tavares mf

På söndag brakar det loss: NHL-säsongen är officiellt över och de spelarkontrakt som är på utgående blir officiellt avslutade. För många klubbar och deras general managers har arbetet med att förlänga med spelare på utgående kontrakt pågått under hela säsongen.

För New York Islanders har jobbet med att försöka knyta klubbikonen John Tavares på ett nytt långtidskontrakt med klubben pågått ända sedan den här tiden förra året. Men under våren stod det klart att Tavares åtminstone kommer att testa marknaden innan han bestämmer sig för ett nytt kontrakt.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Tidigare i somras sparkade Islanders sin general manager Garth Snow och tillsatte rutinerade och meriterade Lou Lamoriello på posten. Och för mindre än två veckor sedan blev det klart att Capitals mästarcoach Barry Trotz blir ny tränare efter Doug Weight. Paret Trotz och Lamoriello jobbar nu hårt för att få Tavares att stanna.
- Alla i den här ligan vet vem John Tavares är. Han är en av toppspelarna. En gentleman både på och utanför isen och en individ med stora kvaliteter och en spelare med stora kvaliteter. Jag kan inte hitta ett bättre sätt att beskriva honom, säger Lou Lamoriello klubbens förstacenter.
Klubbens nye GM påpekar också att han har full respekt för Tavares beslut att testa marknaden.
- Han har förtjänat rätten att fatta vilket beslut han vill. Det viktigaste är att vi hoppas att det beslutet är att förbli en Islander, sa Lamoriello i samband med draften i Dallas i helgen.

De närmaste dagarna blir mycket spännande för Islanders fans, men också för de många fans runtom i ligan som hoppas att just deras lag ska landa Tavares namnteckning på ett kontrakt.
De klubbar som är med i matchen förutom Islanders är Tampa Bay, San Jose, Toronto, Dallas och Boston. Under veckan har Tavares fått en presentation av samtliga. De uppvaktande klubbarna har gjort sitt yttersta för att presentera ett attraktivt case för Tavares. Men att det blir en flytt är inte självskrivet. Tavares har under hela säsongen varit noga med att förkunna att han helst stannar i Islanders, inte minst med tanke på att klubben nu ser ut att få en ny hemmaarena ute på Long Island.
- Jag hoppas stanna i Islanders. Det finns mycket positiva saker att se fram emot med den här organisationen och laget här. Jag har inte tänkt på att vara någon annanstans än med Islanders, sa John Tavares till NHL.com/sv i vintras.
Nu är det dock skarpt läge och givetvis innebär konkreta kontrakt på bordet en helt annan situation. Tavares har ett stort beslut att fatta. Det har inte minst spekulerats i att han kan tänkas vara lockad av att skriva på för Toronto Maple Leafs, eftersom han är född och uppvuxen i närliggande Mississauga.
Men samma spekulationer hördes för två år sedan, när likaledes Toronto-bördige Steven Stamkos kontrakt med Tampa Bay Lightning var på väg att löpa ut. Klubbarna stod i en lång kö för att uppvakta den målfarlige stjärncentern, men med bara två dagar kvar till kontraktets utgång blev ändå resultatet att Stamkos valde att stanna i Tampa.
Relaterat material: Mike Green - den hetaste free agent-backen]
- Det är inte ofta en spelare får chansen att spendera hela sin karriär i en och samma klubb och jag hoppas det här avtalet ger mig den möjligheten med Tampa. Men framförallt ser jag fram emot att jobba vidare med mina coacher, lagkamraterna och ledningen i vårt gemensamma mål att vinna Stanley Cup, sa Steven Stamkos till Tampa Bay Times då.
De fem klubbarna förutom Islanders har antagligen sträckt sig till det yttersta för att landa Tavares. Han är mer eller mindre en given förstacenter i de flesta NHL-klubbar. Och att en så stor spelare som John Tavares finns tillgänglig på den fria marknaden händer långtifrån varje år.
Men det är faktiskt inte särskilt ofta spelare av den kalibern väljer att byta klubb. Så sent som i måndags stod det klart att en annan attraktiv blivande free agent, John Carlson, väljer att stanna i Capitals.
Islanders har också fördelen att kunna erbjuda Tavares ett kontrakt om åtta år, eftersom han redan tillhör klubben. Skulle han byta till en ny klubb kan han enligt ligans avtal maximalt erbjudas sju år.
Utöver det har Islanders onekligen en hel del spännande på gång.
Mathew Barzal visade redan under sin första säsong i ligan att han är en potentiell superstjärna. Sedan Islanders dessutom haft en framgångsrik fredag i Dallas och plockat hem både Oliver Wahlstrom och lovande backen Noah Dobson har den talangpoolen fördjupats ytterligare. Antagligen står en målvakt på önskelistan under sommaren, det var en position där klubben hade svårt att få kontinuitet under den gångna säsongen. Som helhet har Islanders goda möjligheter att bli ett lag att räkna med redan till hösten - och att få fortsätta den resan lockar rimligen Tavares på samma sätt som liknande faktorer höll Steven Stamkos kvar i Tampa.

Men vi har också sett motsatta exempel, där hett eftertraktade free agents valt att byta klubb. Att värva storstjärnor mitt i sommaren är stora investeringar som i en del fall har varit mindre lyckade.
Namn som Scott Gomez och Brad Richards är exempel på Stanley Cup-mästare som varit eftertraktade på marknaden och inte blivit några direkta succéer i sina nya klubbar.
Men det finns också exempel på där stjärnspelare kommer ut på den fria marknaden, byter klubb och når nya framgångar på sina nya adress. Spelare som Zdeno Chara, Brian Rafalski och Marian Hossa har alla bytt klubb som free agents och inte bara blivit stora favoriter bland fansen dit de flyttat - de har dessutom varit nyckelpjäser i efterlängtade Stanley Cup-pokaler för sina nya lag.
Stannar Tavares kvar, eller fortsätter han sin karriär någon annanstans? Inom kort vet vi.