joe-mf

Hat trick i milstolpar.
Måndagskvällen var en kväll Joe Thornton nog sent kommer glömma.
När Joe Thornton gjorde sitt första byte i Roger Arena, Vancouver under måndagen bokfördes veteranen för sin 1541:e match i NHL-karriären. Han passerade därmed Johnny Bucyk och Shane Doan för ensam plats som femtonde man över flest antal matcher i NHL:s historia.

När han sedan spelade fram Kevin Labanc till 6-1 i den tredje perioden noterades han för sin 1050:e assist. Den gjorde att han klättrade förbi Gordie Howe och är nu nia i antalet assist genom tiderna. Framspelningen tog honom också upp på 1457 poäng i karriären, lika många som Teemu Selänne. De två delar femtonde platsen i alla tiders-poängliga.
Efteråt överröstas den 39-årige San Jose Sharks-veteranen med kärlek av lagkamraterna.
- Jag fattar knappt att jag är i samma omklädningsrum som någon som är före Gordie Howe nu. Det är ganska galet, sade Logan Couture.

SJS-ARI: Thornton spelar fram Heed

Laget coach Peter DeBoer fyllde i:
- Förstaplatsen i divisionen betyder inte lika mycket som vad Joe Thornton uppnådde ikväll. När man passerar Gordie Howe, det spelar ingen roll på vilken lista, då är det kvällens rubrik. Det är en otrolig framgång, han har haft en otrolig karriär och det borde verkligen firas, hela laget är glada över att få ha varit med om det här, sade DeBoer.
Joe Thornton har hunnit bli 39 år, och det har gått över 20 år sedan kanadensaren debuterade i NHL. Boston Bruins valde honom som nummer 1 i draften 1997 och det var också där han debuterade säsongen 1997-98. Sedan dess säsongen har Thornton visat varför han valdes först. När han väl lägger skridskorna på hyllan kommer han kommas ihåg som ett av tidernas största passningsgeni och speluppläggare. Thornton är främste poängplockare i NHL sedan sin debutsäsong.
- Han är en speciell spelare, har varit det i två decennier och jag tycker fortfarande att han inte fått den uppskattning han förtjänar för vilken världsspelare han varit, säger Couture.
Läs också: [Sharks utmanar i väst\]
Thornton spenderade sina första sina första sju och en halv säsonger i Boston. Under första halvan av säsongen 2005-06 gick flyttlasset till San Jose via en bytesaffär. Det resulterade i en trejd San Jose aldrig ångrat. Sedan säsongen 05-06 har Thornton tredje flest poäng av alla spelare. Hanar vunnit interna poängliga vid sju tillfällen och i mångt och mycket förvandlat Sharks till en klubb att räkna med. Med Thornton i laget har Sharks har nått tre konferensfinaler och en gång hela vägen till Stanley Cup-final. Det var 2016 och Sharks föll till slut med 4-2 i matcher mot Pittsburgh Penguins. Sharks har bara missat slutspel vid ett tillfälle sedan Thornton anlände till Bay Area.
- Allt han gjort placerar honom högt bland de som spelat hockey. Han har hjälpt det här laget till nya nivåer och fortsätter vara en toppcenter i den här ligan. Ingen älskar hockey som honom och hans ledarskap på och utanför isen har varit hörnstenar för den här klubbens framgångar, sa klubbens general manager Doug Wilson i somras efter att Thornton skrivit ett nytt ettårskontrakt med klubben.
Samtidigt sa Thornton:
- Det här laget kommer bara bli bättre och bättre.

SJS-EDM: Thornton levererar karriärens 1033:e assist

Joe Thornton tar numera ett år i taget. Under två raka somrar har han förlängt sitt kontrakt med ett år. Han var skadad stora delar av fjolårssäsongen och missade hela slutspelet på grund av knäskada. Men han ger inte upp drömmen om att få kröna karriären med att lyfta Stanley Cup.
Kanske sker det i år. Kanske inte. Men han och Sharks gör åtminstone sitt yttersta för att det ska bli verklighet.
Tack vare måndagens 7-2-seger borta mot Vancouver Canucks toppar Sharks nu Western Conference. De har imponerat under 2019 och har bara tre förluster på sammanlagt 16 matcher. Thornton har gjort 30 poäng på 48 matcher den här säsongen, tolv har kommit efter nyår.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Visst, poängtalen är inte uppe och snuddar 100-strecket längre, men Joe Thornton är fortfarande oerhört viktig i Sharks jakt på framgång.
Att ligan och sporten förändrats under åren Hari inte spelat någon roll för Thornton. Han har hela tiden hittat sätt att anpassa sig. Och nu är han också bättre än Gordie Howe sett till antal assist.
- Jag kände Gordie. Han ägde mitt juniorlag och jag hade tur som fick spendera tid med honom och ta del av hans visdom. Han var en speciell person, hockeyspelare och jag kan bara säga samma sak om "Jumbo", hyllade Evander Kane.