gretzky-052223

Pred 25 rokmi Wayne Gretzky vstúpil do svojej poslednej sezóny v NHL. Ako poctu najväčšej hokejovej legende všetkých čias prinášame počas tohto ročníka spomienkový seriál. V jeho prvej časti sme sa zamerali na extrémne štatistiky hráča s číslom 99.

Keď Great One odchádzal do hokejového dôchodku, tak mal na konte 61 rekordov NHL! A jeden majestátnejší ako druhý. O väčšine sa hovorilo, že sú neprekonateľné, kým sa neobjavil Alexander Ovečkin a Gretzkyho 894 kariérnych gólov na vrchole pyramídy je náhle v ohrození. Inak sú však najpamätnejšie cifry kanadskej legendy v úplne inom vesmíre.

Deväťnásobný držiteľ Hart Trophy získal spolu 10 Art Ross Trophy, každú s aspoň 130 nazbieranými bodmi za sezónu. Potom je tu 92 gólov v jedinom ročníku, 163 asistencií v sezóne a 1963 v kariére. Pochopiteľne aj 2857 kariérnych bodov. Aj tri po sebe idúce dvestobodové sezóny (205, 208, 215), bodová séria trvajúca 51 duelov, ale aj méta 50 gólov dosiahnutá len v 39 zápasoch.

Všetky tieto absurdné štatistiky majú spoločného menovateľa menom Gretzky. A všetky vo svetle súčasných výkonov vyzerajú, že sa na vrchole udržia večnosť.

"Či ich niekto môže prekonať? Myslím si, že nie," pousmial sa šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan, ktorý v NHL strávil 14 sezón a Gretzkyho zažil na sklonku kariéry podobne ako o niekoľko rokov starší Dominik Hašek.

"Ja som proti Gretzkymu v jeho najslávnejšej ére s výnimkou Kanadských pohárov nehral... Wayne mi ani veľa gólov nedal," píše sa v Hašekovej knihe Chytám svoj život, kde opisuje aj unikátny zážitok zo zámorského zájazdu juniorskej reprezentácie. Budúci skvelý brankár zavítal na zápas Edmontonu s Vancouverom len niekoľko dní po tom, ako Gretzky rekordne rýchlo dosiahol métu päťdesiat gólov. Výkon, o ktorom samotný autor opakovane vyhlásil, že je naňho najpyšnejší.

1993 Conference Final, Gm7: Kings vs Maple Leafs

"V tom zápase (proti Canucks) ma však neupútal. Nezdal sa mi ani rýchly, ani lepší ako ostatní," prezradil svoje pocity Hašek, ktorý až neskôr pochopil tajomstvo Gretzkyho talentu spočívajúceho v rýchlosti myšlienok, ktoré mu umožňovali byť o niečo skôr na miestach, kde sa puk ešte len objaví.  

Nedotknuteľnosť Gretzkyho štatistických výšin však dobre chápe aj ctí aj súčasná generácia hráčov NHL. Síce je pekné pozerať sa do minulosti na tých najlepších, ale v porovnaní s Gretzkym sa im môže zatočiť hlava.  

"Keď sa pozriete na fenomenálnu sezónu, ktorú mal teraz Connor McDavid (153 bodov, 64 gólov, 89 asistencií) a vidíte, aká je medzi ním a Gretzkym stále medzera, tak si naozaj myslím, že tie čísla sú nedotknuteľné," povedal americký útočník New York Islanders Anders Lee. 

O prekonaní Gretzkyho paranormálnych rekordov momentálne nesníva ani Filip Forsberg z Nashville Predators. 

"92 gólov v jednej sezóne? To je tak o tridsať vyššie ako teraz. A počet asistencií by tiež niekto musel takmer zdvojnásobiť. McDavid nazbieral viac bodov, ako si niekto dokázal predstaviť a mal by pridať ďalších 65? To je úplne nepredstaviteľné," myslí si švédsky útočník. "Bez šance," súhlasil aj Matthew Tkachuk z Florida Panthers. 

Jeden z celkovo jedenástich hráčov, ktorí sa v minulej sezóne preniesli cez 100 bodov. Je tu však jeden háčik. Gretzky sa až štyrikrát pohyboval nad dvestovkou... 

"Človeka dosť rýchlo vráti na zem, keď vidíte, že mal v sezóne napríklad viac päťbodových zápasov ako tých, v ktorých nebodoval. Musíte pred ním zložiť klobúk," uvažoval Elias Pettersson z Canucks. 

"Podľa mňa by mal mať vlastnú knihu rekordov, veď je to niečo šialené. Štatistika, ktorej stále nedokážem uveriť, je, že keď mu odpočítate všetky góly, tak bude aj tak na čele historického poradia v počte bodov. To je predsa úplne absurdné, ale aj pádny dôvod, prečo už nikto nenosí číslo 99. Je to skrátka hráč, ktorý sa objaví raz za život," myslí si obranca Chicago Blackhawks Seth Jones.

LAK@NYI: Gretzky nets 700th NHL goal on the doorstep

"Teraz je liga až príliš dobrá, brankári sú výborní a prekonať Gretzkyho rekordy sa v súčasnosti asi nedá," myslí si aj forvard Columbus Blue Jackets Johnny Gaudreau.

"Ale ktovie? Možno sa v budúcnosti bude hrať napríklad bez hitov... Alebo budú mať brankári iný výstroj. S tým súčasným je to však vylúčené," tvrdí Tom Wilson z Washingtonu, ktorého spoluhráč Ovečkin pritom cieli na jeden z rekordov, ktorý sa tiež zdal neprekonateľný.

"Už len to, že je Ovie súčasťou tých pretekov, je výnimočné. Ja mám tú česť byť pri tom a sedieť v prvom rade," teší sa Wilson.

Sedemdesiat gólov, ktoré tridsaťosemročný Ovečkin ešte potrebuje nastrieľať, však nie je maličkosť.

"Ovie je ruský stroj, skrátka ide stále ďalej a nikdy sa nepokazí. Dúfam, že ten rekord prekoná," verí slovenský obranca Capitals Martin Fehérváry.

Keď do ligy na začiatku deväťdesiatych rokov vletel Jaromír Jágr, tak chytil už len záverečnú polovicu Gretzkyho kariéry.

"Robil stále tú istú kľučku a všetci mu na ňu skákali, to bolo neuveriteľné," povedal najproduktívnejší Európan v histórii NHL vo svojej autobiografii.

Dvadsaťpäť rokov po konci kariér sa spomína len na tých skutočne najlepších vo svojom odbore. Gretzky má výhodu, že jeho odkaz dokazujú aj jedinečné štatistiky, ktorými sa dá očarene listovať ako knižkou hokejových bájí. Naozaj je niečo také možné?

"Tie čísla sú mimo súčasného sveta. Ťažko sa porovnávajú s dneškom. To, čo dokázal, je úplne šialené," myslí si obranca Vancouveru Quinn Hughes.

"Pre chlapcov, ktorí teraz vyrastajú, je samozrejme známy ako najlepší hráč všetkých čias, ale je aj neuveriteľný vyslanec nášho športu. Vždy je pokorný a správa sa nesmierne profesionálne," dodal kapitán Canucks.

A to je ďalšia dimenzia Gretzkyho osobnosti, ktorá z neho, okrem kozmických štatistík, robí takú ikonu.

Príbuzný obsah