Eddie_Lack

Eddie Läck och Martin Brodeur. Två namn du vanligtvis inte skulle förknippa med varandra men likväl två namn som nu befinner sig sida vid sida i historieböckerna, i alla fall hos New Jersey Devils. Djävulslaget från Newark, New Jersey var under 90-talet kända som ett sällsynt starkt lag i defensiven - inte minst på grund av Brodeurs insatser mellan stolparna - och ryktet om lagets försvarsbriljans har sedan dess envist bitit sig fast. Detta trots att Devils anno 2017-18 förlitar sig betydligt mer på en sprudlande offensiv än en lufttät defensiv för att vinna matcher.

Klubbens tradition av att vara starka defensivt reflekteras även i dess historia: vid ett (!) enda tillfälle har Devils målvakter tvingats till 50 eller mer räddningar i samband med en vinst. Detta skedde den 12:e januari 2010 när Martin Brodeur motade 51 skott mot rivalerna New York Rangers. Igår, ganska precis åtta år senare, höll det rekordet på att överträffas när offensivt skickliga Tampa Bay Lightning pepprade iväg 51 skott mot Eddie Läck i Devils-kassen. Den till Devils nyligen införskaffade svensken hade dock gett sig sjutton på att inte låta skotten passera honom och även om det inte blev nytt rekord - Läck stannade vid 48 räddningar på 51 skott i Devils 4-3-vinst - så skrev han via matchen in sig i rekordböckerna. Precis bakom Devils-legenden Brodeur.
- Jag kan säga det med en gång: han var anledning till att vi vann den här matchen. Han spelade helt otroligt, sade nya lagkamraten Miles Wood om Läcks insats.
Själv tog Läck händelsen med sedvanlig ro:
- Jag har nog aldrig fått fler skott på mig i en NHL-match men det kändes faktiskt bra. Om jag ska vara ärlig tycker jag inte jag borde släppt två av målen. Jag gjorde det inte lätt för mig själv alla gånger men det viktigaste är att vi lämnade matchen med två poäng.

Till Expressen utvecklade han hur segern - hans första med Devils - ändå kändes lite speciell.
- Jag har jobbat väldigt hårt under de senaste veckorna för att vara redo. Så kul att få vara med och bidra till den här segern. Grabbarna spelade grymt framför mig.
För New Jerseys del var segern viktig, nästintill nödvändig, för lagets tuffa kamp om en slutspelsplats i den oerhört tävlingsinriktade Metropolitan Division. Trots att en oturlig skada nyligen drabbade lagets förstemålvakt Cory Schneider har Devils gått starkt senaste tiden och segern igår mot Lightning var lagets tredje raka. För närvarande ockuperar Devils den första av två så kallade wild card-placeringar i den östra konferensen med sina 68 poäng på 58 matcher, men med den poängtotalen ligger man faktiskt helt lika med divisionstrean Philadelphia Flyers som enbart placeras före i tabelle på grund av att laget tagit fler vinster på ordinarie tid eller övertid. Devils får heller inte glömma bort att se sig om i backspegeln där New York Islanders, Columbus Blue Jackets och Carolina Hurricanes jagar - alla inom fem poängs marginal.
För Eddie Läcks del fungerade den rekordsättande segern mot Tampa Bay dock som ett välkommet avbrott i en säsong där det mesta ditintills gått emot honom - speciellt innan bytesaffären den 30:e december som tog honom från västra Kanadas Calgary Flames till östra USA och New Jersey Devils. Ett klubbyte som för övrigt återförenade honom med hans tidigare målvaktscoach Rollie Melanson från tiden i Vancouver Canucks.
- Det kändes bra direkt i New Jersey. Rollie hade en bra plan för att få igång mig redan från Dag 1. När jag var nere i Binghampton fick jag spela varje match för att komma tillbaka i form. Det känns som jag är tillbaka nu både när det gäller form och hälsa, sade Läck till Calgary Sun tidigare i februari.
Relaterat material: [Hall har tagit kommando över Devils anfall]
Statistiken från tiden i Calgary Flames där Läck på fem matcher stod för 81,3 i räddningsprocent och 5.29 i mål insläppta per match ger bilden av att den väldige målvakten från Norrtälje aldrig riktigt hittade rätt i laget. En bild han själv bekräftar:
- Jag tror jag startade två matcher på totalt nio veckor. Ser du till hur jag presterat under resten av min karriär kan du se att min statistik när jag spelar någorlunda regelbundet faktiskt är riktigt bra. Och när jag under perioder inte får spela mycket alls så är jag den förste att erkänna att jag suger.
Raka rör i svaren från Läck men inte något som för den sakens skull hör till ovanligheterna. Målvaktens avslappnade, avväpnande jargong med media har ofta gjort honom till en favorit hos både reportrar och fans i de olika NHL-lag han figurerat i.

Kanske kan New Jersey Devils, som upplever en renässans sett till både offensiv kreativitet och framtidstro, vara den perfekta platsen för Läck att jobba på sitt målvaktsspel samtidigt som han fortsätter sprida humor och glädje omkring sig?
Om inte annat kan han i alla fall stoltsera med att redan han klättrat till en andraplats bakom Martin Brodeur i en viss sektion av klubbens rekordbok.