032724 Nashville predators

I v ročníku 2023-24 přinášíme každý pátek žebříček deseti aktuálně nejsilnějších týmů podle mínění redakce NHL.com/cs. Nejde v něm jen o postavení v tabulce, ale také o výsledky v posledním týdnu, formu opor a další faktory. Tentokrát je tu Super 10 ve 24. týdnu základní části.

1. Nashville Predators (43-26-4)

Před týdnem: 1.

Predators dál budí velký respekt v řadách soupeřů. Umí zahrát výborně do obrany, ale stejně tak mají velkou sílu směrem do ofenzivy. V uplynulém týdnu prodloužili domácími výhrami 1:0 nad Detroit Red Wings a 5:4 po prodloužení nad Vegas Golden Knights vítěznou sérii na šest utkání, bodovou dokonce na skvělých 18, což je nový klubový rekord. Až ve čtvrtek narazili, když prohráli 4:8 na ledě Arizona Coyotes. Bude zajímavé sledovat, jaká bude následovat reakce. Ve famózních výkonech pokračují lídři týmové produktivity útočník Filip Forsberg a bek Roman Josi. Oba shodně tahají stále živou šňůru osmi zápasů, v nichž dokázali bodovat. Forsberg si za tu dobu připsal 16 bodů (8+8), Josi 14 (4+10).

2. New York Rangers (49-20-4)

Před týdnem: 5.

Tohle jsou opět Rangers ve své největší síle. Za poslední týden sice hráli ve všech třech vystoupeních nad rámec základní hrací doby, ale pokaždé uspěli. A vždy šlo o výhru proti velmi silnému protivníkovi. Nejprve zdolali doma Florida Panthers 4:3 po nájezdech, pak díky gólu v prodloužení 6:5 Philadelphia Flyers a nakonec dobyli zásluhou lépe zvládnutých nájezdů i led Colorado Avalanche a zvítězili 3:2. I díky tomu vévodí celé lize se 102 body ze 73 utkání a byli letos vůbec prvním týmem, který získal jistotu postupu do play off. Od konce ledna se nestalo, že by družina kouče Petera Laviolettea vyšla naprázdno ve dvou utkáních po sobě. Tahoun Artěmij Panarin pokořil poprvé v kariéře bodovou stovku, na kontě má 103 bodů ze 73 zápasů za 43 branek a 60 nahrávek.

3. Dallas Stars (46-19-9)

Před týdnem: 7.

Místy občas tak trochu přehlížení Texasané se svými výkony z poslední doby přihlásili o slovo pořádně nahlas. Za poslední týden sčítali jen výhry, čtyřmi úspěchy protáhli vítěznou sérii na šest zápasů, přičemž poslední tři duely sehráli mimo své území a ovládli je celkovým skóre 13:6. Velmi cenným skalpem bylo zejména poslední vítězství - ve čtvrtek v aréně Vancouver Canucks se totiž bojovalo přímo o první flek v Západní konferenci. Stars vyhráli 3:1, odskočili tak kanadskému celku na tříbodový rozdíl a jako první tým Západu mají definitivu účasti v play off. V dostizích o Presidents' Trophy jsou Rangers ve vedení o jediný bodík. Mužstvo kouče Petera DeBoera sází na týmové pojetí a má obrovskou sílu v útoku. Zápis 273 v kolonce vstřelených branek je nejvyšší v soutěži.

4. Tampa Bay Lightning (40-25-7)

Před týdnem: 6.

Lightning dál válcují, co jim přijde do cesty. Za poslední týden přihodili do sbírky pět bodů ze šesti možných. Na úvod sice ztratili 3:4 po prodloužení zápas na ledě Los Angeles Kings, ale pak zvládli prodloužení před fanoušky Anaheim Ducks a při návratu domů přehráli Boston Bruins (3:1). Díky tomu všemu mají ve Východní konferenci už osmibodový náskok na Detroit, který je prvním týmem 'pod čarou'. Ve fantastických výkonech pokračuje Nikita Kučerov, jenž se dostal už na 124 bodů (42+82) a vede bodování celé ligy. 42 vstřelených branek je jeho osobním maximem, prakticky jistě pokoří i to bodové (128) ze sezony 2018-19. Lightning mají nejlepší přesilovky v celé NHL (28,9 procenta).

5. Carolina Hurricanes (46-21-7)

Před týdnem: 2.

Dokážete si vzpomenout, kdy naposledy jste zaregistrovali, že by Martin Nečas a spol. nedosáhli na body dvakrát po sobě? Ne? Nelze se moc divit, protože tým kouče Roda Brind'Amoura si něco takového dovolil naposledy v první polovině prosince. Za minulý týden vykázali Hurricanes bilanci 2-1-1 a s 99 body zůstávají ve hře o pozici nejlepšího mužstva základní části. Aktuálně se mohou Hurricanes pyšnit vůbec nejlepší hrou v oslabení s úspěšností 85,6 procenta, ale podobně dobře zvládají i přesilovky. V početních výhodách jsou třetím nejlepším klubem při úspěšnosti 26,5 procenta.

