swdish roundup linholm 1204

Hneď ako český brankár David Rittich povedal, že zvýšenie počtu gólov v NHL mu nepripadá až také masívne, ocitol sa uprostred najväčšej prestrelky, aká sa v tejto sezóne NHL odohrala.

Aj z trojgólového deficitu v Columbuse sa však jeho spoluhráči dokázali vyhrabať až k skóre 9:6. Ale neboli jediní, komu sa takýto oslnivý comeback v tomto ročníku podaril, videli sme ich už osem. Samotní Flames ho zvládli už druhýkrát - 1. novembra si ich vzopätie odniesli Colorado Avalanche.
V decembri sa však s veľkými obratmi roztrhlo vrece.
[Vyberajte kapitánov na 2019 NHL All-Star Game!]
Hneď 1. Tampa Bay Lightning rozbehli úspešnú stíhaciu jazdu vo floridskom derby proti Panthers, o deň neskôr uskutočnili veľkú stíhačku v Madison Square Garden proti New York Rangers aj Winnipeg Jets a zdanlivo stratený zápas na ľade obhajcu Washington Capitals premenili na dva body aj hráči Anaheim Ducks.
Stredajší obrat Edmonton Oilers na ľade St. Louis Blues bol už dokonca 61. v sezóne, v ktorom tím prehrával o viac ako jeden gól a napriek tomu dokázal zvíťaziť. To je po 428 odohraných zápasoch najvyšší počet v histórii ligy.
Zbesilé zmeny skóre však nenadchnú každého.
"To bol teda naozaj zvláštny zápas," netajil skepsu kouč Calgary Bill Peters. Flames nechali v prvej tretine Ritticha v štichu a Blue Jackets jeho nástupcu Mikea Smitha privítali gólom z prvej strely.
Viac o téme: [Colorado sa činí. A úspešnosť presiloviek sa zvyšuje]
"Hovoril som si, že ma čaká poriadne drsný večer," hundral Smith. Lenže v základnej časti vládne ofenzíva a pre niektoré tímy nie je až také zložité vydolovať zo zúfalo rozohraného zápasu streleckú šou.
"Skrátka to bol jeden z tých duelov, ktoré veľakrát nezažijete," myslel si Nick Foligno z Blue Jackets, ktorí prišli o trojgólové vedenie.
"Ale aj za stavu 6:8 som mal pocit, že ten zápas môžeme otočiť. Veď Calgary malo spolu 11 šancí, lenže dokázalo z nich dať deväť gólov," smútil kouč Columbusu John Tortorella.
Zápasy, v ktorých sa vymazávali trojgólové straty, majú niekoľko spoločných bodov: chvíľková strata koncentrácie, protivník chytajúci sa ponúknutej šance a v zámorí často spomínané 'momentum' sa zrazu obracia proti súperovi.

Aberg rozhodol o výhre Anaheimu

"Za stavu 5:1 som ich mal umlčať," vyčítal si zahodenú možnosť zo zápasu proti Ducks aj švédsky center Nicklas Backstrom. "Ale aj tak, toto by sme nemali púšťať," utrápene dodal po prehre 5:6.
Takéto comebacky, ktoré sme v posledných dňoch mali možnosť vidieť, však ukazujú aj príkladný prístup mnohých tímov. Niekto by si mohol myslieť, že už zápas len tak odkorčuľujú, ale to by bol veľký omyl.
"Nikto na našej striedačke ani na chvíľku nepomyslel na to, že by sme to vzdali. Vyhrali sme predchádzajúce tri zápasy a nechceli sme sa zmieriť s tým, že teraz jasne prehráme. Aj keď súper bol poriadne silný," povedal kouč Ducks Randy Carlyle po dueli vo Washingtone.
Sebavedomé tímy sú presvedčené o svojich kvalitách. Aj keď sa im napríklad dve tretiny nedarí, výrazne mínusové skóre sú schopné vyrovnať v priebehu pár minút. Ako Winnipeg na ľade Rangers.

Little trafil z dorážky po strele Ehlersa

"Dať tri góly za tretinu pri umení našich útočníkov zase nie je až taký problém," tvrdil jeden z nich Mark Scheifele z Jets.
Okľukou sa tak dostávame k veľkej téme súčasnej NHL, ktorou je jej nepredvídateľnosť. Nikto nemá garantovanú výhru, aj keď vedie o tri alebo o štyri góly.
"V minulosti si musel brankár dávať pozor na dvoch, troch strelcov v každom tíme, ktorí vedeli vypáliť. Dnes sme vo fáze, keď má dobrú strelu už skoro každý hráč v lige," tvrdil pre NHL.com/sk Rittich.
To je ďalší z faktorov, ktoré sa skrývajú za týmito bláznivými obratmi. Nebude to trvať dlho a dočkáme sa ďalších.