bos breakdown primary sv

I serien 31 på 31 ägnar NHL.com/sv hela augusti månad åt att, dag för dag, gå igenom vart och ett av lagen i NHL. Vi ger er allt som är värt att veta om spelarna och om lagens styrkor och svagheter. Artikelserien tar ett heltäckande grepp om ligans 31 klubbar. Idag: Boston Bruins, bit för bit.

Boston Bruins tog sig hela vägen till Stanley Cup-final förra säsongen och var en ynka seger från att kunna njuta av sommaren som vinnare. Istället får Bruins, likt de 29 andra lagen som inte heter St. Louis Blues, finna sig i att deras prestation inte räckte hela vägen den här gången. Men det var nära. Baserat på just hur nära Bruins faktiskt kom att vinna tycks general manager Don Sweeney applicera "en chans till" som sin filosofi inför nästa säsong, detta då få - om några - förändringar genomförts i truppen.
Nedan följer en genomgång av Bruins trupp inför kommande säsong:
Nyckelspelarna
I likhet med de senaste säsongerna har förstakedjan, med David Pastrnak, Brad Marchand och Patrice Bergeron, en viktig roll i lagets framgång. Det behövs liknande produktion från förra säsongen (Marchand 100 poäng, Pastrnak 81, Bergeron 79) för att Bruins offensiv ska bli ett allvarligt hot. På backplats återfinns skickliga Charlie McAvoy och Torey Krug, samt trotjänaren Zdeno Chara som skrev på ett nytt ettårskontrakt i mars. Chara har hunnit bli 42 år men är fortfarande lagets kapten och en viktig del i lagets backuppsättning. I mål visade Tuukka Rask förra säsongen att han fortfarande är att räkna med.
Läs också: [Kärntruppen Bostons starka vapen också i år]
Svenskarna
Bruins har det relativt tunt på den blågula fronten, speciellt då deadline-värvningen Marcus Johansson hittade ett nytt hem i Buffalo Sabres under free agency. Kvar finns Joakim Nordström, den nyttige fjärdecentern som spelade en viktig roll i klubbens avancemang genom förra årets Stanley Cup-slutspel. Pär Lindholm, tidigare Toronto Maple Leafs och sedan Winnipeg Jets, hämtades in på ett tvåårskontrakt den 1 juli. Lindholm lär sannolikt göra Nordström sällskap i fjärdekedjan. Fler svenskar hittar vi bland klubbens framtidsnamn…

BOS-STL, M2: Nordström överlistar Binnington

Framtidsnamnen
Jakob Forsbacka Karlsson har återvänt till svensk hockey och Växjö Lakers av familjeskäl, utan att ha fått en egentlig chans på NHL-nivån av Bruins. I talangpoolen finns dock Färjestads Oskar Steen, 21, som i maj skrev på ett rookiekontrakt med klubben och hoppas kunna ta en plats i truppen under hösten. Även Axel Andersson, 19, kommer av allt att döma befinna sig i Nordamerika kommande säsong, med spel antingen i NHL eller i AHL på menyn. En annan back, finske Urho Vaakanainen (draftad som 18:e spelare totalt 2017), har fått mottaga fina lovord och det lär inte dröja innan denna skicklige försvarare patrullerar Bostons blålinje. Sommarens högsta draftval, amerikanske forwarden John Beecher (30:e totalt), är ännu osignad och har aviserat att han kommer spela kommande säsong för University of Michigan i amerikanska collegeligan NCAA.
Styrkor
Lagets erfarenhet och kvalitet bland just spetsspelarna är enorm och kombinerat med sympatiske tränaren Bruce Cassidy står Bruins starkt rustade inför ytterligare en säsong. Vad som redan idag är en styrka men som kan bli ett ännu större vapen är om 21-årige Charlie McAvoy får hålla sig frisk hela säsongen och fortsätta sin resa mot det yttersta toppskiktet av ligans backar.
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
Förbättringsområden
Poängproduktionen bakom lagets toppkedjor. Å ena sidan är det viktigt att komma ihåg att Bruins gjorde nästintill allt rätt förra säsongen och var en match från att stå överst på pallen. Dessutom; i och med värvningarna av Charlie Coyle och Marcus Johansson adresserade man just problemet med poängproduktion bakom toppkedjorna. Det är därför med definitiv risk för att låta tjatig vi tar upp denna faktor som ett förbättringsområde.
Faktum är att Bruins vet hur en slipsten ska dras, har gjort det förut och kan, av allt att döma, göra det igen. Utöver detta är det svårt att hitta förbättringsområden för Bruins. Möjligen 'vinn match 7 av Stanley Cup-finalen'?
Boston Bruins når slutspel om…
… förstakedjan fortsätter på inslagen linje och Charlie McAvoy fortsätter sin fina utveckling som klubbens förstaback. Även Tuukka Rask och Zdeno Chara behöver skaka av eventuella ålderskrämpor och leverera i stil med fjolåret.