedle dvou gólů v početní výhodě udeřilo také v oslabení. Justin Braun pak sice na konci 35. minuty snížil, ale v nástupu do třetí části se nádhernou střelou z kruhu pod horní tyčku prosadil v přesilové hře Frk a vrátil na stranu domácích čtyřbrankový náskok. Frk tak má na kontě tři góly ve třech zápasech od povolání do prvního mužstva.

Frk využil přesilovku bombou z levého kruhu

"Mluvili jsme o tom, že je třeba zlepšit hru našich speciálních formací, takže je skvělé, jak se nám zápas podařil v tomto ohledu, pomůže nám to," prohlásil kapitán vítězů Anze Kopitar. "V konečném účtování to dopadlo tak, že nám právě tahle stránka hry vyhrála zápas."
Jakub Voracek si ve druhém utkání za sebou připsal dvě asistence. Zatímco v předchozím utkání v aréně Anaheim Ducks to vedlo k výhře 2:1 po prodloužení, tentokrát bylo výsledkem jen zmírnění porážky z 1:5 na konečných 3:5.
Mrázek vychytal Canadiens
Petr Mrázek má za sebou další úspěšné vystoupení v brankoviště Carolina Hurricanes. V utkání proti Montreal Canadiens inkasoval sice již ve čtvrté minutě, kdy na vedoucí přesilovkový gól Sebastiana Aha odpověděl Max Domi, ale pak už branku uzamkl.
Erik Haula ve druhé třetině a Ryan Dzingel střelou do prázdné branky při závěrečné hře Canadiens bez gólmana stanovili konečné skóre 3:1. Hurricanes po sérii tří zápasů bez bodového zisku vyhráli podruhé za sebou, Montreal naopak zůstal potřetí v řadě bez bodu.
"Všechno to začíná od gólmana," prohlásil útočník Aho. "Když máte takové dva brankáře jako my (Mrázek a James Reimer), co chytají tak skvěle, spoléháte na ně ve chvílích, kdy se soupeř dostane do tlaku. Věříte, že předvedou ten důležitý zákrok."
Mrázek dopomohl k úspěchu 29 úspěšnými zásahy a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.
Rittich čtyřikrát inkasoval
Poté, co střídal v předchozím vystoupení proti Vancouver Canucks, kdy za necelých 11 minut stihl jen čtyři zákroky při třech inkasovaných gólech, prožil další nelehký večer brankář David Rittich.
V souboji s Chicago Blackhawks dostal při porážce 3:5 čtyři góly, hned v úvodu přišlo malé dejá vu, neboť stav 3:O ve prospěch hostů svítil na ukazateli skóre tentokrát po 12 minutách a 44 sekundách.
Flames pak inkasovali i počtvrté, přesto zápas nezabalili. V polovině 56. minuty dal pátý gól v sezoně Michael Frolik a v oslabení se tak postaral o snížení Flames na 2:4. Sean Monahan je přiblížil na jediný gól, ale pak vše završil do prázdné branky hráč zápasu Patrick Kane, který nasbíral celkem čtyři body (2+2).

