Cze_FIN_12

V základní skupině mistrovství světa byl hlavní zbraní české reprezentace do 20 let kreativní český útok a zdálo se, že brankáře mezi silné stránky počítat nelze. Josef Kořenář však ve čtvrtfinále přesvědčil o opaku.
Gólman z Jihlavy udržel 51 zákroky proti výrazně aktivnějším Finům remízu 3:3 až do konce prodloužení a v nájezdech pak vychytal čtyři střelce z pěti. Češi naopak z prvních tří penalt dvakrát skórovali, když se prosadili Kristian Reichel a Martin Nečas.

Junioři tak zlomili prokletí, které trvalo 12 let. V semifinále šampionátu 'dvacítek' byli naposledy v roce 2005, kdy vybojovali bronzové medaile. Tentokrát se v semifinálovém duelu střetnou se superfavorizovanou Kanadou.
"Byli lepší, ale my jsme byli v nájezdech šťastnější. A teď slavíme," radoval se podle oficiálních stránek turnaje Reichel, syn slavného centra Roberta Reichla, který byl jediným úspěšným exekutorem penalt v semifinále olympiády v Naganu 1998 proti Kanadě. "Bylo to před dvaceti lety a vzpomněl jsem si na to," dodal Kristian.
Vedle něj a Kořenáře byl hrdinou čtvrtfinále i tříbodový Martin Nečas (vítězný nájezd a dvě assitence) a Filip Zadina, jenž vstřelil dva góly: v čase 6:20 otevřel skóre v přesilovce parádní střelou do růžku, v čase 57:34 při hře bez brankáře přesnou tečí usměrnil puk mezi betony brankáře Ukko-Pekky Luukkonena, jenž dostal tři góly ze 30 českých pokusů.

Joni Ikonen CMHJ

Převaha v počtu střel vypovídá o obrazu duelu, v němž měli Finové v dlouhých pasážích výrazně navrch. V první třetině přestříleli soupeře 15:4, přesto ji prohráli 0:1. Ve třetí části byl poměr ran na branku 21:9, přesto Češi dokázali z minima vytěžit maximum a využít odvážného odvolání gólmana - toho kouč Filip Pešán vyměnil za extra útočníka tři minuty před koncem třetí třetiny, v níž do té doby Finové dominovali.
Výsledkově se Seveřané dostali do zápasu paradoxně ve druhé části, která byla z jejich strany herně nejhorší. V přesilovce se však prosadil Aapeli Rasanen a v polovině třetiny jím vystřelil vedení Olli Juolevi. Po Reichlově vyrovnání v čase 34:17 se na začátku třetího dějství prosadil také nejlepší finský útočník Kristian Vesalainen, jenž dal po dvou nahrávkách i gól.

Skvělý výkon Kořenáře i Zadinova milimetrová teč jako jedna z mála českých šancí ve třetí třetině vrátila Pešánův tým do hry a tyto dva prvky nakonec vedly až k úspěšnému penaltovému dramatu.
Ať už semifinále dopadne jakkoliv, Češi zanechají na turnaji v Buffalu dobrý dojem. Zatím porazili dva ze tří silných soupeřů, ukázali množství talentovaných útočníků a v úterý se k nim přidal i gólman Kořenář.
Švýcaři vydrželi jen 48 sekund
Jen 48 sekund dokázali Švýcaři udržet nerozhodný stav v duelu s Kanadou. Po první třetině vedl vítěz skupiny A se proti čtvrtému celku skupiny B už 3:0 a rozdíl průběžně navyšoval na 8:2. Herní dominance favorita byla jednoznačná a vyplývá i z poměru střel 60:15. Dva góly vstřelil Drake Batherson, Maxime Comtois si připsal tři body za gól a dvě asistence.
Slováci Švédy nepřekvapili
Slovensko ztroskotalo ve čtvrtfinále na Švédsku počtvrté za posledních pět let. Po porážkách 0:6 (2014), 0:6 (2016) a 3:8 (2017) letos tým trenéra Ernesta Bokroše pozlobil favorita nejvíce a podlehl těsně 2:3. Dvě branky kapitána Martina Bodáka, který ve 38. minutě snižoval v přesilové hře na 1:2 a v čase 51:58 opět korigoval na rozdíl gólu, jim k úspěchu nepomohly.
Švédové přestříleli soupeře v poměru 39:22 a do semifinále postoupili podvanácté za sebou. Brankáře Romana Durného překonal dvakrát Isac Lundestrom a jednou Fabian Zetterlund. Slováci naposledy uspěli ve čtvrtfinále v roce 2015, kdy zdolali Česko 3:0 a dosáhli v Montrealu na bronz.
Obhájce titulu nezaváhal
Tým USA nebude na domácím šampionátu v boji o medaile chybět. Obhájci triumfu z loňska z turnaje v Montrealu a v Torontu zdolali Rusko 4:2. Dvěma góly se o to postaral útočník Kieffer Bellows, který v čase 52:31 zaznamenal i vítěznou branku.
Za vítěze se trefili také Kailer Yamamoto a Joey Anderson, který při hře Ruska bez brankáře 41,2 sekundy před koncem pečetil do prázdné branky výsledek. Rusové v utkání dvakrát vyrovnali díky trefám Marsela Sholokhova a Andreie Altybarmakyana.