Sharks

Det har inte varit San Jose Sharks säsong så här långt. Det konstaterade klubbens ledning och sparkade coach Peter DeBoer efter nästan fem säsonger på posten. Efterträdare blir Bob Boughner.

 • Jag sitter här med blandade känslor. Peter har varit som en mentor för mig, en vän och någon jag respekterar. Samma gäller resten av ledarstaben. Det är jobbigt och många känslor för jag sitter här och kan se det på andra hållet. Det är en unik chans för mig att komma in med en fräsch syn på allt, sa Boughner under en presskonferens på torsdagen.
  Sexton förluster på sina 33 inledande matcher. Fem nederlag i rad. 24:e plats i ligan.
  Det blev till slut för mycket för general manager Doug Wilsons tålamod.
  - När man haft en viss nivå av framgång tidigare är det svårt att göra ändringar, men vi känner att det här laget är kapabelt till så mycket mer än vad det visat så här långt och det behövs en ny röst, sa general manager Doug Wilson när han offentligt meddelade att DeBoer fått sparken.
  San Jose Sharks har inte alls rosat marknaden den här säsongen, även om de förväntades göra det. Med spelare som Brent Burns, Erik Karlsson, Logan Couture och Timo Meier i laget skulle en av Western Conferences giganter de senaste säsongerna bygga vidare på konferensfinalen från ifjol. Men så har det inte blivit. Förutom att de placerat sig på NHL:s nedre tabellhalva sett till inspelade poäng har de också haft svårt att göra mål (24 flest per match i NHL), deras snitt på insläppta mål per match (3,42) är tredje högst och lagets totala antal insläppta mål (114) är näst flest så här långt.
  *** ***Läs också: [Sharks sparkar coach DeBoer]
  - Som lag och som individer har vi inte levt upp till förväntningarna och vår nivå har inte varit så jämnt som den måste vara, sa Wilson.
  - Det är inte bara målvakterna. Alla måste spela bättre. Det är några saker vi kan ändra i systemet och det kommer vi göra. Vi måste ta hand om chanserna vi släpper till i de farliga områdena och ge Jones och Deller mer support, sa Boughner.
  - Vi har fyra spelare som gjorde 30 mål förra säsongen, tre Norris Trophy-kandidater, eller tre backar som borde vara kandidater till det priset. Vi har andra spelare som har gjort bra insatser på en hög nivå tidigare, sa Wilson under torsdagens presskonferens.
  DeBoer, som skött Sharks sedan den 28 maj 2015, har inte lyckats med sin uppgift i år. Och då spelar inte tidigare meriter någon roll. DeBoer har under sin tid i Sharks kvoten 198-129-34. Han ledde laget till Stanley Cup-final 2016, men i den var Pittsburgh Penguins det bästa laget och vann sin första av sina två raka titlar. DeBoer har dock tagit Sharks till slutspel i varje säsong han varit i klubben.
  - Under Pete, Steve (Spott), Dave (Barr) och Johan (Hedberg) har vi nått bra saker, speciellt Stanley Cup-finalen 2016. Vi vill tacka dem för deras insatser för klubben, sa Wilson.
  Samtliga som Wilson nämnde får nu lämna sina uppdrag. Istället tar Bob Boughner över som huvudcoach. Vid sin sida får han Roy Sommer och Mike Ricci som assisterande. Evgeni Nabokov tar över målvaktstränarposten medan Dan Darrow fortsätter i sin nuvarande roll som videocoach.
  Nye chefstränaren Boughner, 48, kom tillbaka till Sharks som assisterande tränare inför den här säsongen. Han var i klubben mellan 2015 och 2017 och hjälpte bland annat laget till Stanley Cup-finalen mot Penguins. Han coachade också Brent Burns till att vara en finalist till Norris Trophy 2016. Boughner blev sedan coach för Florida Panthers och ledde så när den klubben till slutspel säsongen 2017-18. Han fick lämna klubben efter förra säsongen och återvände då till Sharks.
FLA_327
 • Jag förväntar mig att Bob har lärt sig från sina erfarenheter med Florida. Han har sina idéer och tankar vilket han kommer implementera. Men spelarna tror på honom och jag tror att han kommer bidra med energi till spelet jag tycker vi saknar just nu, sa Wilson.
  Ricci spelade 529 matcher med Sharks mellan 1997-2004 och har verkat som utvecklingscoach i klubben de senaste 12 åren. Nabokov har spelat 563 matcher och vunnit 293 som målvakt i klubben. De senaste åren har han jobbat förut utveckla klubbens yngre målvakter. Sommer har coachat AHL-laget Barracuda de senaste fyra och en halv säsongerna.
  - Den här gruppen som nu ska leda vårt lag framöver känner spelarna och vi tror att det kan ge alla en nystart, säger Wilson.
  Efter de fem raka förlusterna är uppdraget, att närma sig sina toppkonkurrenter i Pacific Division, tuffare. San Jose Sharks har fem poäng från ett wildcard i Western Conference och sex poäng ifrån att slå sig in topp-tre i Pacific.
  - Jag tror att de bästa lagen i ligan är lag som spelar på samma sätt varje kväll och att de vet hur de ska spela när pucken släpps. Jag tror det är dit vi måste komma. Jag tycker det finns en nivå till i vårt spel och det kommer från att vara jämna. Jag tror verkligen att det här laget har mer att ge, säger Boughner.
  Sharks första uppgift under den nya lagledningen är i natt när New York Rangers gästar SAP Center. Matchen är den första av sju raka på hemmaplan.
  Ett perfekt sätt att få ihop den nya konstellationen som ska lyfta Sharks mot ett nytt slutspel.