Price předvedl klíčový zákrok proti Riederovi

Během pauzy v sezoně NHL 2019-20 vyhlášené kvůli obavám okolo šíření koronaviru provádí NHL.com rozbor všech 31 týmů ligy. Další jsou na řadě Montreal Canadiens a v tomto článku jsme se podívali na to, kteří hráči by mohli kandidovat na individuální ceny v rámci tohoto mužstva.

Hokejisté Canadiens šli do této sezony s jednoznačným cílem poprvé za poslední tři roky postoupit do play off, ale ten s největší pravděpodobností zůstane nenaplněn. Ve Východní konferenci ztrácejí deset bodů na Carolina Hurricanes a Columbus Blue Jackets, kteří drží divoké karty.
Více k tématu: [Inventura: Montreal Canadiens]
Přesto byly v jejich barvách k vidění pozoruhodné výkony; například u zkušeného brankáře nebo u dvacetiletého nováčka v útoku.
Vedle rozboru dosavadní sezony jsme se podívali i na hráče, kteří byli pro Montreal klíčoví, a vyzdvihli jsme ty nejlepší v daných kategoriích.
Nejužitečnější hráč
Carey Price je dlouhodobě hlavní oporou Canadiens a jinak tomu nebylo ani v této sezoně. Dvaatřicetiletý brankář nastoupil od začátku v 58 zápasech a odchytal 3439 minut a 49 sekund. V obou těchto kategoriích v soutěži vládne. Od sezony 2007-08, kdy debutoval, mají jen dva gólmani více minut než Price: Henrik Lundqvist a Marc-Andre Fleury. V tomto ročníku pochytal Price 1595 ze 1755 střel, což ho zařadilo na druhé místo za Connora Hellebuycka z Winnipeg Jets (1656 zákroků proti 1796 střelám). Se čtyřmi čistými konty se dělí o páté místo v lize.
Nejlepší nováček
Nick Suzuki je se 41 body za 13 gólů a 28 asistencí ze 71 zápasů šestý mezi nováčky NHL a s pěti únorovými body v přesilových hrách se dělil o druhé místo s útočníkem Denisem Gurjanovem z Dallas Stars - první je obránce Quinn Hughes z Vancouver Canucks (šest). Dvacetiletý forvard je jedním ze čtyř nováčků (Ethan Bear, Matt Roy, Adam Fox), který sehrál za svůj tým všechny zápasy. Měl by patřit mezi stěžejní centry týmu, což Canadiens prokázali i tím, že jej získali 10. září 2018 spolu s Tomášem Tatarem výměnou za dalšího útočníka Maxe Paciorettyho.

Suzuki zužitkoval přesilovou hru po přihrávce Weala

Nejlepší obránce
Shea Weber se ve 34 letech opět dostal do formy poté, co v sezoně 2017-18 kvůli zranění nohy stihl jen 26 zápasů a v minulém ročníku po operaci kolena vynechal prvních 24 utkání. Weber je s průměrem 24 minut na zápas nejvytěžovanějším hráčem Canadiens a útočí na 42 bodů, což by vyrovnalo bilanci v jeho poslední plné sezoně 2016-17.
Nejlepší defenzivní útočník
Joel Armia je u Canadiens třetí v hitech (146) a první ve statistice získaných puků (47). Využívá svých parametrů a síly (192 centimetrů a 93 kilometrů) k práci v předbrankovém prostoru a vyhrává souboje o puk. Armia také vede statistiky Canadiens se třemi góly v oslabení. Při hře v oslabení tráví na ledě 1:37 minuty na zápas, což jej řadí na čtvrté místo mezi útočníky Montrealu.
Nejlepší comeback
Také toto ocenění patří Weberovi, který má po zraněních nakročeno sehrát nejvíc zápasů od ročníku 2016-17. Weber si sice 4. února poranil levý kotník a podle původních prognóz měl být mimo hru čtyři až šest týdnů, ale vrátil se do sestavy Canadiens už 18. února. Vynechal tak jen šest zápasů. Připsal si 36 bodů za 15 branek a 21 asistencí v 65 duelech a posedmé v kariéře byl zvolen do NHL All-Star Game.