Kubalíkova branka navýšila náskok Chicaga

Útočníci Dominik Kubalík s Davidem Kämpfem se podíleli shodně gólem na vysoké výhře Chicago Blackhawks na ledě Nashville Predators 7:2. V nejvydatnějším možném programu celkem 15 zápasů se vedle nich střelecky prosadil už jen David Pastrňák, jenže poslední slovo v duelu Boston Bruins - Washington Capitals měl při nájezdech Jakub Vrána. Shodně po asistenci si připsali Martin Nečas, Roman Polák, Radek Faksa, Libor Hájek, Pavel Zacha a Radim Šimek.

Kanonáda Blackhawks
Nashville Predators museli vstřebat vysokou porážku s Chicago Blackhawks 2:7. Za hosty se prosadili útočníci Dominik Kubalik s Davidem Kämpfem. Kubalík se ve své premiérové sezoně v lize prosadil už popáté, Kämpf dal svůj čtvrtý gól v ročníku.

Kämpfova dělovka proti Predators

Kubalík zvyšoval v první třetině na 2:0 pro hosty, Kämpf ve 32. minutě dokonce už na 4:0. Takový byl také stav po dvou třetinách. Roman Josi pak sice v úvodu třetího dějství odmazal nulu na straně Predators, ale Blackhawks odpověděli dalšími třemi góly a odmítli jakoukoliv zápletku. Podruhé se pak trefil Josi.
"Udělali jsme hodně chyb a sedmkrát jsme inkasovali," ulevil si Josi. "Máme hodně věcí, na kterých je třeba zapracovat. Nebyl to z naší strany povedený zápas."
Hostující Patrick Kane gólem a asistencí prodloužil svou bodovou sérii na osm zápasů. Za toto období stihl skvělých 16 bodů díky sedmi přesným zásahům a devíti nahrávkám.
"Máme tady výborný tým. Neměli jsme dobrý vstup do sezony, ale teď už se dáváme dohromady a zlepšujeme se," řekl švédský útočník Alex Nylander, který stejně jako Josi skóroval dvakrát. "Vytváříme si příležitosti a mnohem více střílíme. V posledních zápasech jsme odvedli dobrou prácí, teď je třeba stejně tak i pokračovat."
Boston skolil Vrána
Boston Bruins podlehli Washington Capitals 2:3 po nájezdech, v nichž dostali mezi domácími exekutory důvěru i Davidové Pastrňák s Krejčím, ale neuspěl ani jeden z nich. V páté sérii se naopak v dresu soupeře zhostil své úlohy skvěle Jakub Vrana a přehlídku českých i slovenských hvězd ukončil rozhodující trefou.

