NJD-NYR: Hughes styrning tar på Wood

Säsongens första Battle of Hudson River - med den extra kryddan att det var första mötet någonsin mellan talangerna Kaapo Kakko och Jack Hughes - stod på menyn i nattens NHL, samt mötet mellan de senaste årens topplag i Atlantic Division: Boston Bruins och Tampa Bay Lightning. Hur skulle David Pastrnak följa upp sin fyramålsmatch från senast?

På annat håll runt om i ligan gjorde en spelare sitt första NHL-mål i sin 127:e (!) match, Phil Kessel fick äntligen presentera sig ordentligt för Coyotes-publiken och Casey Mittelstadt vaknade till ordentligt för sitt Buffalo.
Det, och mycket mer, i nattens NHL.
Nedan följer en summering av omgångens nio NHL-matcher:
New Jersey Devils - New York Rangers 5-2 (1-1, 2-0, 2-1)
Poängen har inte regnat ner för superlöftena Jack Hughes och Kaapo Kakko under säsongsinledningen. Ett mål har det blivit för Kakko medan Hughes gått poänglös, samtidigt som Devils ännu inte vunnit en match under 2019-20. Förrän i nattens möte med Rangers. förstås. Bortalaget tog visserligen ledningen 6.02 in på första perioden via Tony DeAngelo, men efter att Blake Coleman kvitterat till 1-1 med 12.58 spelat befann sig Devils aldrig i underläge i matchen igen. Istället gick man ifrån till 3-1 i mittperioden för att slutligen kunna säkra vinsten med 5-2.
Och för att vara första mötet mellan Hughes och Kakko då? Relativt anonymt på individuell nivå, även om Hughes äntligen fick göra sin första NHL-poäng då han på Devils 3-1-mål styrde pucken på lagkamraten Miles Wood och in.
- Det var en viktig seger för oss, säger Jack Hughes till NHL.com/sv. Vi behövde få tillbaka lite självförtroende. På målet… sju av tio gånger glider jag nog ut mot hörnet där istället för att gå in framför mål, men jag kanske får börja göra det oftare.
Devils har nu gått 1-4-2 sina första sju matcher.
Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 3-4 STR (1-1, 1-1, 1-1, 0-0, 0-1)
Ett numera klassiskt tungviktsmöte mellan två absoluta giganter i täta Atlantic Division blev precis så spännande som vi kunnat förvänta oss. David Pastrnak tycks vara i sitt livs form och följde upp fyramålsmatchen mot Anaheim Ducks senast med att göra ytterligare två mot Lightning - hans sjunde och åttonde för säsongen - samt bjuda på en assist. Sju poäng över de senaste två matcherna för Pastrnak alltså. Själva matchen såg Bruins ta ledningen två gånger om - en gång via Pastrnak i första perioden och en gång via Patrice Bergeron i mittperioden. Båda gångerna kom Lightning tillbaka innan periodens slut. I tredje var det istället Lightnings tur att ta ledningen då Kevin Shattenkirk bjöd på sitt fjärde (!) mål för säsongen, men Pastrnak kvitterade med 3.05 kvar att spela. Förlängningen lagen emellan blev mållös innan Steven Stamkos, som ende spelare, hittade rätt i straffläggningen.

BOS-TBL: Pastrnaks andra powerplaymål för kvällen

Montreal Canadiens - Minnesota Wild 4-0 (3-0, 0-0, 1-0)
Victor Mete hade gått 126 matcher utan att göra mål. I natt fick dock den 21-årige försvararen jubla för första gången i sin NHL-karriär. Och det blev ett viktigt mål. Nick Cousins jagade ifatt en puck bakom mål och slängde in den framför mål där Mete kom farande mellan tekningscirklarna. Fullträffen innebar 1-0 för Canadiens, ett mål som kom att bli matchavgörande då Carey Price i Canadiens mål räddade alla 17 skott Wild skickade hans väg. Utöver Victor Mete lyckades även Nick Suzuki göra sitt första NHL-mål. Suzuki behövde dock bara vänta sju matcher på sitt första mål. Wild har nu en vinst och sex förluster under säsongsinledning - en tangering av klubbens sämsta inledning någonsin (2009-10, 1-6-0)

