seth-jones

Efter en stark utveckling under förra säsongen siktar Columbus Blue Jackets backstjärna Seth Jones högt den kommande säsongen. Den 23-årige amerikanen hade sin bästa säsong hittills i ligan och hamnade på en fjärdeplats i omröstningen för Norris Trophy.

Blue Jackets har två starka säsonger i ryggen där man tagit sig till slutspel två gånger på raken för första gången i klubbens historia. Båda gångerna så har det dock tagit slut i första rundan av slutspelet då man gått på pumpen mot Pittsburgh Penguins och Washington Capitals. Jones ser det hela som ett läromoment, och att laget förhoppningsvis skall kunna ta sig längre i slutspelet denna säsongen.
- För varje år som vi spelar så får vi mer erfarenhet, sa Jones till NHL.com. Vi har 20-, 21-, 22-åringar som har spelat ett år eller två och nu har det fått uppleva hur det är att förlora ett par gånger i slutspelet -- mig själv inkluderad. Jag tror att det stannar med dig. Bra lag hittar ett sätt att vinna även när det inte spelar särskilt bra. Jag tycker att det är något som vi kan ta med oss och lära oss från och fortsätta att växa. Vi hade rookies förra säsongen, och under ditt andra år så är du mer rutinerad. Du vet så mycket mer om spelet. Självklart så förväntar vi oss stora saker inom omklädningsrummet. Vi kommer inte gå ut och säga "Vi vill vinna Stanley Cup" -- du vet hur det funkar -- men vi förväntar oss stora saker av vår spelargrupp.
Relaterat material: [Wennberg ser möjligheten att komma tillbaka]
Blue Jackets hade en gyllene chans att ta sig till andra rundan av slutspelet förra säsongen då man lyckades vinna de två inledande matcherna på bortais mot Washington Capitals. Båda vinsterna kom i övertid, och det kändes som att man hade rejält med momentum när serien vände hem till Nationwide Arena. Men istället för att koppla strypgrepp på matchserien på hemmais så förlorade man fyra raka matcher vilket innebar att det roliga var slut. Jones stod för 5 poäng (1 mål och 4 assists) på sex matcher, och slutade tvåa i den interna poängligan bakom Artemi Panarin samtidigt som han loggade tunga minuter (30:37 TOI). Trots besvikelsen så ser Jones matchserien som ännu ett moment som båda han och laget kan lära sig något av.
- Jag gick inte tillbaka och tittade (på inspelningar av matcherna), sa Jones till NHL.com. Det är en annan situation som vi gick igenom och kan dra lärdom av. Jag tror det är växtvärk. Vi leder 2-0 (i matchserien), och ingen trodde att vi skulle vara i den situationen. Ärligt talat så var vi nog lite chockade att vi ledde med 2-0 på väg hem. Vi förlorade i övertid i Match 3 och sen kastade vi bort Match 4. Ärligt, jag tycker att Match 4 var den största matchen i serien. Vi behövde komma ut och vinna den matchen. Vi behövde vinna en av (de första) två matcher på hemmais och vi misslyckades med det. De hade allt momentum när det vände (till Washington), sen förlorar vi Match 5 i övertid och det tog vinden ur vårt segel. Vi kan lära oss från detta. Du måste, du har inget annat val. Förhoppningsvis så kan det bli annorlunda om vi finner oss i samma situation igen.

CBJ-CHI: Wennberg sprätter in pucken bakom Ward

Den stora snackisen kring Blue Jackets under sommaren har varit osäkerheten kring stjärnorna Artemi Panarin och Sergei Bobrovsky. Båda sitter på utgående kontrakt, och hittills så har klubben inte lyckats att komma överens med spelarna om en förlängning. Situationer som denna kan påverka ett lags insater på isen, då klubben står i valet mellan att trejda spelarna eller riskera att de lämnar gratis nästa sommar, men Jones hoppas att det kommer att lösa sig och att laget kan lägga full fokus på hockeyn.
- Jag kommer gå in i säsongen och kontrollera det som jag kan kontrollera, sa Jones till NHL.com. Om jag sitter och oroar mig om någon annan och deras spel och vad dem görs, så är det mer tid ifrån mitt spel som jag skulle kunna fokusera på och bli så bra som möjligt. Vi vill ha kvar dem så länge som vi kan, båda två. Båda är en stor del av vårt lag, jag tror inte att folk förstår vilken stor roll de spelar varje kväll. Det är vad det är, dem har rätt enligt deras kontrakt att göra så. Du kan inte klandra en spelare för det. Förhoppningsvis så snurrar inte vårt lag och våran säsongen runt det för jag tycker att det hade varit synd.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Jones, 23, satte ett nytt personbästa förra säsongen med 57 poäng (16 mål och 41 assists) på 78 matcher i grundserien förra säsongen. Han tillskriver mycket av sin positiva utveckling till Blue Jackets huvudtränare John Tortorella. Den 60-årige amerikanen har haft ett rykte om sig att vara hetlevrad, vilket vi har fått se vid flera tillfällen när han stått på bänken. Men det som Jones uppskattar mest är hur rak hans tränare är som människa.
- Folk får inte riktigt se allt bakom kulisserna, men en sak som jag verkligen uppskattar om "Tårtan," som ni kanske redan vet, är hur ärlig han är, sa Jones till NHL.com. Du kan gå in till honom om det gäller ditt spel eller vad som helst, något som pågår i livet och inte har något som helst med hockey att göra, och han säger sanningen till dig, vad än han tycker att sanningen är. Det är något som jag uppskattar i en tränare. Jag tror att som ett ungt lag så behöver du det ibland, bara berätta hur det är och inte hålla tillbaka. Vissa kanske gillar det (när det hålls tillbaka), men jag personligen, jag vill veta vad du tycker. Jag tror att det gynnar gruppen, speciellt en ung grupp, mycket mera. Det är det som jag uppskattar mest med honom, just hur ärlig han är. Du kan gå till honom och prata precis när du vill, och han kommer dela med sig av sina tankar.