CZE RUS WJC Gm1

Česká reprezentace zvládla vstup do juniorského světového šampionátu na domácím ledě nad očekávání dobře. Ve vítkovické Ostravar Areně porazila ve čtvrtek Rusko 4:3. Stínem je však zranění útočníka Jakuba Lauka, jenž odstoupil po šesti sekundách na ledě kvůli zranění kolena.

Za vítězstvím nad juniorskou sbornou táhli Čechy kromě skvělé atmosféry vytvořené 8693 diváky ve vyprodaném hledišti kvalitní výkon brankáře Lukáše Dostála, tříbodový Michal Teplý (0+3) a Jan Jeník, jenž dal gól a přidal asistenci. O další branky domácích se postaral Petr Čajka, Matěj Blümel a Jan Myšák - v 17 letech nejmladší člen českého kádru, který je velkou českou nadějí pro draft 2020.
Papírově silnějšímu soupeři nestačily ani dva góly Jegora Zamuly a příspěvek Vasilije Podkolzina.
"Co víc si přít na úvod šampionátu než porazit Rusko?" jásal kapitán českého výběru, obránce Libor Zábranský. "Hráli jsme výborný systém, přesilovky nám vyšly na jedničku. A podtrhl to výborný Lukáš Dostál. Všechno se to sešlo. Teď na to musíme navázat v dalších zápasech."

Svěřenci kouče Václava Varadi v prvním duelu ukázali, kudy by mohla vést cesta k úspěchu proti favoritům: dobrá defenzivní práce celé pětky, výborný výkon brankáře a využívání šancí. Bylo to většinou obranné pásmo domácího celku, kde se odehrávala většina akcí. Ale jakmile se hráči dostali sami do útoku, bylo z toho nebezpečí pro soupeřovu branku - a často i gól.
Český tým si vystačil s minimem střel, po úvodní třetině byl jejich poměr 18-5 pro Rusko, po dvou třetinách pak 26-17; přitom skóre znělo 4:3 pro Česko. To šlo do vedení 2:0, ale ještě v první třetině nechalo soupeře vyrovnat. O výsledku tak rozhodla druhá část, v níž dal rozhodující gól utkání Jeník v čase 37:25 při dvojnásobné přesilovce.
Gólman Jaroslav Askarov, jenž měl být jednou z největších opor sborné a jenž je považován za jednoznačného adepta na první kolo příštího draftu NHL, končil zápas po 40 minutách s nevalnou úspěšností 76,4 procenta. Do třetí třetiny už Rusy vedl náhradník Amir Miftachov.
Naopak Dostál statečně čelil ruské kanonádě, celkem inkasoval třikrát ze 36 střel.

"Sám Lukáš říkal, že tři góly jsou na něj dost, že to mohlo být lepší. Ale hlavně ve třetí třetině nás podržel a věřím, že tu formu dodrží i v dalších utkáních," řekl český kouč Varaďa.
"Už dlouho prokazuje, že je top gólman, a jsem si stoprocentně jistý, že když to potřebujeme, tak nás podrží. A když my něco přidáme vepředu, tak tady můžeme vyhrávat," chválil brankáře forvard Teplý.
"Kluci přede mnou zahráli výborně, zblokovali plno střel," liboval si naopak Dostál.
Další duel hraje Česko na mistrovství světa do 20 let v sobotu s Německem rovněž v Ostravě, začíná se od 20 hodin.
Velmi nejistý je ale start Lauka, který nedokončil ani první střídání a podle Varadi má s poraněnými postranními vazy v koleni malou šanci na to, že ještě zasáhne do turnaje. "Dle prvotních prognóz mu šampionát skončil, ale (v pátek) ho čeká magnetická rezonance a uvidíme po vyšetření," uvedl kouč.
Lauko měl být jedním z největších tahounů české ofenzivy. Číslo 77 draftu 2018 jako volba Boston Bruins hraje v 19 letech American Hockey League za Providence a v 18 utkáních v ní nasbíral osm bodů (4+4).
"Hráč, který jako jediný působí v AHL, bude na turnaji chybět. To je jasné," litoval Teplý.
"Je to vždycky nepříjemné, když kamarád a spoluhráč leží na zemi," dodal Zábranský. "Nás to ale aspoň semklo a vyhecovalo. Hráli jsme i za něj a jsem rád, že se to povedlo."
Kanada předvedla velký obrat, Lafreniere zazářil
Alexis Lafreniere, který se má podle většiny prognóz stát jedničkou draftu NHL 2020, zazářil hned při prvním vystoupení na svém druhém MS dvacítek. Osmnáctiletý útočník si při výhře Kanady 6:4 nad USA připsal čtyři body za gól a tři asistence.
"Užil jsem si to. Diváci výborně fandili, soupeř byl dobrý a celkově to byl hodně ofenzivní zápas," hodnotil Lafreniere. "Jsem spokojený. Chci hrát dál, jak nejlíp umím, a hlavně pomoct týmu vyhrávat."
Jeho celek otočil poutavý duel se Spojenými státy před vyprodanou halou s velkou převahou kanadských fanoušků čtyřmi trefami po sobě z 0:2 na 4:2. O vedení pak přišel, ale hned po americkém vyrovnání na 4:4 se po parádním průniku prosadil právě Lafreniere a poté ještě asistoval na pečeť Tye Dellandrey do prázdné branky.
Dva góly vítězů dal kapitán týmu, útočník Barett Hayton. Za USA dvakrát skóroval Shane Pinto.
V Třinci uspěli Švýcaři a Švédové
Ve třinecké skupině A podle očekávání zvládlo Švýcarsko odpolední duel s Kazachstánem; i díky dvěma trefám Matthewa Verboona vyhráli 5:3. Večer pak v souboji skandinávských rivalů zdolali Švédové Finy 3:2 po prodloužení.