montreal-1977-1

Washington Capitals är regerande Stanley Cupmästare. Ett lag med framtida Hall of Famers som Alex Ovechkin och Braden Holtby, kanske också Nicklas Bäckström.
Men hur bra var det segerrika laget i en historisk jämförelse? Hur skulle det ha klarat sig mot till exempel New York Islanders under den klubbens fyra cuper långa era i början av 80-talet? Eller Montreals 70-talslag, eller Edmonton Oilers som tog över och byggde sin egen era efter Islanders? Förmodligen skulle Caps klarat sig väldigt bra: hockeyn har förändrats på de snart 40 åren som gått sedan Bobby Nyström, Stefan Persson, Anders Kallur och deras Islanderskamrater dominerade hockeyvärlden. Hockeyn idag är snabbare, hårdare och mer tekniskt avancerad.

Men varje lag måste naturligtvis ses i sin tid, i sin epok, med sina möjligheter. Så är Washington Capitals då en av historiens bästa cup-segrare? Svar: nej. Caps 2017-18 tar sig inte ens in på den 10-i-topplista över Stanley Cup-historiens bästa vinnare som NHL.com/sv presenterar här. Och som, helt subjektivt, till alla tiders bästa Stanley Cup-vinnare utnämner vi...
Relaterat material: [De är ligans bästa general managers]
1. Montreal Canadiens 1976-77.
Ett mästarlag som de allra flesta hockeybedömare med insikt i och kunskap om NHL håller som det bästa någonsin. Canadiens dominerade slutet på 70-talet stort och säsongen 1976-77 totalt. Laget vann 60 matcher och tog poäng i ytterligare tolv - av 80 spelade. Suveränt naturligtvis och oöverträffat. Montreal gjorde 387 mål och släppte in bara 171 i grundserien, och i playoff avverkades St. Louis Blues (4-0), New York Islanders (4-2) och Boston Bruins (4-0); Jacques Lemaire avgjorde på övertid, snyggt framspelad av Guy Lafleur som gjorde 116 poäng (56+80) den säsongen.
Mike Milbury, senare ledare och hockeyanalytiker, var back i Bruins i finalen.
- De (Montreal) var något alldeles extra. De kunde besegra sina motståndare på så många olika sätt, konstaterar Milbury i en intervju i Sporting News. Jag beundrar det laget för att det var så bra hela tiden. Det är svårt att vara det, att hålla i det så länge… de förtjänar verkligen den status de fått.
Elva medlemmar av laget, nio spelare och två ledare, återfinns idag i Hockey Hall of Fame: Yvan Cournoyer, Ken Dryden, Bob Gainey, Guy Lafleur, Guy Lapointe, Jacques Lemaire, Larry Robinson, Serge Savard, Steve Shutt på spelarsidan samt tränaren Scotty Bowman och general managern Sam Pollock.

Oilers_84_525

2. Edmonton Oilers 1983-84.
Efter fyra raka cuper för New York Islanders utmanades Long Island-giganten av det unga laget som kommit med i ligan bara fyra år tidigare. I grundserien bokfördes Edmonton Oilers för 58 segrar, 446 mål och totalt 119 poäng, mycket beroende på en ung center som redan skapat sig ett rykte: Wayne Gretzky gjorde 87 mål och 118 målgivande passningar för 205 poäng på 74 matcher. Men det räckte inte med Gretzky: backen Paul Coffey fyllde på med 127 poäng (40+87). I slutspelet gjorde Oilers 4-0 på Winnipeg Jets, 4-3 mot Calgary Flames innan Minnesota North Stars fick ge sig i fyra raka. Gretzky dominerade slutspelet med 35 poäng (13+22) på 19 matcher. I laget fanns också storheter som Glenn Anderson, Coffey, Grant Fuhr, Jari Kurri, Mark Messier och general managern/tränaren Glen Sather som i likhet med Gretzky nu alla är medlemmar i Hockey Hall of Fame.
3. Pittsburgh Penguins 1991-92.
Det räcker egentligen med att räkna upp spelare här: Mario Lemieux, Jaromir Jagr, Ron Francis, Kevin Stevens, Larry Murphy, Paul Coffey, Bryan Trottier, Rich Tocchet, Mark Recchi... Några av alla tiders bästa spelare och poänggörare i ligan: Jagr (tvåa i alla tiders poängliga på 1921 poäng), Francis (5/1798), Lemieux (8/1723), Recchi (12/1533), Coffey (13/1531) och Trottier (17/1425). I finalen besegrades Chicago Blackhawks med 4-0 i matcher.
4. Detroit Red Wings 2001-02.
Nicklas Lidström ledde ett lag som i slutspelet fick kämpa ordentligt för att besegra Colorado Avalanche i sju matcher i finalen i Western Conference, innan Carolina Hurricanes blev en munsbit i fem matcher i Stanley Cup-finalen. Åtta spelare från laget, plus tränaren Scotty Bowman, finns idag i HHoF: Lidström, Sergei Fedorov, Dominik Hasek, Steve Yzerman, Chris Chelios, Brett Hull, Luc Robitaille och Brendan Shanahan.
- Det laget vi hade 2001-02, det var så otroligt bra. Det var späckat med stjärnor, det gick knappast att förlora med det laget, sade Nicklas Lidström till NHL.com/sv nyligen. Vi var verkligen bäst när det gällde.

