hedman nyr

Tampa Bay Lightning och Buffalo Sabres är tillbaka i Nordamerika. I natt gör de sina första matcher sedan NHL Global Series i Sverige.

Tampa, som vann bägge mötena med Buffalo i Globen, förra veckan möter New York Rangers (start 01:00) hemma i Amalie Arena. Tampa har 8-5-2 på sina 15 första matcher, och kanske var stockholmsresan precis vad laget behövde för att få igång lagmaskineriet.
- Vi måste bygga på vad som hände i Sverige. Det kommer bli härligt att spela lite hemma, säger Jon Cooper till klubbens hemsida.
Nattens motstånd vann mot Pittsburgh Penguins med 3-2 efter sudden senast. Kaapo Kakko gjorde då två mål och sommarens drafttvåa har sett lite bättre ut den senaste tiden menar Rangers coach David Quinn.

NYR-PIT: Kakko avgör med styrning i förlängning

 • Han har ett annat swag just nu, som jag inte sett sedan han kom hit. Det gäller både på och utanför isen, säger Quinn om Kakko som gjort fem mål de senaste sju matcherna.
  Rangers har saknat Mika Zibanejad de senaste sju matcherna. Svensken dras med en skada på överkroppen.
  Buffalo Sabres möter Carolina Hurricanes(start 01:00) hemma i KeyBank Center. Efter de två nederlagen i Sverige hoppas laget snabbt komma in på segerspåret igen mot ett Carolina som besegrade Ottawa Senators med hela 8-2 i måndags.
  De kommer får klara sig utan Vladimir Sobotka som skadade sig under första matchen i Global Series. forwarden kommer missa minst en månad meddelade klubben i går. Marcus Johansson är ett osäkert kort inför i natt. Svensken tränade inte i går och är dag-för-dag.
  - Vi kommer ta en titt på honom i morgon och sedan ta ett beslut. Vi tror inte det kommer bli långvarigt. Det är bara något vi måste vara försiktiga med, säger coach Ralph Krueger.
  Läs också: [Mästarlag och floppar - Global Series-effekten]
  Här är en djupare genomgång av torsdagens omgång:
  Edmonton Oilers - Colorado Avalanche, start 02:00
  Avalanche går för fjärde raka segern och Cale Makar för mål i fjärde raka matchen. Rookie-backen leder poängligan för nykomlingar den här säsongen med sina 18 poäng (5+13). Han är sex pinnar före Buffalo Sabres forward Victor Olofsson (12).
  Hela NHL:s poängliga leder Leon Draisaitl med sina 36 poäng (15+21). Tysken har gjort poäng i tio raka matcher och lär vilja fortsätta på den sviten. Edmonton föll senast stort mot San Jose Sharks och hoppas kunna studsa tillbaka per omgående.
  Vancouver Canucks - Dallas Stars, start 04:00
  Stars gör sin andra match på lika många dagar. I går besegrade de Calgary Flames med 2-1 och tog poäng för sjätte matchen i rad.
  - Vi har gjort det bra på sistone, men vi är inte på säker mark än. Vi är en match över ,500. Vi har högre krav än så, säger veteranen Joe Pavelski som gjorde två mål mot Calgary.
  Canucks hade två tvåmålsskyttar senast. Både Elias Pettersson och Tanner Pearson nätade två gånger om när Canucks bröt en fyra matcher vinstlös svit.

Anaheim Ducks - San Jose Sharks, start 04:00
Sharks har fyra raka segrar på sitt konto, alla på hemmaplan. Nu åker de söderut för att ta sig an lokal- och divisionskonkurrenten Ducks. Erik Karlsson gjorde tre poäng senast och kanske har den svenske backen kommit igång på allvar nu.
Karlsson står på 14 poäng (1+13) efter 18 spelade matcher.
Ducks har fyra raka förluster på sitt konto. Senaste segern kom den 1 november hemma mot Vancouver Canucks (2-1 efter förlängning.
Florida Panthers - Winnipeg Jets, start 01:00
Florida vände 0-4 till en 5-4-suddenseger mot Boston senast. Segern var tränaren Joel Quennevilles 899:e i karriären. Vinner Panthers ikväll blir han den andra tränaren i NHL:s historia att nå 900 segrar efter Scotty Bowman (1244 st).
Panthers utsåg i går målvaktslegendaren Roberto Luongo till rådgivare åt klubbens general manager Dale Tallon. Luongo, som lade plocken på hyllan i våras, återvänder därmed till klubben.
Jets inleder en fyra matcher lång bortaturné. På bortaplan har laget varit relativt starka så här långt och tagit fem av åtta möjliga segrar.
Minnesota Wild - Arizona Coyotes, start 01:00
Efter 12 dagar på resande fot är Wild tillbaka hemma i Xcel Energy Center. Kan det tända en gnista i laget? Hemma i Minnesota är Wild starka. Sedan förlusten i premiären har laget inte förlorat hemma efter ordinarie tid på fyra försök (3-0-1).
Motståndet är däremot inte det allra lättaste. Coyotes har än så länge tagit näst flest poäng av samtliga lag på bortaplan den här säsongen. Med kvoten 7-2-2 har de spelat in 16 poäng när de varit på roadtrip. Washington är bättre med sina 9-2-1 och 19 poäng.
Los Angeles Kings - Detroit Red Wings, start 04:30
Detroit Red Wings segersvit på tre matcher står på spel när laget gästar LA Kings i Staples Center. Faktum är att laget kommit tillbaka från underlägen i samtliga av de tre segrarna. Skulle de göra en liknande insats igen och ta sin fjärde raka seger, matchar de klubbrekordet som senast tangerades 2012.
I Kings har Ilya Kovalchuk suttit på läktaren de senaste matcherna som "healty scratch".