mcdavid m

Snart inleder NHL-klubbarna sina försäsongsläger för att bli redo för säsongen 2018-19. Från den 5 augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Vi summerar snackisarna, spanar in de hetaste spelarna och går igenom lagens styrkor och svagheter.

Idag analyserar vi Edmonton Oilers.
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
Det vore en underdrift att säga att förtroendet för general manager Peter Chiarelli är lågt bland Edmonton Oilers supportrar. Bara två säsonger efter att Chiarelli bytt bort den hos fansen älskade forwarden Taylor Hall mot Adam Larsson, blev Hall utnämnd till ligans mest värdefulla spelare efter att ha blommat ut i New Jersey Devils.
Under de två säsongerna Oilers spenderat utan Hall har situationen gradvis eskalerat från himmel till helvete. I slutspelet säsongen 2016-17 tog sig klubben till match 7 i andra rundan och var, så när, på väg att nå konferensfinalen i Western Conference. Redan året därpå - den gångna säsongen - var Edmonton åter nere i bottenträsket. Detta trots ytterligare en 100-poängssäsong från underbarnet Connor McDavid. Efter tre år har McDavid nu slutfört sitt rookiekontrakt och klubben börjar i och med denna säsong betala honom 12,5 miljoner dollar per år.
Har Chiarelli gjort tillräckligt för att årets upplaga av Oilers ska kunna erbjuda McDavid bättre hjälp? Låt oss bryta ner laget del för del.
Nyckelspelarna
Trots en rejäl svacka som varat nästan ett årtionde ska Edmontons fans ha en eloge för att de fortsätter hantera sitt lags kräftgång med humor. Nyligen lade en supporter upp en bild på sociala medier som föreställde en ensam Connor McDavid i full mundering ute på isen. Bildtexten lydde; "Härligt! Äntligen en bild på hela årets upplaga av Oilers". Elakt? Kanske. Men det säger ändå en del om hur ofattbart viktig McDavid är för Oilers. 2017-18 skiljde det 38 poäng mellan McDavid (108 poäng) och Leon Draisaitl (70), och då spelade Draisaitl ändå ofta tillsammans med just McDavid. Efter Draisaitl var gapet ytterligare 22 poäng ner till Ryan Nugent-Hopkins 48. Med tanke på att Oilers genomfört minimalt med bytesaffärer och inte skrivit kontrakt med någon noterbar free agent lär det sannolikt bli McDavid, flankerad av vapendragarna Nugent-Hopkins och Draisaitl, som återigen bär klubben framåt kommande säsong.

I mål är Cam Talbot självskriven som nummer ett och kommer behöva spela på toppen av sin förmåga för att ge Oilers en chans att vinna, match efter match.
Svenskarna
Två Oilers-svenskar - Adam Larsson och Oscar Klefbom - blev tre när Pontus Åberg hämtades in från Nashville Predators i slutet av februari. Efter att ha stått för blygsamma åtta poäng (två mål, sex assist) på 37 matcher för Nashville, matchade Åberg den noteringen på bara 16 matcher med Oilers. Får Åberg fortsatt förtroende är det inte omöjligt att han överträffar 30 poäng kommande säsong. Larsson och Klefbom är givna spelare bland lagets första fyra backar och kommer förväntas logga tung istid, runt 20 minuter vardera, när säsongen drar igång i oktober. En säsong som för Oilers del för övrigt påbörjas på svensk mark när Oilers drabbar samman med New Jersey Devils i Göteborg den 6 oktober.
Talangerna
Tre talanger har potentialen att stjäla strålkastarljuset och skänka lite hopp till Edmonton: 1998-födda Jesse Puljujärvi och Kailer Yamamoto, samt sommarens draftval Evan Bouchard.

Kailer Yamamoto

Puljujärvi är finska talangen som valdes två val bakom Patrik Laine och länge ansågs vara en spelare av samma kaliber som sin landsman. Den väldige forwarden har dock hittills "bara" producerat 28 poäng (13 mål, 15 assist) på 93 NHL-matcher. Kanske kommer genombrottet i år?
Yamamoto är en kortväxt, rivig amerikan som kan göra smarta passningar i hög fart från sin högerkant. Skulle både Yamamoto och Puljujärvi ta sig in i årets trupp och samtidigt producera kan det skänka Oilers en välbehövlig bredd.
Bouchard är bara 18 år gammal men valdes som tionde spelare totalt i årets draft och spås en lysande framtid. En stor, stark och puckskicklig back som stod för imponerande 87 poäng på 67 matcher i OHL den gångna säsongen.
Styrkor
Klubbens främst styrkor finns i offensiven och i det faktum att McDavid, Draisaitl och Nugent-Hopkins alla är 25 år eller yngre. Lägg därtill Puljujärvi och Yamamoto och du har en spännande forwardsuppsättning. Utöver ovan nämnda spelare kommer Ryan Strome, Milan Lucic och Jujhar Khaira sannolikt bidra med en del poäng.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Förbättringspotential
Med all respekt för klubbens styrka på forward - räcker det? Back- och målvaktsspelet har varit Oilers största problem i flera år. Oavsett om Bouchard tar sig in i truppen eller inte ser backuppsättningen fortfarande svag ut. Oavsett om Cam Talbot gör sin bästa säsong i karriären kan han inte stå alla matcher en hel säsong, i alla fall inte utan att bli utbränd.
Oilers behöver en pålitlig andramålvakt och man behöver en minutätande, puckskicklig back som kan kliva fram som lagets tydliga nummer ett. Med veteranbacken Andrej Sekera nu dessutom borta för en obestämd tid av säsongen blir inte uppgiften enklare för ett redan hårt ansatt försvar.
Edmonton går till slutspel om…
… McDavid fortsätter producera över 100 poäng per säsong
… Talbot står på huvudet och spelar över 60 matcher
… Truppen får förstärkning, antingen i form av ett nyförvärv eller att en av klubbens talanger tar nästa steg i sin utveckling