Greiss vychytal v duelu číslo 7 Islanders postup

Hokejisté Philadelphia Flyers s českým útočníkem Jakubem Voráčkem obrat v sérii 2. kola play off NHL nedotáhli a sen o zisku Stanley Cupu se jim rozplynul. V rozhodujícím sedmém utkání v Torontu podlehli New York Islanders 0:4 a ve finále Východní konference si tak zahraje poprvé od roku 1993 celek z Long Islandu. Čeká jej souboj s Tampa Bay Lightning. Svým premiérovým čistým kontem v kariéře v play off pomohl k postupu německý gólman Thomas Greiss.

Čtyřiatřicetiletý Greiss i ve svém druhém startu od začátku v letošní cestě za Stanley Cupem ve vyřazovací části vychytal výhru. V neděli se 36 úspěšnými zákroky podílel na vítězství 3:2 v duelu číslo 4, díky kterému Islanders získali v sérii vedení 3:1 na zápasy.
K první nule v 16. utkání a 13. startu v play off v kariéře mu v sobotu ve Scotiabank Areně stačilo pouhých 16 zásahů. Greiss, který po porážkách Islanders v úterý 3:4 po prodloužení a ve čtvrtek 4:5 po druhém prodloužení nahradil jedničku Semjona Varlamova, byl přesto vyhlášen druhou hvězdou večera za útočníkem Brockem Nelsonem, autorem tří bodů za gól a dvě asistence.
Greiss se stal druhým gólmanem v klubové historii Islanders, který udržel čisté konto v sedmém zápase play off. Před ním se to podařilo ve čtvrtfinále NHL v roce 1975 Glennu Reschovi při výhře nad Pittsburgh Penguins 1:0.
"Byl to neuvěřitelný zápas. Nejlepší, jaký jsem od našeho týmu viděl. Spoluhráči nepustili soupeře téměř do šancí. Jsem šťastný, že jsme vyhráli," řekl Greiss.
Nelson se nepodílel jen na úvodním gólu, který vstřelil po přihrávce Devona Toewse v 10. minutě Scott Mayfield. Obránce Islanders překonal Cartera Harta střelou z pravého kruhu nad vyrážečku k protější tyči.
"Vítězný gól v sedmém zápase, který pomohl k postupu do finále Východní konference... Nemyslím si, že by někdo očekával, že ho dám já. Ale otevřela se mi cesta a jsem šťastný, že to tam padlo," podotkl Mayfield.

Mayfield otevřel skóre trefou z pravého kruhu

V čase 13:13 už byl náskok Newyorčanů dvoubrankový. Derick Brassard ideálně nachystal z pravého kruhu na levý pozici pro beka Andyho Greeneho, který trefil odkrytou část branky Philadelphie.
I ve 32. minutě se po kombinaci Islanders, kteří soupeře v utkání přestříleli v poměru 26-16, nestihl Hart včas přesunut a přihrávku Joshe Baileyho proměnil ve svůj sedmý gól v letošním play off Nelson.

Nelson se prosadil v přečíslení po přihrávce Baileyho

Philadelphia sáhla už necelých sedm minut před koncem ke hře bez gólmana a v čase 53:42 dovršil výsledek Anthony Beauvillier, který je s osmi trefami nejlepším střelcem Islanders v letošním play off.
Voráček strávil ve hře celkem 13 minut a 42 sekund a byl se třemi střelami spolu s Jamesem van Riemsdykem nejaktivnějším střelcem Flyers v utkání. Na ledě byl jednatřicetiletý kladenský odchovanec u dvou inkasovaných gólů.
Za celou sérii si Voráček připsal jedinou asistenci, zatímco v 1. kole proti Montreal Canadiens nasbíral v šesti duelech sedm bodů za čtyři góly a tři přihrávky.
Philadelphia, která na Východě ovládla skupinu o nasazení do play off a šla do boje z 1. místa, i přes vyřazení došla nejdále od roku 2012, kdy také skončila v semifinále konference.
"Vstup do dnešního zápasu se mi z naší strany líbil. Úvodních šest minut jsme tvořili hru a byli jsme v jejich pásmu. Ale když dal soupeř gól, tak už jsme se k tomu nedokázali vrátit. Jsme všichni zklamaní," řekl kouč Flyers Alain Vigneault.
"V zápasech číslo 5 a 6 jsme odvedli dobrou práci, podařilo se nám dát důležité góly a hráli jsme, jak jsme měli. V sedmém utkání se nám to bohužel nepodařilo," litoval kapitán Flyers Claude Giroux.
Kouč Islanders Barry Trotz, který přišel k týmu v roce 2018 krátce po zisku Stanley Cupu s Washington Capitals, si připsal jubilejní 70. vítězství v play off, což se mu podařilo jako 15. trenérovi v historii.
"Líbilo se mi, jak jsme hráli. Zvládli jsme to dobře po psychické stránce a předváděli jsme svoji hru. Skórovali dva obránci, bylo tam několik pěkných akcí, dobře zachytal gólman a speciální formace odvedly skvělou práci. Když se hraje takto, má tým šanci vyhrát, prohlásil Trotz.
Jeho tým po Florida Panthers v kvalifikaci play off (3:1 na zápasy) a Washington Capitals (4:1) v prvním kole zdolal další překážku a útočí na svůj pátý zisk Stanley Cupu v dějinách klubu, který kraloval NHL nepřetržitě v letech 1980 až 1983.
Do finále Východní konference vstoupí Islanders proti Tampě Bay po přesunu do Edmontonu v hale Rogers Place v noci z pondělka na úterý ve 2.00 SELČ.