mrazek-gm1

Logika zápasů play off je každoročně neúprosná. Sebevětší převaha je vám k ničemu, pokud se neodrazí na skóre. Poznali to i Carolina Hurricanes ve svém prvním utkání vyřazovací části po deseti letech.

I přes úvodní porážku 2:4 ale mladý tým kouče Roda Brind'Amoura nemusí zatím ztrácet víru. Na výkonu ze třetí třetiny se totiž dá v sobotním druhém souboji stavět. Ale nejen na něm.
Více k tématu: [Backstrom režíroval triumf Capitals]
Do poloviny první části hosté nepustili obhájce Stanley Cupu k ničemu pořádnému. Během následujících osmi minut však inkasovali tři góly a nestačili se divit. Takhle prostě Capitals zocelení bitvami minulých let v play off hrají. Vědí, kdy zapnout, kdy přitvrdit, kdy se natlačit před branku, a hlavně mají vynikající přesilovky, v nichž ve čtvrtek rozhodli o první výhře série.
"Mluvili jsme o tom dlouho. Ale zápasy play off je potřeba hlavně zažít, nejen o nic hovořit. Všechno je o zkušenostech. Jsou chvíle, kdy je prostě potřebujete, jinak dostanete ránu do zubů," hecoval své hráče před zápasem Brind'Amour. "Důležité hlavně bude, aby nám ten proces rozkoukávání se netrval moc dlouho," přál si kouč.
Rány do čelisti ale Hurricanes v první třetině dostali hned tři. A přímo od těch nejzkušenějších hvězd sestavy Capitals: Nicklase Backstroma a Alexe Ovechkina. V oslabení se hosté ocitli ve velkých nesnázích a nebylo to zrovna po nevyhnutelných faulech.

Ovechkin se opřel do volného puku a využil přesilovku

"Speciální formace nás dostaly. To je celý příběh. Dali jsme jim v nevhodnou chvíli možnost dvou přesilovek a hned bylo znát, jak je to povzbudilo, protože to je jejich oblíbená hra, takhle to umějí," mrzelo Brind'Amoura.
Formace Hurricanes na oslabení byla v jednom kole, ale její členové litovali, že neodvedli lepší práci.
"Všechno se to na začátku otočilo proti nám," tvrdil Jordan Staal. "Šli do toho tvrdě, kdyby ale naše hra v oslabení byla o něco lepší, včetně té mojí, tak zápas mohl mít úplně jiný scénář," dodal třicetiletý centr Hurricanes, kteří měli v základní části osmou nejlepší hru v oslabení.
[Kompletní pokrytí série Washingtonu s Carolinou]
Z takového startu by byl opařený každý tým. Carolině, která nemá až na několik výjimek příliš zkušených hráčů, ale slouží ke cti, že dokázala zabrat.
"Nikdy se nevzdáváme, to nemáme v povaze," tvrdil ruský útočník Andrei Svechnikov, který dvěma góly během dvou a půl minuty třetí třetiny dokázal ještě udělat z utkání drama.
"Dvě třetiny se přitom trápil, ale pořád se snažil o to, aby se prosadil. V tom udělal veliký pokrok," souhlasil kouč Brind'Amour.
V sobotu v Capital One Center by ale Carolina potřebovala od Svechnikova a jeho spoluhráčů podobný příspěvek hlavně na úvod zápasu. Také gólman Petr Mrázek velké zákroky předváděl až ve chvíli, kdy hosté prohrávali o tři góly.

Dowd si při zakončení brejku nepřišel na Mrázka

A pak je tu další téma, na které narážel Brind'Amour. Mizerně sehrané přesilovky Hurricanes. V tom byl proti Washingtonu do očí bijící rozdíl. Při hře pět na pět byla přitom Carolina ve čtrvtek aktivnější.
"Pokud z přesilovek v této části sezony nic nevytěžíte, tak je to frustrující," netajil se trenér týmu z Raleighu, který ale už v základní části neoplýval extra velkou úspěšností v početních výhodách.
Se 17,8 procenta skončil na 20. místě ligy Ve svém středu má přitom šikovné hráče, kteří dokážou rychle a efektivně zakončit. Svechnikov o tom ostatně přesvědčil.
"S Andreiem hrajeme pohromadě většinu sezony. Víme o sobě a nastupujeme společně rádi. Je to skvělý hráč," vyprávěl Lucas Wallmark, který skvělým pasem asistoval u druhé branky ruského mladíka.

Svechnikov skóroval ranou bez přípravy

Capitals stačilo v úvodním duelu na výhru jen sedmnáct střel, když bylo ve třetí třetině třeba, tak se zlepšila i jejich defenzivní práce.
"Oni to hrají zkušeně, moc prostoru vám nedají, ale dokázali jsme si nějaké možnosti vypracovat a na tom můžeme stavět," tvrdil Staal.
V sobotu se ve Washingtonu začíná už ve tři hodiny odpoledne místního času. Třeba i tato změna přispěje k tomu, že Carolina tentokrát odehraje úvodní třetinu s lepšími vyhlídkami na konečný úspěch.

"Musíme ukázat, že toho v sobě máme pořád hodně," tvrdil Wallmark.