Dva týmy postoupily, dva se udržely ve hře

Carolina Hurricanes a Colorado Avalanche dovršili v úterních pátých zápasech 1. kola play off postup po shodných výhrách 6:3. Hurricanes doma slaví posun do semifinále Východní konference proti New York Islanders a asistencí u vítězné branky k tomu pomohl i český útočník Martin Nečas. Avalanche se radovali na ledě Winnipeg Jets. Toronto Maple Leafs odmítli konec sezony a díky výhře na ledě Boston Bruins 2:1 v prodloužení snížili na 2:3 na zápasy. Stejně tak se to podařilo Nashville Predators díky velkému obratu a vítězství 2:1 nad domácími Vancouver Canucks.

Hurricanes rozhodli dvěma góly za osm sekund

Carolina, která si loni zahrála konferenční finále, překonala bránu 1. kola play off počtvrté za sebou a může se těšit na souboj s New York Rangers. Islanders definitivně zlomila ve 45. minutě, kdy během osmi sekund skórovali Jack Drury a Stefan Noesen a zařídili Hurricanes vedení 5:3. Druhou asistenci u vítězného gólu si připsal Nečas. Seth Jarvis přispěl k vítězství třemi body za gól a dvě přihrávky.

Celek z Raleighu vykročil v PNC Areně za pečetí postupu rázně a v čase 3:13 vedl po trefě Teuva Teräväinena a využité přesilové hře Andreje Svečnikova 2:0. Hned za 41 sekund sice snížil také v početní výhodě Mike Reilly, ale ve 14. minutě vrátil Carolině dvoubrankový náskok Jevgenij Kuzněcov.

Islanders ve druhé části srovnali krok díky Brocku Nelsonovi a Caseyovi Cizikasovi, ale ve třetí třetině se během chvilky jejich naděje rozplynuly. Drury se trefil z levého kruhu po zblokované střele Bradyho Skjeie a Noesen doklepl puk do odkryté branky po nečekaném odrazu puku od mantinelu opět po Skjeiově nahození. Výsledek dokonal 99 sekund před koncem při hře hostů bez gólmana Jarvis.

"Začátek zápasu byl skvělý. Ale oni si vytvořili tlak, patří jim velké uznání. Museli jsme zahrát opravdu dobře, abychom sérii vyhráli. Je opravdu těžké postoupit v play off, někdy se na to zapomíná. Jsem pyšný na náš tým za tento úspěch, ale ještě to není to, o co usilujeme," prohlásil kouč Caroliny Rod Brind’Amour.

Sestřih: Carolina - Islanders 6:3

Rantanen zařídil postup Avalanche

Winnipeg v domácí hale Canada Life Centre dokázal dvakrát dotáhnout ztrátu, ale na branky Mikka Rantanena ze 45. a 49. minuty už nenašel odpověď. Avalanche, kteří předloni slavili zisk třetího Stanley Cupu v klubové historii, tak zvládli postup do 2. kola popáté za posledních šest let. V semifinále Západní konference je čeká vítěz souboje mezi Dallas Stars a obhájcem triumfu Vegas Golden Knights. Rantanen k postupové výhře přispěl dohromady třemi body i díky asistenci.

Jets se ujali vedení po 75 sekundách díky Kyleovi Connorovi, ale brzy odpověděl už svou sedmou branku v sérii Valerij Ničuškin a ve 26. minutě otočil stav Jakov Trenin. Za 66 sekund sice smazal ztrátu v přesilové hře Josh Morrissey, ale v čase 33:45 si srazil Markem Scheifelem zblokovanou střelu Artturiho Lehkonena do vlastní branky Neal Pionk a hosté vedli 3:2.

Po 126 sekundách srovnali domácí krok díky Tyleru Toffolimu, ale Rantanenova teč střely Devona Toewse od modré čáry už byla vítězná. Pojistku přidal z přečíslení po akci Nathana MacKinnona. Dvě sekund před koncem ještě pečetil výsledek do prázdné branky Josh Manson.

Sestřih: Winnipeg - Colorado 3:6

Knies udržel Maple Leafs ve hře

Toronto dokázalo vyhrát podruhé ze tří vystoupení v TD Garden a rozhodl tom v čase 62:26 Matthew Knies, který překonal Jeremyho Swaymana z dorážky po průniku Johna Tavarese. Maple Leafs uspěli i bez nejlepšího střelce základní části Austona Matthewse, který kvůli nemoci vynechal už třetí třetinu při sobotní domácí porážce 1:3 i pondělní trénink, objevil se na ledě jen na chvíli před úterním dobrovolným rozbruslení.

"Byla to úžasná akce, šel do brány a díky tomu z toho byl gól. Všechno to začal on, já už jsem jen nastavil hokejku. Měl jsem štěstí a poslal jsem nás zpátky domů," vyzdvihl Tavaresovu akci Knies, který se stal ve věku 21 let a 196 dnů šestým nejmladší střelcem branky v prodloužení v play off v klubové historii Maple Leafs.

Hosté do utkání lépe vstoupili a v čase 5:33 otevřel skóre střelou od modré čáry Jake McCabe. Ve 14. minutě se dostal puk po forčekingu Bruins mezi kruhy ke Trentu Fredericovi, který pohotovou střelou vyrovnal. Byla to ale jediná z 28 střel, kterou Joseph Woll propustil za svá záda. Jeho protějšek Swayman si připsal 31 úspěšných zákroků.

Kanonýr David Pastrňák byl se čtyřmi pokusy na branku nejaktivnějším střelcem Bruins spolu s Fredericem, ale poprvé v sérii nebodoval. Naprázdno vyšel i jeho spoluhráč z útoku Pavel Zacha i na straně vítězů centr David Kämpf.

Šestý zápas se hraje v noci na pátek 3. května v Bostonu.

Sestřih: Boston - Toronto 1:2 po prodl.

Carrier uchoval Predators naději

Podobně jako Maple Leafs slavil i podruhé v sérii venku vítězství Nashville, který otočil výsledek ve Vancouveru. V čase 52:46 to zařídil svou premiérovou brankou v kariéře v play off Alexandre Carrier, jenž se prosadil ve svém 15. utkání v bojích o Stanley Cup.

Na první gól se v Rogers Areně čekalo až od 44. minuty a postaral se o něj bek Nikita Zadorov. Za čtyři minuty ale v přesilové hře vyrovnal kapitán Roman Josi a střelecký večer obránců dovršil vítěznou ranou od modré čáry Carrier. Český bek Filip Hronek v barvách Canucks i v po pátém utkání svého první play off v kariéře čeká na bod.

Šestý duel je na programu v noci na sobotu 4. května v Nashvillu.

Sestřih: Vancouver - Nashville 1:2