Kane překonal Ritticha z levého kruhu a zvýšil na 3:0

Kane za celou dekádu od 1. ledna 2010 nasbíral v 742 zápasech základní části NHL 802 bodů za 315 gólů a 487 asistencí, což je v tomto období nejvíce ze všech hráčů. Jediným hráčem v historii Blackhawks, jenž si vedl lépe, byl Denis Savard. Mezi 1. lednem 1980 a 31. prosincem 1989 stihl v 716 utkáních 984 bodů (340+644).
"Myslím, že k něčemu takovému potřebujete hrát v dobrých týmech, s dobrými hráči, samozřejmě být zdravý a navrch ještě podávat vyrovnané výkony," řekl Kane. "Bylo to každopádně zábavných deset let. Jsem zvědavý, co přinese dekáda následující."
Zatímco Rittich měl nakonec 28 úspěšných zákroků, jeho protějšek Robin Lehner dokonce 41.
Ostatní zápasy: Pastrňák má další bod, Trotz uspěl proti Capitals, Maple Leafs dál ničí soupeře
Poosmé za sebou bodoval David Pastrnak. Třicátou asistencí v sezoně pomohl již na začátku třetí minuty využít přesilovku Bradu Marchandovi a Boston Bruins vedli na ledě New Jersey Devils. Přidali i gól na 2:0, přesto nakonec podlehli 2:3 v nájezdech. Pastrňák byl mezi osmi úvodními exekutory, kteří neuspěli, nakonec až v šesté sérii rozhodl Damon Severson.
Kouč Barry Trotz opět našel s New York Islanders recept na Washington Capitals, které v roce 2018 dovedl ke Stanley Cupu. Hostující Islanders si odvezli výhru 4:3, dvěma góly k ní přispěl Casey Cizikas. Capitals ztratili třetí z posledních čtyř zápasů, Islanders naopak uspěli podruhé za sebou po sérii tří porážek.
Minnesota Wild nestačili na Toronto Maple Leafs, jimž podlehli 1:4. Zatímco Wild prohráli podruhé za sebou doma a opět s jediným vstřeleným gólem, Maple Leafs bodovali už poosmé za sebou, z toho sedmkrát vyhráli. Shodně gól a asistenci zaznamenali hvězdy kanadského celku John Tavares, William Nylander a Auston Matthews.
Vegas Golden Knights zdolali přesvědčivě Anaheim Ducks 5:2. Hosté se trefili jako první, ale domácí otočili skóre až na 4:1. Dva góly vítězů dal Jonathan Marchessault, nejprve proměnil trestné střílení, v závěru si pak vychutnal trefu do prázdné branky. Brankář Marc-Andre Fleury tak s jeho přispěním dosáhl 455. výhry v 826. utkání základní části NHL a na šestém místě historie se osamostatnil od Curtise Josepha. Jen o tři vítězství více má rovněž stále chytající Henrik Lundqvist z New York Rangers.

Marchessault při penaltě vyzrál blafákem na Gibsona

Edmonton Oilers v parádní přestřelce porazili New York Rangers 7:5, přičemž si hodně pohráli s nervy svých fanoušků. V čase 35:04 totiž vedli drtivě 6:0. Rangers ale snížili, ve třetí třetině pak stihli za necelých 12 minut čtyři góly a v čase 56:15 byl zápas znovu otevřený. Kailer Yamamoto pak ale trefil prázdnou branku a bylo hotovo. V dresu vítězů zářil autor hattricku James Neal, který si připsal i nahrávku, čtyři body nasbírali i domácí Ryan Nugent-Hopkins a hostující Artemi Panarin (oba 1+3).
Jen o gól méně padlo v duelu Colorado Avalanche - Winnipeg Jets, který skončil výsledkem 4:7. V domácí brance dostal místo Pavla Francouze přednost německý gólman Philipp Grubauer, jenž inkasoval pět branek a měl jen 19 úspěšných zákroků, zatíco jeho protějšek Connor Helleybuck 39. V dlouho vyrovnané bitvě odskočili Jets ze 3:3 na 6:3 mezi 51. a 58. minutou. Hattrick oslavil Kyle Connor, dokonce čtyřmi body pomohl k výhře Mark Scheifele, který jednou skóroval a na všechny góly Connorovi nahrával.
Po osmizápasové vítězné sérii narazil lídr Západní konerence St. Louis Blues. Obhájci Stanley Cupu prohráli na ledě Arizona Coyotes 1:3, když dokázali odpovědět pouze na úvodní gól Conora Garlanda. Tyler Bozak ještě v první třetině vyrovnal, ale ve 48. minutě dal vítězný gól Phil Kessel a cennou výhru domácích pojistil v závěru Nick Schmaltz.
Skvělou formu posledních týdnů potvrdili Columbus Blue Jackets vítězstvím nad Florida Panthers 4:1. Blue Jackets nevyšli naprázdno už pojedenácté za sebou, z toho sedm zápasů vyhráli. Mezi domácími vyčnívali především lotyšský gólman Elvis Merzlikins, jenž předvedl 36 povedených zásahů, a autor hattricku Zach Werenski. Třígólový večer prožil poprvé v kariéře v NHL.