Vránova vítězná trefa v nájezdech

Capitals tak pokračují ve skvělých výkonech z poslední doby a nadále vévodí Východní konferenci. Tentokrát je ale spasil desátým gólem sezony T.J. Oshie, jenž v čase 59:01 vyrovnal na 2:2. Stalo se tak v době, kdy už byl na střídačce brankář Braden Holtby.
Washington tak skvěle odpověděl na páteční domácí porážku 2:5 s Montreal Canadiens. Za posledních 15 zápasů mají loňští šampioni bilanci 12-1-2.
"To vypovídá o tom, že musíme dělat některé věcí dobře," prohlásil Oshie. "I když jsme dnes většinu zápasu o gól prohrávali, tak se nám podařilo kurz zápasu obrátit a uspět, což bylo dobré vidět. I s ohledem na předchozí porážku."
Jeden z gólu domácích obstaral Pastrňák po nahrávce Krejčího, ale i přes 42 zásahů slovenského gólmana Jaroslava Haláka se radovali hosté. "Máme velkou spoustu výborných hráčů na nájezdy," připomněl Vrána. "Moc dobře je sleduju a samozřejmě se díky tomu od nich také učím."
Dallas uspěl i v Edmontonu
V souboji dvou celků z předních příček Západní konference podlehli Edmonton Oilers hostujícím Dallas Stars 4:5 po prodloužení. Texaský tým tak prodloužil bodovou sérii na osm utkání, z toho sedmkrát slavil vítězství, a čím dál víc se po velmi nepovedeném startu blíží k čelu konference.
Zápas rozhodl Jamie Benn gólem v čase 61:14, a dovršil tak obrat Stars, kteří prohrávali po dvou třetinách 2:4. Tyler Seguin stihl gól a dvě asistence, Benn, Jason Dickinson a Miro Heiskanen přispěli shodně brankou a nahrávkou.
"Je moc fajn, že jsme získali tenhle zápas. Je pěkné dosáhnout takovéhle výhry, kdy váš tým zabojuje a vrátí se do zápasu," prohlásil Benn. "My se totiž nikdy nevzdáváme."
Domácím tentokrát nepomohli ani tradiční příspěvky hlavních ofenzivních es. Leon Draisaitl se připomněl gólem a nahrávkou, Connor McDavid stihl dokonce tři asistence. Oba tak dál jasně kralují produktivitě NHL.
Rittich chyboval, Flames opět prohráli
Arizona Coyotes porazili Calgary Flames 3:0, čímž si připsali třetí výhru za poslední čtyři vystoupení. Hosté naopak prožili třetí porážku za sebou, během neúspěšné série navíc dali jinak ofenzivně ladění Flames dohromady jen tři góly.
David Rittich v brance Flames zaznamenal 21 zákroků, ale jeho protějšek Darcy Kuemper jich měl na kontě dokonce 37, aniž by inkasoval.
Rittich navíc chyboval při vítězném gólu Coyotes, když v čase 26:35 při snaze o rozehrání puku trefil Dereka Stepana a ten snadno do prázdné branky otevřel skóre.
"Tenhle zápas jde za mnou, už jsem se za to týmu omluvil," přiznal sebekriticky Rittich. "Musím si vyhodnotit, co jsem v té situaci udělal. Tohle už se nesmí příště opakovat. Hokej je o chybách, ale já jsem udělal vůbec tu nejhorší, co jsem udělat mohl."
Jihlavský rodák inkasoval v celém utkání jen dvakrát, Arizona pečetila svůj triumf při hře Flames s Rittichem na střídačce.
Lawson Crouse si za domácí připsal gól a asistenci. Pro Kuempera šlo o druhé čisté konto v sezoně a celkově osmnácté v kariéře, stylově tak oslavil 200. zápas v NHL.
Oba gólmani se 12 sekund před koncem druhého dějství přimotali do bitky, kterou vyvolal Kuemper, když si vybral za soupeře hostujícího útočníka Matthewa Tkachuka. Rittich se sprintem přes celé kluziště okamžitě vydal svému spoluhráči na pomoc a snažil se Kuempera odtrhnout.
Kuemper a Tkachuk inkasovali po čtyřech trestných minutách za hrubost, Rittich dostal dvě minuty za opuštění své branky.
Eichelův večer
Jack Eichel skolil čtyřmi góly Ottawa Senators a byl jediným střelcem na straně domácích Buffalo Sabres, kteří vyhráli v KeyBank Center 4:2 a ukončili tak sérii šesti zápasů bez vítězství.

Eichel čtyřmi góly rozebral Ottawu

"Hlavní pro nás bylo, abychom už vyhráli. Musíme začít hrát lépe," prohlásil Eichel. "Je dobře, že jsme našli cestu k vítězství a vyhrabali se z té menší díry, do níž jsme zapadli."
Pro třiadvacetiletého Eichela šlo o první čtyřgólový zápas kariéry v NHL. Dvakrát se trefil ve druhé třetině, po vyrovnání Senators rozhodl v čase 52:13 vítězným gólem a završil hattrick, při hře hostů bez gólmana pak svůj velký večer ještě vyšperkoval.
"Zcela upřímně nevím, jestli jsem dal někdy v utkání čtyři góly," přemítal Eichel. "Docela určitě to nebylo za Boston University a ani předtím v týmu USNTDP Juniors. Možná předtím v časech, kdy jsem hrál za Junior Bruins. A to už je každopádně nějaká doba."
Sam Reinhart pomohl Buffalu dvěma nahrávkami, Linus Ullmark stihl 21 zásahů. Sabres uspěli i přesto, že se museli obejít bez zraněných útočníků Vladimíra Sobotky, Johana Larssona a Marcuse Johanssona i bez obránce Zacha Bogosiana. Senators jsou přitom v dobrém rozpoložení, vyhráli čtyři z pěti předchozích utkání.
"Bylo zřejmé, že dnes to bude dřina," poznamenal kouč vítězů Ralph Krueger. "Se všemi těmi zraněními jsme vážně potřebovali, aby do vývoje promluvili naši nejlepší hráči. A Jack předvedl výkon světové třídy. Byl dnes vážně excelentní, skutečný tahoun."
Ostatní zápasy: Mrázek nechytal, Grant se zaskvěl hattrickem, Quenneville oslavil 900. výhru
Minnesota Wild podlehli Carolina Hurricanes 3:4 po prodloužení. Hosté, v jejichž brance byl místo Petra Mrázka, který vychytal předchozí dvě výhry, tentokráte James Reimer, prohospodařili vedení 2:0 a 3:1 (desátou asistencí sezony ho pomohl vybudovat Martin Necas). Přesto se nakonec radovali, v čase 61:33 rozhodl Andrei Svechnikov.
St. Louis Blues skončila devítizápasová bodová série, obhájci Stanley Cupu podlehli Anaheim Ducks 1:4. Nejvíce se o to postarali 37 zákroky gólman John Gibson a prvním hattrickem v NHL také Derek Grant. "V American Hockey League mi taky trvalo asi 300 zápasů, než jsem se hattricku dočkal," prohlásil Grant. "Je to ale samozřejmě skvělý pocit a něco, co si budou dlouho pamatovat."

