SharksBig3

Namazali si hlavne, nastavili si mieridlá... A zase pália veľké rany. Ofenzívne kanóny San Jose Sharks, ktoré v prvých zápasoch konferenčného finále mlčali, v treťom finále série so St. Louis Blues stáli za výhrou aj vedením v sérii 2:1 na zápasy.

Erik Karlsson orámoval víťazstvo 5:4 po predĺžení prvým a posledným gólom, dvomi gólmi sa blysol aj veterán Joe Thornton, ktorý si navyše pripísal aj asistenciu. A spoľahlivý strelec Logan Couture vyrovnal minútu pred koncom tretej tretiny na 4:4 a poslal tak hostí do nadstaveného času, v ktorom mohli rozhodnúť.
"Zabrali všetci, od ktorých sme to potrebovali," tešil sa tréner víťazov Peter DeBoer. Joe Thornton, Erik Karlsson, Brent Burns mal skvelý zápas, (Martin) Jones chytal v tretej tretine výborne. Keď prehráte zápas v play off, v tom ďalšom potrebujete, aby vaši najlepší hráči naozaj boli najlepšími hráčmi. A tak to bolo."
Viac o téme: [Prehra, ktorá bolí. Berube: Mali sme to udržať]
Karlsson, ktorý je predovšetkým skvelý nahrávač, pritom nie je žiadny veľký kanonier: do tretieho finále Západnej konferencie išiel s bilanciou 0+13 po 14 zápasoch play off. Navyše sa naposledy presadil ešte minulý rok, 29. decembra proti Edmonton Oilers. Odvtedy (aj vinou zdravotnej absencie) čakal na gól, trvalo to spolu 29 zápasov.
V stredu v St. Louis strelil rovno dva.
"Je pekné konečne dať gól, ale mňa zaujíma jedine výhra. Nehrali sme náš najlepší hokej, ale dospeli sme k výhre a to je hlavné," povedal po zápase švédsky bek.
"Mal veľa šancí, bola to preňho len otázka času. Je to neuveriteľný hokejista s neskutočným prehľadom," upozornil obranca Brenden Dillon, ktorý väčšinou zaisťuje Karlssonove útočné výpady.
Ešte väčšie slová chvály mal na adresu Thorntona, centra tretieho útoku, ktorý ani pred blížiacou sa štyridsiatkou neznižuje svoj vysoký herný štandard. V 16 dueloch play off má na konte štyri góly a šesť asistencií. Hoci v prvých dvoch dueloch proti Blues nebodoval, v tom treťom to všetko bohato vynahradil bilanciou 2+1.

Thorntonova dorážka z bekhendu

"Jumbo je fantastický hráč. Jeho lajna to rozhodla a on aj teraz dokázal, že je jeden z najlepších hráčov na svete. Dokazuje to stále, rok po roku, zápas po zápase," uviedol Dillon o najproduktívnejšom hokejistovi v histórii medzi aktívnymi hráčmi NHL (1478 bodov v 1566 zápasoch).
"Je jedným z najlepších hráčov všetkých čias. Dobre vedel, že v minulom zápase to nebolo ono. Takto odpovedá hráč, ktorý patrí do Siene slávy. Bez neho by sme to nevyhrali," vyhlásil tréner hostí Peter DeBoer.
Spoluhráči si Thorntona navyše vážia aj ako pokojného lídra, ktorý svojou veselou povahou a pohodovým prístupom dokáže odľahčiť napätú atmosféru v kabíne.
"Má na nás upokojujúci vplyv. Je tu pre tím, pre každého hráča v kabíne. Ak sa mu nedarí, nevšimnete si to na ňom. Je to skvelý spoluhráč a dnes hral úžasne," vyhlásil kapitán Joe Pavelski, ktorý pred štyrmi rokmi dostal 'C' na dres práve od Thorntona.

Couture vyrovnal a dosiahol míľnik

"Užíva si to. Je to veľký pohodár. Keď sa mu nedarí, tak to v kabíne nikdy neprenáša na ostatných. A keď mu to ide, ťaží z toho celý tím," súhlasil s Pavelskim obranca Dillon. "Je to skvelý líder, ktorý má na nás pozitívny vplyv. Nezávisle od toho, či mu to práve ide, alebo nie. Bol to preňho veľký zápas."
Samostatnou kapitolou je Couture, ktorý skóruje s podobnú spoľahlivosťou, s akou ručička obieha ciferník na švajčiarskych hodinkách. Prvý center Sharks dal v sérii proti Blues už päť gólov, spolu ich v play off nazbieral 14 po 17 štartoch. Je lídrom medzi strelcami a s 20 bodmi kraľuje aj produktivite.
Veľké zbrane San Jose skrátka znova pália naplno, v St. Louis sa to ozýva ešte teraz. Ani slávny obranný val Blues to nevydržal. Aj preto sú Sharks aktuálne k finále Stanley Cupu o krok bližšie.