USA_Barratt_WJC

Repríza minuloročnej senzácie sa nekonala. Juniori však v úvodnom zápase majstrovstiev sveta do 20 rokov ukázali, že s nimi treba počítať.

Slovenskí reprezentanti odštartovali šampionát prehrou 1:2 s USA. Debutujúci gólman Samuel Hlavaj svojím výkonom veľmi zaujal, ale na body to nakoniec nestačilo.
"Ťažko sa mi takýto zápas hodnotí. Hoci sme odohrali veľmi dobré stretnutie, bodovo sme vyšli naprázdno. Myslím si, že sme v dnešnom zápase mohli stavať na kvalitnom výkone brankára Sama Hlavaja, dobre sme hrali aj do defenzívy. Žiaľ, nevyhli sme sa vylúčeniam, ktoré na majstrovstvách sveta spravidla bývajú potrestané." neskrýval sklamanie tréner Ernest Bokroš podľa hockeyslovakia.sk
Juniori nepôsobili proti jednému z favoritov nijako ustráchane, po druhej tretine v hale Save-On-Foods Memorial Centre v kanadskom meste Victoria dokonca viedli po góle Marka Korenčíka.
"Bolo veľmi dôležité, že sme boli trpezliví," uviedol americký obranca Quinn Hughes pre oficiálny web šampionátu. "Prvé dve tretiny sa nám nevydarili tak, ako sme chceli, ale to sa v úvodných dueloch šampionátu občas stáva. Vedeli sme, že to nebude jednoduché."
Tím okolo kapitána Martina Fehérváryho v prvej tretine vytvoril solídny tlak, ale dvojgólový strelec Filip Krivošík z minuloročného triumfu 3:2 v Buffale nad tým istým súperom trafil len tyčku.
Slováci odchádzali na druhú prestávku s vedením s vedením 1:0, keď sa v 38. minúte po prihrávke Adama Lišku presadil obranca Korenčík.
"Zápas sme odštartovali dobre a myslím si, že v prvej tretine sme boli lepší," hodnotil po dueli útočník Miloš Roman. "Tvorili sme si šance a vytvárali sme na súpera tlak. Takže si myslím, že sme odohrali veľmi dobré dve tretiny. V tretej časti sme urobili niekoľko chýb a súper to využil. Preto sme prehrali."
Američania našli recept na sedemnásťročného gólmana Hlavaja až v 42. minúte, keď sa presadil kapitán Mikey Anderson. Po štyroch minútach Hlavaj kapituloval aj druhýkrát, tentoraz už Evan Barratt strelil víťazný gól.
Najväčšiu šancu vyrovnať mal Andrej Kukuča, ktorý sa necelých 7 minút pred vypršaním riadneho hracieho času nevyužil trestné strieľanie.
Len sedemnásťročný gólman Hlavaj odchytal svoj úplne prvý duel na juniorských majstrovstvách a druhý na medzinárodnej scéne. Na záver bol vyhlásený za najlepšieho Slováka na ľade.
Ďalší súboj čaká Bokrošových zverencov už vo štvrtok 27. decembra (piatok 28. decembra o 00:30 SEČ), keď budú čeliť ďalšiemu z favoritov skupiny B Švédsku. Neskôr ešte Slovákov v boji o štvrťfinále čaká Fínsko a nováčik v elitnej skupine Kazachstan.
Úvodný deň juniorských majstrovstiev v Kanade priniesol aj ďalšie tri duely. Česká republika začala výhrou, keď porazila Švajčiarov 2:1 po predĺžení. Česi síce podobne ako USA prehrávali 0:1, ale Martin Kaut najprv vyrovnal a obranca David Kvasnička v predĺžení zariadil Čechom prvý triumf.
Kanada si schuti zatrénovala proti Dánsku, keď zvíťazila priam neuveriteľným skóre 14:0. Maxime Comtrois dal štyri góly a Morgan Frost si k hetriku pripísal aj dve asistencie.
Tesným výsledkom sa skončil aj stret severských rivalov. Švédsko v ňom porazilo Fínsko 2:1, oba tímy vyslali na bránku súpera 30 striel. Víťazi vyhrali vďaka presilovkám, v ktorých sa dvakrát presadil švédsky kapitán Erik Brannstrom.