CapsBanner

Washington Capitals ozdobili slávnostný úvodný večer sezóny NHL poriadnou kanonádou. Pod strop Capital One Areny vyvesili banner pripomínajúci júnový premiérový triumf v Stanley Cupe a následne deklasovali Boston Bruins 7:0. Slovenský gólman Jaroslav Halák od polovice duelu vystriedal v bránke Bruins Tuukku Raska, ale katastrofe už nezabránil. Prvý súťažný zápas v novom drese má okrem Haláka na konte aj Tomáš Tatar, ktorého Montreal Canadiens padli s Toronto Maple Leafs po predĺžení.

Vydarená oslava Capitals
Todd Reirden si vychutnal vydarenú premiéru v úlohe hlavného kouča v NHL. Doterajší asistent Capitals prevzal čerstvých šampiónov po odchode Barryho Trotza do New York Islanders. Kým v príprave Washington na úvod prehral štyrikrát za sebou a celkovo päťkrát zo siedmich duelov, súboj s Bostonom mal od začiatku absolútne pod kontrolou.
T.J. Oshie už po 24 sekundách otvoril skóre a v čase 1:47 zvýšil náskok Evgeny Kuznetsov. V druhom dejstve Capitals aj vďaka trom využitým presilovkách upravili už na 6:0. Skórovali kapitán Alex Ovechkin, Nick Dowd, znova Kuznetsov a John Carlson. Debakel zavŕšil Lars Eller v polovici záverečného dejstva.

Oshie otvoril skóre po 24 sekundách hry

Celkovo tri asistencie si pripísal Nicklas Backstrom, ktorý tou prvou ako tretí hráč v histórii Capitals prekonal hranicu 800 bodov. Pred ním sa to podarilo len Ovechkinovi (1124 bodov) a Petrovi Bondrovi (825). Gólman Braden Holtby si vďaka 25 úspešným zákrokom pripísal 33. čisté konto v kariére.
Od 28. minúty sa do akcie dostal aj slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý za stavu 0:5 nahradil Tuukku Raska. V prvom dueli za Bruins po príchode z New York Islanders inkasoval dva góly z 18 striel. Kapitán porazených Zdeno Chára si za odohraný čas 18:36 pripísal dve strely na bránku a dve mínusové body v hodnotení plus/mínus. Z Čechov v kádri Capitals bol na ľade len Jakub Vrána, obranca Michal Kempný bojuje so zranením.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Tatarova premiéra za Montreal tesne nevyšla
Tomáš Tatar absolvoval svoj prvý zápas v drese Montreal Canadiens a so svojím novým mužstvom získal bod za porážku po predĺžení. Dvadsaťsedemročný Slovák odohral viac ako 17 minút, nepremenil dva strelecké pokusy a zaznamenal dva hity. Tatar prišiel do Montrealu 10. septembra z Vegas Golden Knights ako súčasť trejdu za doterajšieho kapitána Maxa Paciorettyho.
O výhre Maple Leafs v predĺžení rozhodol svojím druhým gólom v zápase v čase 61:01 kanonier Auston Matthews. K výhre prispel v súťažnej premiére v novom pôsobisku aj útočník John Tavares, ktorý v 39. minúte dostal Toronto do vedenia 2:1.

Tavaresov prvý gól v drese Maple Leafs

"Myslím si, že sme nepodali náš najlepší výkon. Nehrali sme v útočnom pásme toľko, ako by sme chceli, ale oni dobre bojovali a korčuľovali, čím nás dostali pod tlak. Nabudúce si musíme trošku viac veriť," povedal Tavares, ktorý 1. júla s Maple Leafs ako nechránený voľný hráč podpísal sedemročnú zmluvu na 77 miliónov dolárov.
Jednotka draftu z roku 2009 po deviatich rokoch opustila New York Islanders. Pred zápasom si Tavares vychutnal veľký aplauz. "Bolo to úžasné. Také privítanie od fanúšikov je naozaj mimoriadny zážitok. Chcem tu odovzdať všetko, čo viem. Verím, že pomôžu dosiahnuť úspech a oni budú pyšní," dodal Tavares.

Comeback Tomáša Plekanca na ľad haly v Toronte v drese Montrealu sa nekonal. Tridsaťpäťročný český center sa z tímu Maple Leafs v júli vrátil do svojho osudového klubu po štvormesačnom pôsobení v tíme kanadského rivala, ale v prvom zápase sezóny sa nezmestil do zostavy Canadiens. Kouč Claude Julien ho nechal na tribúne rovnako ako obrancu Karla Alznera.
Vôbec nebral ohľad na to, že Plekanec je len dva štarty od hranice 1000 zápasov v NHL. Alzner zase doteraz hral v 622 dueloch v NHL za sebou a prerušila sa tak štvrtá najdlhšia aktívna séria a celkovo dvanásta v histórii NHL. "Nikdy to nie sú jednoduché rozhodnutia. Ja musím robiť to, čo je najlepšie pre tím," uviedol Julien.
Za Canadiens si pri debute pripísal jednu asistenciu osemnásťročný fínsky útočník Jesperi Kotkaniemi, tretí muž tohtoročného draftu.
Hertlov gól Sharks k bodom nepomohol
Tomáš Hertl v 38. minúte po nádhernej akcii v oslabení získal San Jose vedenie 2:1. Na obrannej čiare vystihol prihrávku Cama Fowlera, v brejku ustál súboj s Brandonom Montourom a pri mantineli sa znovu krásne dostal cez Fowlera. Z pravého kruhu potom Hertl zakončil svoje sólo strelou nad lapačku Johna Gibsona.
Radosť mu však pokazil ďalší vývoj zápasu. Ducks v pokračujúcej presilovej hre hneď po 46 sekundách vďaka Rickardovi Rakellovi vyrovnali. V záverečnom dejstve zavŕšili obrat Montour a Adam Henrique.

Hertl fantasticky trafil v oslabení

Víťazný štart éry po bratoch Sedinovcoch
Dvojčatá Daniel a Henrik Sedinovci sa po minulej sezóne rozlúčili s Vancouverom a fanúšikovia Canucks hneď v prvom dueli pri výhre nad Calgary 5:2 mohli oslavovať novú vychádzajúcu hviezdu zo Švédska. Devätnásťročný Elias Pettersson sa pri debute v NHL uviedol gólom a asistenciou. Piaty muž draftu z roku 2017 ešte minulý ročník strávil vo Växjö.

Pettersson sa presadil pri debute

V bránke Calgary nastúpila jednotka Mike Smith, ktorý inkasoval štyri góly z 22 pokusov súpera. Český gólman David Rittich mu kryl chrbát zo striedačky. V závere Tyler Motte spečatil výsledok do prázdnej bránky.