Blue415

St. Louis Blues dominerade i Winnipeg. Jets i St. Louis. Efter tre matcher i den första slutspelsomgången har hemmaplan inte varit någon särskild fördel.

I 82 grundseriematcher kämpar lagen om att ta sig til slutspel. När den platsen är säkrad är målet att placera sig så bra som möjligt för att få en extra hemmamatch i den första rundan. I Central Division var kampen intensiv. Det slutade med att Winnipeg Jets placerade sig före St. Louis Blues i tabellen och därmed skaffade sig förmånen att få en extra hemmamatch om serien går till sju matcher.
Men sett till vad Blues och Jets hittills visat upp i sina respektive städer verkar hemmaplan inte ha någon som helst betydelse.
Blues vann de första två matcherna i Winnipeg (2-1 och 4-3) och när serien under söndagen intog St. Louis var det gästande Jets som var det hetaste laget. 6-3 blev slutresultatet och serien reducerad till 2-1.
[Här kan du läsa allt från serien WPG-STL]
- Vi var inte riktigt oss själva. Vi är inte nöjda med vår insats. Vi gjorde ingen bra match, men måste samtidigt berömma dem. De gjorde en bra match. Vi stod inte upp tillräckligt bra, säger Blues David Perron till NHL.com/sv.
Blues hade inför slutspelets början vunnit sina fyra senaste hemmamatcher. Under hela grundserien tog de 24 segrar inför sina fans vilket var femte flest bland samtliga lag i den västra konferensen. Bland de lag som lyckades besegra Blues i deras hemmaborg under grundserien fanns just Jets. Av Winnipegs totalt 47 segrar under grundserien kom 22 på bortaplan vilket innebar nytt klubbrekord. Med årets grundserie inräknat har Jets nu tre raka segrar i St. Louis med målskillnaden 19-8.
- Jag tyckte vi var bra de första matcherna också, men det kan man inte säga när man förlorat. Vi var inte så långt efter. Det här kommer nog kunna bli en match 7-serie. Jag tyckte vi var bra idag, säger coach Paul Maurice.
Jets-lägret visade prov på att tålamod ibland betalar sig, men verkar överens om att de ännu inte nått sin högstanivå. Segern i Enterprise Arena var ett resultat av ett lite enklare spel än i de två första matcherna, samtidigt som de fick ordentlig utdelning på Jordan Binnington som inledningsvis varit så nära en vägg man kan komma för Blues.

LaineGoal415
  • Det är ett bra lag vi möter. Jag tycker inte vi har varit så mycket sämre de senaste matcherna. Det har bara varit små detaljer. Vi visste att det skulle gå vår väg så länge vi håller oss till vår matchplan. Vi gjorde det OK i kväll, det finns saker att ta med sig. Men det är mycket hockey kvar, säger Jets-backen Dustin Byfuglien.
    Patrik Laine var en av dem som hittade rätt på St. Louis-keepern, finländarens tredje mål på lika många matcher i serien.
    - Vi höll oss till det vi skulle och spelade enkelt. Vi fick en bra start och höll sedan foten på gasen i 60 minuter, säger Laine.
    När seriens fjärde match avgörs på tisdag krävs samma inställning från Jets - då kan det bli en fjärde raka seger i St Louis. Men faktum kvarstår. Efter tre matcher har hemmaplan inte spelat någon som helst roll.

STL-WPG, M3: Laine ger Jets ledningen på Troubas pass

Match 4 på tisdag har därför potentialen att bli en vattendelare. Skulle Blues hitta ett spelsätt och vinna i Enterprise Arena har de plötsligt serien i sina händer. Ännu en bortaseger och serien är kvitterad.
- Våra killar har bra karaktär. Vi kommer titta på och ändra på ett par saker. Vi kommer vara bättre i match 4. Vårt lag kommer vara bättre, de vet att det inte är så här vi ska spela, säger Blues coach Craig Berube.
Och receptet för att stoppa Jets är redan klart.
- Vi måste få puckarna djupt, ta pucken till anfallszon snabbt. Vi är ett lag som ska spela offensivt, det gjorde vi inte i dag, menar Berube.