Ovi

Tohle už tu přece jednou bylo. Začátkem května 2016 vyhráli Washington Capitals ve své hale Verizon Center pátý zápas druhého kola play off proti Pittsburgh Penguins o dva góly a snížili stav série na 2:3, než se k šestému utkání přesunuli do haly soupeře. Maličký rozdíl je jen v tom, že zatímco před rokem vyhráli páté utkání 3:1, v sobotu uspěli v poměru 4:2.

Teď se vyslanci americké metropole budou snažit, aby se historie konečně přestala opakovat. Budou se snažit zaplašit strašáky minulosti, kteří reflektují porážku v sedmém duelu druhého kola play off 2009. I tu loňskou, kdy v prodloužení šestého duelu vystřelil postup centr Nick Bonino a Penguins po vyřazení velkého rivala došli znovu až ke Stanley Cupu.
"Samozřejmě na to máme krásné vzpomínky. Je to pro nás dobrá zkušenost a můžeme na tom stavět. Letos je plán stejný: vrátit se domů a vyhrát zápas v Pittsburghu," řekl útočník Penguins Carl Hagelin.
Jeho tým má navzdory porážce v pátém duelu velkou vnitřní sílu. Čtvrtý zápas vyhrál i bez lídra a kapitána Sidneyho Crosbyho, jenž v tom třetím utrpěl otřes mozku. V sérii má stále navrch; i kdyby v pondělním šestém utkání (úterý 1:30 SELČ) zaváhal, pořád bude mít na postup ještě jednu šanci.
Na to však nelze spoléhat. Síla Washingtonu je velká a mužstvo, které v celé sérii předvádí výborný hokej, se probralo i v produktivitě.
"Nechceme jen čekat a bránit. Musíme přidat v ofenzivě, lépe proměňovat šance. Zejména, pokud vedeme," nabádal Crosby s připomínkou pátého duelu, v němž měl ještě na začátku třetí třetiny Pittsburgh jednobrankový náskok, ale pak třikrát inkasoval a prohrál 2:4. "Měli jsme tam šance. Ale hlavně se musíme snažit déle držet puk, pak se dostaneme i ke střelám. Myslím, že příště toho vytvoříme víc. Musíme být lepší hlavně v útočném pásmu," dodal.
"Nepodali jsme nejlepší výkon. Že jsme to neukončili, bylo zklamání," řekl brankář Marc-Andre Fleury, jenž chytá celé play off, protože jeho kolega Matt Murray se před jeho začátkem zranil. Od soboty je Murray znovu na ledě, zatím bruslil jen sám a kdy se vrátí do hry, není jisté.

Penguins však už mohou počítat s Crosbym i Connorem Shearym, kteří se oba vrátili po otřesu mozku. Crosby se po návratu zdál být v dobré pohodě. V sobotu vyhrál 15 z 22 vhazování. Odehrál přes 19 minut, třikrát vystřelil na branku a připsal si asistenci. V pondělí by měl být znovu jedním z klíčových mužů pittsburské sestavy.
Crosby to dokázal před rokem, kdy pomohl vyřadit Washington v šesti duelech, dovedl tým ke Stanley Cupu a získal Conn Smythe Trophy. Dokazuje to i letos, kdy se po základní části dostal mezi finalisty Hart Trophy, se 44 góly byl nejlepším střelcem a v devíti zápasech play off nasbíral 12 bodů.
K tomu přidejte druhého centra Evgenie Malkina, jenž je se 17 body nejproduktivnějším hráčem play off. Mladíka Jakea Guentzela (s osmi góly na děleném prvním místě mezi střelci) nebo kanonýra Phila Kessela a další rychlíky a máte parádní sílu připravenou dovést Pittsburgh na stejné pozice jako loni.
Jenže esa Capitals konečně zabrala také. V pátém zápase podal skvělý výkon nejen Alex Ovechkin, autor jednoho gólu a šesti hitů, ale také další gólový střelec Evgeny Kuznetsov, první centr Nicklas Backstrom i brankář Braden Holtby.
"Když stojíte zády ke zdi, hledáte lídry, aby vás z téhle situace vyvedli. Aby byli rozdílovými hráči. A to se povedlo. (Backstrom) jím byl, (Ovehkin s Kuznetsovem) také a zejména Holtby ve třetí třetině... Ten byl pro nás klíčovým hráčem," řekl trenér Capitals Barry Trotz.
"Je nám jasné, že ve velkých zápasech do toho musíme dát všechno. Když nekontrolujeme puk nebo se zrovna nedostaneme ke střelám, musíme přispívat jinak. Viděli jste, že jsme to otočili a ve třetí třetině jsme všichni hráli jako jeden muž. Vidíte, jak jsme klidní. Žádná panika. Všichni věděli, co mají dělat," dodal Ovechkin.
"Já hodně tlačím na naše nejdůležitější hráče, aby splnili svou roli. A oni to, bez výjimek všichni, poprvé v sérii dokázali," chválil Trotz.
Otázka je, zda to dokáží ještě jednou. A poté případně ještě jednou. Pokud ne, mohou stejně jako loni zažít nepříjemné déjà vu.