MTL-MIN: Drouin hittar Armia i numerärt överläge

Los Angeles Kings - Buffalo Sabres 0-3 (0-2, 0-1, 0-0)
Casey Mittelstadt har haft en någorlunda trög säsongsinledning. Åtminstone i jämförelse med många av Sabres andra offensiva stjärnor som Jack Eichel, Jeff Skinner och numera även Victor Olofsson. Men nattens 3-0-seger borta mot Kings var helt i Mittelstadts regi. Han öppnade målskyttet 2.36 in på första perioden med sitt första mål för säsongen, spelade sedan fram Conor Sheary till 2-0 och fastställde till sist slutresultatet till 3-0 i powerplay med sitt andra mål för matchen.
Arizona Coyotes - Nashville Predators 4-2 (1-0, 1-1, 2-1)
Han har fått vänta, den gode Phil Kessel. Men hemma mot Nashville Predators fick äntligen prestigevärvningen visa vad han kunde inför hemmapubliken. Två mål blev det för Phil Kessel - hans första två i Coyotes-tröjan - när Coyotes tog en meriterande 5-2-seger mot Predators.

ARI-NSH: Kessels första mål i Coyotes-tröjan

St. Louis Blues - Vancouver Canucks 3-4 STR (1-0, 2-2, 0-1, 0-0, 0-1)
Blues inkasserade sin tredje raka förlust i nattens möte med Canucks. Trots ledning med 3-1 lyckades Canucks komma tillbaka genom reducering från J.T. Miller och kvittering från lagkapten Bo Horvat. Straffhjälte blev Josh Leivo. Om Blues är i en nedåtgående spiral är Canucks på väg i motsatt riktning. Nattens vinst var nämligen klubbens fjärde raka.

STL-VAN: Horvat håller sig påpassligt framme

Winnipeg Jets - New York Islanders 1-3 (1-0, 0-2, 0-1)
Ett ledningsmål från Nikolaj Ehlers räckte inte för Jets som tappade ledning 1-0 till förlust 1-3. Upphämtningen stavades i mångt och mycket 'Mathew Barzal' för Islanders. Stjärncentern stod för två mål och kunde, med uppbackning av Semyon Varlamov i mål (32 räddningar på 33 skott), leda bortalaget till seger.
Calgary Flames - Detroit Red Wings 5-1 (1-0, 1-1, 3-0)
Red Wings lysande säsongsinledning med tre vinster på deras fyra första matcher är ett minne blott. Nu handlar det istället om en förlustsvit som borta mot Flames nådda tre matcher. Fem olika spelare nätade för Flames som nu tagit två segrar i rad för första gången den här säsongen. Mark Giordano och Derek Ryan blev centralfigurer för hemmalaget via ett mål och en assist vardera.

CGY-DET: Lindholm slår in pucken

Vegas Golden Knights - Ottawa Senators 3-2 STR (2-1, 0-0, 0-1, 0-0, 1-0)
Totalt 93 skott avlossades i mötet mellan Golden Knights och Senators. 54 av dessa från Golden Knights-spelares klubbor. Senators svenske målvakt Anders Nilsson hade en svettig afton med andra ord. Trots 52 räddningar fick han dock finna sig i att lämna isen som förlorare - detta efter att Golden Knights vunnit med 3-2 på straffar.
SÅ GICK SNACKET:
"Alla har velat att jag ska få göra det där första målet rätt länge nu. Att se alla bli så glada för min skull, det var fint. Det betyder mycket för mig."- Canadiens Victor Mete om att (äntligen) få göra sitt första NHL-mål
"Om vi hade fått mål eller poäng från någon utanför vår toppkedja hade vi vunnit ikväll. Med det sagt tycks vi klara oss rätt bra med bara samma killar som producerar, men jag tror inte det är särskilt hållbart i det långa loppet."- Bruins coach Bruce Cassidy om bristen på produktion bakom Pastrnak-Bergeron-Marchand.
NATTENS STJÄRNOR:
* Casey Mittelstadt, Buffalo Sabres
* Phil Kessel, Arizona Coyotes
* David Pastrnak, Boston Bruins