Grantův první hattrick v kariéře

Florida Panthers napravili předchozí porážku s Winnipeg Jets, porazili New York Rangers 4:3 a dopřáli tím svému kouči zápis do historie. Joel Quenneville má nyní na kontě už 900 odkoučovaných vítězných zápasů v NHL. Trenér, jenž v letech 2010, 2013 a 2015 dovedl Chicago Blackhawks až ke Stanley Cupu, to stihl v 1655 zápasech. Jeho bilance zní 900-537-142, dalších 77 zápasů skončilo remízou. Před ním je v historickém přehledu jen Scotty Bowman (1244 výher v 2141 utkáních).
Tampa Bay Lightning podlehli Winnipeg Jets 3:4, čímž skončila jejich třízápasová vítězná série, prozatím nejdelší v sezoně. Domácí kapitán a jednička draftu 2008 Steven Stamkos se stal 98. hráčem historie NHL, který nastřílel alespoň 400 gólů. Mezi dosud aktivními hráči je devátým. "Pokaždé, když dosáhnete nějaké mety, je to lepší před svými fanoušky," řekl Stamkos. "Jsem za to rád, že to vyšlo, ale s výhrou by to bylo o mnoho lepší."
Los Angeles Kings porazili Vegas Golden Knights 4:3, naplno tak využili porážky Minnesoty a třetí výhrou v řadě se odlepili ode dna Západní konference. Kings vedli 2:0 a 3:1, ale rozhodující gól na 4:3 dal až v čase 52:42 Jeff Carter. Nejlepším možným způsobem tak završil svůj 1000. odehraný zápas v základní části NHL.
Montreal Canadiens podlehli New Jersey Devils 3:4 po prodloužení. V čase 61:30 rozhodl trefou v početní výhodě Kyle Palmieri. Hosté prohrávali ve 39. minutě 1:3, k obratu pomohl asistencí Pavel Zacha, na straně domácích měl stejnou bilanci slovenský útočník Tomas Tatar.
Philadelphia Flyers prohráli stejným výsledkem s New York Islanders, ale až po nájezdech. Flyers přitom vedli ještě na začátku 48. minuty pohodlně 3:0. V nájezdech pak ale neuspěli Sean Couturier a Claude Giroux, zatímco Jordan Eberle a Mathew Barzal ano.
Pittsburgh Penguins deklasovali i bez zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho Toronto Maple Leafs 6:1. Útočník Dominik Kahun pomohl k úspěchu dvěma góly a asistencí, bilanci 1+1 měli Evgeni Malkin a Jake Guentzel. Maple Leafs tak čekají na výhru už pět zápasů, v posledních čtyřech neuhráli navíc ani bod.
Vancouver Canucks podlehl Colorado Avalanche 4:5 gólem, který dal už po 27 sekundách prodloužení Nathan MacKinnon. Prosadil se tak podruhé v utkání, skvělé čtyři asistence si připsal hostující bek Cale Makar. Dva góly domácích dal v přesilovkách Adam Gaudette, Canucks dvěma góly v posledních třech minutách zachránili alespoň bod.
Až v nastavení se rozhodl i zápas San Jose Sharks - Detroit Red Wings, v němž se nakonec díky zvládnutým nájezdům radovali po výhře 4:3 domácí. Rozhodl o tom Kevin Labanc, jenž si předtím během utkání připsal gól a dvě nahrávky. Logan Couture stihl tři asistence, na gól nahrál i český bek Radim Simek. V sestavě vítězů, kteří uspěli pošesté za sebou, nechyběl Tomas Hertl, jenž odstoupil z předchozího zápasu s Anaheim Ducks. Dva góly Red Wings dal Andreas Athanasiou.