LetestuCapitals

Tyče za brankářem Bradenem Holtbym cinkaly vesele jako zvonkohra, ale neproměněné šance tentokrát nervovaly spíš hráče Columbusu. Stačil jeden ultra škaredý gól a Washington Capitals jsou zpět ve hře. A je tu rázem zase i větší sebevědomí vítězů Metropolitní divize.
Tento titul k nim patří poslední tři roky a výhoda domácího prostředí minimálně v úvodu play off je v základní části hnacím motorem pro Alexe Ovechkina a jeho druhy. Proti Blue Jackets ale v důvěrně známé Capital One Areně zažil favorit dvě skličující porážky, obě v prodloužení.

Teď ovšem soupeři v jeho prostředí oplatil stejnou mincí. Je to tedy opravdu signál ke zvratu?
Dánský kralevic Lars Eller věděl, že to není nejkrásnější gól jeho kariéry, ale určitě ten nejdůležitější. V polovině druhého prodloužení vyrazil Sergei Bobrovsky střelu Bretta Connollyho, Zach Werenski chtěl odpálit puk do bezpečí, jenže trefil Ellerovu nohu, od ní se puk odrazil zpět do obránce Columbusu, následně doplachtil na špičku Dánovy brusle a až od ní se dostal za čáru. Milovníci kulečníku mohli být potěšeni.
Capitals zahnali možnost stát se prvním týmem v historii, který by prohrával 0:3 na zápasy po třech ztracených prodlouženích. Zároveň si ale připomněli loňskou sérii prvního kola s Toronto Maple Leafs, kde úvodní tři zápasy dospěly k nastavení, ale Capitals z problémů nakonec vybruslili úspěšně.

"Domácí se teď určitě cítí mnohem víc unavení než my. Taková výhra nás povzbudí, dobije nám energii," vyprávěl Eller, když v 89. minutě ukončil úterní hokejové představení.
"Myslím si, že je to fér, když máme z těch prodloužení konečně výhru i my," netajil se dánský útočník.
Capitals byli po dlouhé pasáže všech tří utkání očividně lepším týmem, ovšem se svým náskokem nenakládali dobře. Ostatně i ve třetím utkání dvakrát vedli a dvakrát o náskok přišli.
"Do prodloužení jsme ale vstoupili více soustředění," tvrdil Tom Wilson a jako by tím plnil přání kouče Barryho Trotze, který doma svému týmu vyčítal určitou lehkovážnost v pasážích, kdy vedl.
"Zápasy končící v prodloužení budují charakter. Z výhry i porážky se něčemu musíte přiučit," vykládal Trotz. "I kdyby ten zápas trval osm třetin, tak jsme moc toužili ho vyhrát. Ale pozor, doma jsme nenaplnili, co jsme si přáli, takže pořád ztrácíme. Teď je potřeba ten vítězný pocit vložit do dalšího utkání."
Ke změně nálady přispěla i změna v brankovišti Capitals, kam od začátku nastoupil Holtby a na jeho spoluhráče to mělo povzbuzující účinek. Ano, kanadský brankář prožil špatný únor a přednost pak dostal Philipp Grubauer. Jenže Holtby je pořád držitelem Vezina Trophy z roku 2016 a v play off to pro něj byl už 61. zápas.
Více k tématu: [Eller vystřelil Capitals první výhru\]
"Ukázal, že je jedním z našich lídrů, opravdový bojovník," vyprávěl nadšeně Wilson. "Možná neměl tak dobrou základní část, ale víte, pořád je to Holts," chválil brankáře, který zasahoval úspěšně ve 33 případech.
To je přesně ta vzpruha, kterou Capitals tolik potřebovali. Teď je zase na jejich soupeři, aby se vypořádal s tíhou porážky v prodloužení.
"Je to hra maličkostí a my jsme tentokrát byli na té špatné straně," povzdechl si columbuský kapitán Nick Foligno. Čtvrtý zápas, který se odehraje v noci na pátek, bude mít klíčový význam. Je něco jiného odjet do Washingtonu s vedením 3:1, nebo za stavu 2:2.
"Potřebujeme rychle zapomenout a taky si pořádně odpočinout. Naši nejlepší hráči odehráli hodně minut," řekl kouč John Tortorella. A myslel tím hlavně na trio Artemi Panarin, Cam Atkinson a Seth Jones - čas nejlepšího obránce na ledě se vyšplhal přes 35 minut.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
V prvním kole play off ještě úbytek sil nehraje takovou roli, ale hokej je hra detailů a někdy v tak extrémně vyrovnané sérii rozhodují opravdu centimetry. Rány Columbusu se minule odrážely od tyčí, Ellerova teč naopak zapadla do branky. Capitals mluví o štěstí, Blue Jackets o smůle. Jak to bude příště?