Hasek_Cup

5. New York Islanders 1982-83.
Islanders fjärde raka cup-seger, och det efter övertygande 4-0 i finalen mot ett stjärnspäckat Edmonton Oilers (se ovan). Med segern avslutade de då lite åldrande spelarna i Islanders en dynasti som klubbens supportrar ännu lever högt på. Det var ett lag där flera svenska spelare fick höja Stanley Cup-bucklan: Stefan Persson, Anders Kallur, Mats Hallin, Tomas Jonsson samt stockholmsfödde men USA-fostrade Bob Nystrom fick utföra den historiska handlingen. Från laget är Mike Bossy, Clark Gillies, Denis Potvin, Billy Smith och Bryan Trottier samt general managern Bill Torrey och coachen Al Arbour invalda i HHoF.
6. Detroit Red Wings 1997-98.
Det var Red Wings andra raka cupseger, efter 4-0 mot Washington i finalen. Red Wings fick dock jobba mot Phoenix Coyotes, St. Louis Blues och Dallas Stars (alla 4-2-segrar) på vägen dit. Lagets ledare finns alla i HHoF: Steve Yzerman, Nicklas Lidström och Brendan Shanahan, allt under ledning av Scotty Bowman.
7. Edmonton Oilers 1984-85.
Återigen en Gretzky-show. Den då 24-årige Brantfordsonen gjorde 208 poäng (73+135) i grundserien och ännu oöverträffade 47 poäng (17+30) på 18 matcher i playoff: i finalen sköt Oilers ner Philadelphia Flyers med 4-1 i matcher. Den femte finalen slutade 8-3 efter ett mål av Gretzky, ett av Willy Lindström och två av Paul Coffey. I laget fanns också Gretzkys sidekick Jari Kurri, Mark Messier, Grant Fuhr, Glenn Anderson och sex-faldige Stanley Cup-vinnaren Kevin Lowe.
8. Montreal Canadiens 1977-78.
129 poäng och bara elva förluster på 80 grundseriematcher. I slutspelet 4-1 mot Detroit, 4-0 mot Toronto och 4-2 i finalen mot Boston Bruins. Guy Lafleur gjorde 132 poäng (60+72) i grundserien och 21 (10+11) på 15 playoffmatcher. Lafleur är en av nio Hall of Fame-spelare (se Montreal Canadiens 1976-77) i laget som vann Stanley Cup också den följande säsongen, den då fjärde raka triumfen.

0607bourque

9. Colorado Avalanche 2000-01.
Stanley Cup-finalen säsongen 2000-01 är en av de bästa finalserierna som någonsin spelats. Vilket naturligtvis gör Colorados insats och seger så mycket större. Colorado besegrade till slut New Jersey Devils med 4-3 i matcher och 3-1 i den avgörande finalen, efter två mål av Joe Sakic. En lagkapten som direkt lämnade över pokalen till en tårögd Ray Bourque som väntat över 20 år på att få lyfta den. Med 118 poäng var Avs', med Peter Forsberg i stor form, seriens bästa lag. Och på vägen till Stanley Cup klippte Colorado, då utan en skadad Peter Forsberg som bara spelade elva playoffmatcher (men ändå gjorde 14 poäng…) i tur och ordning Vancouver Canucks (4-0), Los Angeles Kings (4-3) och St. Louis Blues (4-1). Det vimlar av HHoF-namn från finalen: från Colorado Forsberg, Sakic, Bourque, Rob Blake och Patrick Roy. Från Devils Scott Niedermayer, Scott Stevens och Martin Brodeur.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
10. Boston Bruins 1971-72.
Boston hade vunnit Stanley Cup också 1970 och efter ett mellanår studsade laget tillbaka med besked säsongen 1971-72. Efter 119 poäng i grundserien, besegrade Bruins först Toronto med 4-1, sedan St. Louis med 4-0 innan laget lade ner New York Rangers med 4-2 i finalen. Återigen ett lag med flera Hockey Hall of Fame-medlemmar. Superbacken Bobby Orr är den mest kände, men här fanns också Johnny Bucyk, Phil Esposito samt målvakten Gerry Cheevers.