6. Colorado Avalanche (46-21-6)

Před týdnem: 3.

Avalanche se dál rychle valí za postupovou jistotou. Během minulého týdne posbírali pět bodů (2-1-1) a v Západní konferenci mají na kontě stejně bodů jako Vancouver (98). Zaostávají tak za Dallasem jen o tři body. Colorado dalo jen o gól méně než Dallas, tým z Denveru má v rozdílu skóre skvělých +55, lépe jsou na tom jen Canucks (+57) a Panthers (+56). Ve čtvrtek při penaltové porážce 2:3 s Rangers vzala bohužel za své fantastická šňůra centra Nathana MacKinnona, který do té doby bodoval ve všech 35 domácích zápasech sezony, čárku číslo 36 už ale nepřidal. Je tak jasné, že rekordmanem dál zůstane fenomenální Wayne Gretzky, jenž v sezoně 1988-89 bodoval kompletně ve všech 40 domácích duelech základní části. MacKinnon je ale dál ve hře o svou první Art Ross Trophy. Se 123 body (45+78) ze 73 startů má manko jediného bodu na Kučerova, o další bod zpět je Connor McDavid z Edmonton Oilers.

7. Vegas Golden Knights (40-25-8)

Před týdnem: mimo top 10

Úřadující šampioni si užívají pozvolného návratu na výsluní. V nabitém programu uplynulého týdne vybojovali sedm bodů z osmi možných. Za poslední tři zápasy se představili jen venku a pokaždé měli proti sobě hodně silného protivníka, o to cennější byl pětibodový zisk. Porážku 4:5 po prodloužení z Nashvillu orámovaly výhry z arén St. Louis Blues a naposledy Winnipeg Jets. Golden Knights dál zahánějí nejistotu a určité obavy, zda si letos vůbec zahrají o Stanley Cup. Brzy by navíc měla naskočit do sestavy uzdravená velká ryba, kterou klub ulovil těsně před uzávěrkou přestupů - český útočník Tomáš Hertl. Bodování týmu vede Jonathan Marchessault se 62 body ze 73 utkání za 39 branek a 23 asistencí.

Sestřih: WPG:VGK 1:4

8. Edmonton Oilers (44-23-4)

Před týdnem: 4.

Oilers nezvládli v minulém týdnu nejprve dva kanadské souboje na ledě Toronto Maple Leafs a Ottawa Senators, když inkasovali v součtu 11 branek, pak ale vyhráli 4:3 po prodloužení v aréně Winnipeg Jets a naposledy zdolali doma Los Angeles (4:1). Ofenzivně laděný celek s lídrem McDavidem má průměr 3,58 vstřelené branky na zápas, což řadí Edmonton na čtvrté místo. Tradičně si Oilers pomáhají hodně v přesilovkách, které mají druhé nejlepší po Lightning s úspěšností využití 27,7 procenta. Kapitán McDavid si už šestkrát po sobě připsal dva a více bodů. Celkem jich za tu dobu posbíral 16 (2+14).

9. Washington Capitals (36-27-9)

I když to tak během sezony možná nevypadalo, Capitals mají i díky posledním týdnům velmi slibnou naději, že se protlačí do vyřazovacích bitev. Ze čtyř zápasů uplynulého týdne vyhráli třikrát a na pozici druhé divoké karty Východní konference mají nyní dvoubodový náskok na Detroit a ještě navrch zápas k dobru. Hodně důležitá byla z tohoto pohledu nedávná domácí výhra 4:3 po prodloužení právě nad Red Wings. I když teď dvakrát po sobě nebodoval, k výborným výkonům se rozehrál i veterán Alexandr Ovečkin. Osmatřicetiletý kapitán si za 69 utkání připsal 58 bodů (26+32).

10. St. Louis Blues (39-30-4)

Blues se snaží ze všech sil zachránit takřka ztracenou sezonu a v Západní konferenci mocně finišují za pozicemi divokých karet. Za minulý týden uhráli pět bodů ze šesti možných, když podlehli jen Golden Knights (1:2 po prodloužení). Z posledních devíti zápasů hráči St. Louis slavili hned sedmkrát výhru a nebodovali jen při těsné domácí porážce s Coloradem (3:4). Klubovému bodování zcela jasně kraluje Robert Thomas, jenž má na kontě více než bod na zápas - za 73 startů posbíral 74 bodů (23+51). Je tak jen tři body od osobního maxima z ročníku 2021-22.

Vypadli z top 10: Vancouver Canucks, Boston Bruins, Florida Panthers

Na vzestupu: Los Angeles Kings, New Jersey Devils