Sharks

San Jose Sharks tog revansch. Efter storförlusten med 7-0 i match 1 svarade Sharks med att vinna match 2 med 4-3 efter dubbla övertidsperioder och när serien nu intar SAP Center i Kalifornien är serien lika på ett.
- Vi var det bättre laget. Vi var bättre fem-mot-fem, fyra-mot-fyra, och i special teams. Jag kan inte tala för Vegas utan jag bryr mig bara om vårt lag. Vi var bättre och fick resultatet vi förtjänade, sa Sharks coach Peter DeBoer till NHL.com/sv efter tillställningen i Vegas på lördagskvällen.

Match 2 var tuff. Sammanlagt 100 tacklingar delades ut, det smällde ordentligt i nästan varje närkamp och efter avblåsningarna gruffades det på en hel del mellan lagen. Precis som en slutspelsmatch ska vara.
Däremot passade matchbilden inte Golden Knights som drog på sig hela sju utvisningar.
- Jag gillade inte utvisningarna vi tog och såg till att vi fick spela fyra-mot-fyra utan anledning. Det var alldeles för många utvisningar och det gjorde att vi tappade rytmen, sa Vegas coach Gerald Gallant.

Det såg Sharks till att ta vara på.
San Jose gjorde två mål på de sju PP-försöken, och de kom i viktiga lägen av matchen. Det första satte Brent Burns två minuter in i den andra perioden, vilket betydde 2-1 och tog Sharks in i tillställnignen. Det andra kom 5:13 in i den andra övertidsperioden och avgjorde hela kalaset. Kevin Labanc hittade Logan Couture med en krosspassning genom anfallszon och 29-åringe Coute blev stor övertidshjälte när han fick pucken förbi en överspelad Marc-Andre Fleury. Dessutom kom två av Sharks mål i spel fyra-mot-fyra.
- När man skapar chanser offensivt och tvingar dem att spela defensivt så får man med sig utvisningar. Man tröttar ut dem, sa Couture efter match 2 om receptet för att få med sig alla numerära överlägen.
Relaterat material: [Couture och Burns gav San José nytt liv\]
Under sina sex inledande slutspelsmatcher har Sharks förvaltat 25 procent av sina numerära överlägen (8/32), en procentsats som räckte till en femteplats totalt efter lördagsmatchen. Medan Vegas drog på sig sju utvisningar var Sharks desto mer återhållsamma och spelade på rätt sida gränsen. Det är något de måste fortsätta göra framöver, vilket det i och för sig också borde veta vid det här laget.
I match 1 drog Sharks nämligen på sig tio (!) utvisningar och Golden Knights kunde "casha in" på tre av sina numerära överlägen. Till match 2 hade Sharks-spelarna fått humöret i balans och besökte bara utvisningsbåset vid två tillfällen.
Disciplinenen var en av många saker som DeBoer hade på sin "att göra"-lista efter match 1. Flera av punkterna förbättrades i match 2 och samtidigt som de förbättringarna ska bestå ska en del fortfarande rättas till inför fortsättningen av serien.

 • Jag tror att hela gruppen visste att vi inte spelade som vi var tvungna att göra i match 1. Vi visste att vi kunde bättre och det visade vi. Vi har mycket jobb kvar att göra, men det här var en bra start på serien, säger DeBoer.
  Den goda starten, som DeBoer kallar den, beror delvis på målvakten Martin Jones även om han inte hade sin bästa dag i match 1 då han byttes ut efter 5-0. Till andra mötet var han tillbaka mellan stolparna, stod för 26 räddningar och spelade nästintill lika stabilt som han gjorde i första rundan mot Anaheim Ducks.
  Han visade klart och tydligt att hans självförtroende inte rubbas över en dålig match.
  - Det var inte första gången jag gjorde en dålig match. Det är bara att lägga den bakom sig. Det är därför man har rutiner och förberedelser så man kan luta sig mot dem, säger Jones.
  Jones och Sharks studsade inte bara tillbaka i serien utan överkom också det enorma tryck som publiken skapat i T-Mobile Arena. Nu väntar två matcher under eget tak i "hajtanken" där publiken brukar hålla rejäl låda i slutspelstider.
  - Vi vet hur vi måste spela och det handlar om att plocka fram det. Match 2 var mer hur vi behövde spela för att hänga med i serien. Jag tror fortfarande att vi kan spela bättre än vi gjorde då, säger DeBoer.
Evander Kane Sharks

I match 3 får Sharks dessutom tillbaka Evander Kane som var avstängd i match 2 efter cross-checkingen på Vegas Pierre-Edouard Bellemare i det första mötet mellan lagen.
- Han är en viktig del av vårt lag. Vi är såklart bättre med honom i laguppställningen, menar DeBoer som kan tvingas till några förändringar i formationerna med Kanes återtåg in i laguppställningen.
- Vi ändrade lite grann igår för att försöka vinna matchen med spelare borta. Jag vet inte hur det kommer se ut imorgon, säger DeBoer.
Svaret på om det är så får vi natten mot tisdag då match 3 spelas i San Jose.