Hertl zařídil Sharks vítězství v utkání číslo 5

Dokonalé střelecké probuzení v sérii 2. kola play off s Coloradem prožil v sobotním pátém utkání český útočník Tomáš Hertl ze San Jose. Dvěma góly otočil duel doma v SAP Center na 2:1 a Sharks jsou za stavu 3:2 na zápasy jedinou výhru od postupu do finále Západní konference.

V úvodním kole se Hertl na postupu přes Vegas Golden Knights podílel šesti góly v sedmi zápasech, ale v souboji s Avalanche z dosavadních čtyři utkání bodoval jen v tom druhém - při domácí porážce si připsal dvě asistence. Teď se s osmi góly posunul na druhé místo pořadí kanonýrů play off za spoluhráče Logana Couturea, který má na kontě devět tref.
San Jose Sharks - Colorado Avalanche 2:1 (stav série: 3:2)
Sharks museli v utkání dohánět ztrátu poté, co ve 38. minutě otevřel šťastně skóre Tyson Jost. Střelu J.T. Comphera z pravého kruhu vykopl Martin Jones betonem, obránce Brent Burns při snaze odvrátit nebezpečí trefil do levé nohy Josta a puk zapadl u tyče do branky.
San Jose odpovědělo 19 sekund před koncem druhého dějství. Při vyloučení Tysona Barrieho vystřelil z pozice za levým kruhem Couture a Hertl úspěšně tečoval puk za Philippa Grubauera. Pro českého kanonýra to byl první zásah od sedmého zápasu proti Vegas, v němž pomohl gólem rovněž v přesilové hře k vítězství 5:4 v prodloužení.

Hertl rozhodl o výhře San Jose druhou trefou v utkání

"Myslím, že jsme si tento zápas zasloužili vyhrát. Konečně se nám podařilo dát gól v přesilovce," potěšilo Hertla. "V play off je to hlavně o oslabeních a přesilovkách. My jsme dnes měli obojí skvělé. Musíme v tom pokračovat, protože potřebujeme ještě jednu výhru."
On sám dostal v početních výhodách důvěru na šest minut a 12 sekund a více času v nich měl jen obránce Erik Karlsson (6:55). S 3:05 minutami při oslabení jej v utkání předčil ze spoluhráčů v útoku pouze Couture (3:13).
"Snažili jsme se od začátku celých šedesát minut hrát hokej. Jones byl neuvěřitelný. Předvedl několik klíčových zákroků a my jsme otočili zápas. Musíme se teď dobře připravit, protože známe Colorado, oni budou bojovat," doplnil Hertl.
V čase 46:26 úřadoval Hertl znovu a zápas rozhodl. Odvedl skvělou práci před brankovištěm, kde stínil Grubauerovi. Po střele Marca-Edouarda Vlasice se v souboji s Nathanem MacKinnonem dostal k puku a doklepl jej do odkryté branky.
Za svůj výkon byl Hertl zvolen první hvězdou utkání. Na ledě strávil 24 minut a jednu sekundu. Byl druhým nejvytíženějším útočníkem Sharks po Coutureovi (24:42).
Vyslal také osm střel na branku, o polovinu více než další nejaktivnější střelci v utkání Burns, Erik Karlsson, Couture, Evander Kane, tedy všichni zástupci vítězného týmu.
Kouč Sharks Pete DoBoer ocenil Hertla. "On a Logan Couture byli fantastičtí. Skvěle si počínali na vhazování, při celoplošné hře i v oslabeních. Jejich čas na ledě o tom vypovídá," prohlásil DeBoer.
Sharks přestříleli soupeře v utkání 39:22. "Přehráli nás a vyhráli. Především v první třetině měli převahu. Potom nám začaly jít nohy, ale stejně si myslím, že oni byli lepší," prohlásil kouč Avalanche Jared Bednar.
[Kompletní pokrytí série San Jose s Coloradem]
"Domácí dali dva takové šťastné góly. Měli větší tlak než v zápasech na našem ledě. Myslím si, že jsme ale hráli většinu času dobrý zápas. Bohužel to nestačilo k tomu, abychom uspěli," litoval Grubauer.
Na rozdíl od předešlých pěti utkání se nevešel do sestavy San Jose útočník Lukáš Radil, který v letošním play off sehrál celkem šest duelů a nebodoval.
Další zápas: Pondělí 6. května (úterý 7. května 4:00 SELČ) v Pepsi Center v Denveru.