Dahlin_Samuelsson

Genom åren har flera NHL-lag haft en väldigt svensk prägel. Så pass mycket att de i folkmun refererats till som "svensklag". Det har handlat om allt från New York Islanders dynastilag i början av 1980-talet till det Detroit Red Wings som vann Stanley Cup med åtta svenskar 2008 till dagens Nashville Predators. Den gemensamma nämnaren för dessa lag är att de av naturliga skäl blivit väldigt populära i vårt hemland.

Ett potentiellt framtida svensklag är Buffalo Sabres. Förra säsongen hade laget tre ordinarie svenskar i Robin Lehner, Jacob Josefson och Johan Larsson. De två förstnämnda kommer inte att återvända till hösten. Lehner erbjöds inget kvalificerande kontraktserbjudande av klubben medan Josefsson valde att flytta hem till Sverige och Djurgården. Det finns dock en hel rad blågula spelare som står på kö för att slå sig in i laget.
Givetvis kommer draftettan Rasmus Dahlin att vara en del av laget redan nästa säsong. Men han kommer inte att vara ensam att slåss om en plats i Sabres laguppställning. Under våren signerade man kontrakt med flera intressanta svenskar som vi ska titta närmare på här längre ned. Utöver det plockade man ytterligare två blågula spelare under helgens draft i Malmös backlöfte Linus Lindstrand Kronholm (117:e spelare) och Linköpings storvuxne back William Norge Kreü (187). Det gör att Sabres nu har 13 svenskar som antingen är sajnade eller draftade av klubben. Lägg därtill att klubbens andraval i årets draft, backen med det svenskklingande namnet Mattias Samuelsson (32), är son till svenske backlegendaren Kjell Samuelsson - men företräder USA internationellt eftersom han är född och uppvuxen där.
- Det är helt otroligt hur många svenskar som finns i föreningen. Det är väldigt många unga spelare som inte spelar i laget också. Många bra killar som jag spelat med i både Frölunda och juniorlandslaget, säger Rasmus Dahlin.
Relaterat material:[Etta i draften - nu väntar nya utmaningar för Dahlin]
NHL.com/sv bad klubbens general manager Jason Botterill förklara varför klubben attraheras av svenskar. Under hans tid som ansvarig i klubben har Sabres framför allt siktat in sig på svenska backar, något som präglade hans svar på frågan.
- Framför allt har de visat att de är bra på att ta fram backar. Det är så många svenska backar som klivit in i ligan och spelat extremt bra. Där har de verkligen gått i bräschen genom att utveckla den här rörliga, puckskickliga typen av backar som alla NHL-lag är på jakt efter. Det gäller oss också. De har kvalitéer som vi i vår i organisation gillar, säger Botterill.
Låt oss då ta en titt på de svenskar som befolkar Buffalo Sabres pipeline. Vi har valt att bortse från Johan Larsson, som redan är en etablerad NHL-spelare, samt de tre nämnda backarna som gick i årets draft.
Linus Ullmark, målvakt, 24 år
Efter tre säsonger med mestadels spel i AHL anses Ullmark vara redo för att bli en NHL-spelare på heltid. Nu när det står klart att Robin Lehner inte kommer att återvända är planen att Ullmark tar en av platserna i Sabres och kompletteras av en mer rutinerad målvakt. Har gjort 26 NHL-matcher under de tre år som passerat sedan han lämnade Modo för Nordamerika.

Jonas Johansson, målvakt, 22 år
Den tidigare Brynäsmålvakten valdes av Sabres i tredje rundan 2013. Sedan dess har han tyvärr drabbats av en hel del skade- och sjukdomsbesvär. Den gångna säsongen höll han mestadels till i ECHL och gjorde bara strömatcher i AHL. Har en lång väg till NHL.
Lawrence Pilut, back, 22 år
Den odraftade Tingsryds-produkten fick ett explosivt genombrott med HV71 den här säsongen, vann backarnas poängliga och utsågs till hela SHL:s bästa back. Buffalo vann dragkampen om Pilut och förväntningarna på honom är att han ska ta en ordinarie plats i laget till hösten.

20180427-pilut-mediawall

Philip Nyberg, back, 21 år
Den storvuxne backen från Linköping flyttade till Nordamerika efter att ha blivit draftad av Sabres i femte rundan 2016. Han representerar University of Connecticut i den amerikanska collegehockeyn, men har inte fått det stora lyftet i ligan ännu.
Alexander Nylander, forward, 20 år
Lillebror Nylander valdes som åttonde spelare i draften 2016. Han spåddes en lysande framtid i NHL, men har haft svårt att få spelet att lossna på AHL-nivå. De två senaste säsongerna har det blivit 18 mål och 55 poäng på 116 matcher i farmarlaget Rochester Americans. Han är fortfarande ung och klubben har stora förhoppningar att han ska ta nästa steg kommande säsong.

Victor Olofsson, forward, 22 år
Olofsson var en doldis när Buffalo valde honom i sjunde rundan 2014. Nu ser det ut att kunna bli en chansning som är på väg att gå hem. Den hårdskjutande vänsterforwarden var SHL:s bästa målskytt i Frölunda den gångna säsongen med 27 fullträffar. För det belönades han med ett tvåårskontrakt av Sabres. Kommer att slåss om en plats i laget till hösten.

Victor Olofsson

Linus Weissbach, forward, 20 år
Den unge göteborgaren har flugit under radarn sedan han draftades av Sabres i sjunde rundan förra sommaren. Han stod dock för en riktigt lovande första säsong med välrenommerade University of Wisconsin i den amerikanska collegehockeyn och fick fina lovord av coachen, tidigare NHL-spelaren Tony Granato. Stod för 26 poäng på 34 matcher.
Marcus Davidsson, center, 19 år
Den smarte tvåvägscentern, vald i andra rundan av fjolårets draft, svarade för en riktigt fin SHL-säsong med Djurgården och bildade en mycket effektiv kedja med storebror Jonatan och jämngamle Axel Jonsson Fjällby. Drog ihop 21 poäng på 39 matcher i SHL och var bra för Juniorkronorna när det blev silver på JVM i just Buffalo.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Rasmus Asplund, center, 20 år
Bara 20 år gammal, men redan med 170 SHL-matcher på sin resumé. Asplund, draftad i andra rundan 2016, gjorde sin hittills bästa SHL-säsong med Färjestad och debuterade i A-landslaget. Tar nu klivet över till Nordamerika för att försöka slå sig in i NHL. Kan mycket väl vara Sabres framtida tredjecenter bakom Jack Eichel och Casey Mittelstadt om han höjer sig några snäpp till.