032623 gretzky image 4

Pred 25 rokmi Wayne Gretzky vstúpil do svojej poslednej sezóny v NHL. Ako poctu najväčšej hokejovej legende všetkých čias prinášame počas tohto ročníka spomienkový seriál. Druhá časť sa zameriava na obdobie, v ktorom jedinečný hráč s číslom 99 vytváral svoje rekordy.

Dve desaťročia (1979-99) Gretzky v NHL zbieral body a prihrávky a neúnavne budoval svoj imidž najlepšieho hráča všetkých čias. Osemdesiate roky však boli jeho snaženiu extrémne naklonené. Zlatá éra ofenzívneho hokeja sa výrazne odzrkadlila na štatistikách, pod ktorými je Great One podpísaný.

Pre jeho tím Edmonton Oilers nebol problém nastrieľať viac ako 400 gólov v jednej sezóne. V rokoch 1981-86 sa im to podarilo päťkrát v rade vrátane ročníka 1983-84, keď dali 446 gólov, z toho Gretzky 87. Výsledky ako 10:7, 13:4, či 12:8 boli takmer na dennom poriadku. Len raz za celú sezónu Oilers vyšli strelecky naprázdno.

Gretzky však v osemdesiatych rokoch organizoval aj strelecké dostihy. Veď napríklad v sezóne 1981-82 potreboval na 50 gólov len 39 zápasov, do konca ročníka ich strelil spolu 92.

020423 Wayne Gretzky 1993 image 3

"Každý rok, každú sezónu sa hokej vyvíja. Je stále lepší a stále rýchlejší. Rád by som videl, ako by Gretzky hral v súčasnej ére," povedal útočník San Jose Sharks Filip Zadina.

"Nedávno som bol na večeri so svojimi kamarátmi, ktorí hrajú hokej a prišla reč aj na Gretzkyho. Tie jeho štatistiky si nedokážem predstaviť ani na PlayStation," pritakal český útočník.

Porovnávať vtedajší a súčasný hokej je však trochu zradné. Na jednej strane je tu väčšia rýchlosť, lepšia technika hráčov a výrazne kvalitnejší brankári. Bývalí hráči ani zďaleka nemali taký tréning, ale zase sa museli popasovať s často nedostatočným výstrojom a oveľa väčšou tvrdosťou.

"Nebolo to jednoduché. Chcelo to fyzičku a odvahu. Vtedajší hráči navyše nemali ten luxus našich súčasných hokejok a korčúľ," súhlasil kapitán New York Islanders Anders Lee.

"Môj otec (Peter) proti Gretzkymu hral niekoľko zápasov na olympiáde, takže som si to vyhľadal na YouTube. Je zábava sledovať, ako sa hokej odvtedy vyvinul, ale on bol skrátka ďaleko pred všetkými. Vtedy bolo veľa prekážok, ktoré hráči museli prekonávať, ale teraz zase čelíme iným problémom. Je ťažké porovnávať dva úplne iné štýly hokeja," pustil sa do rozboru Leon Draisaitl z Edmontonu.

"Poznám to, pretože pozerám otcove highlighty," povedal Brady Tkachuk z Ottawa Senators, ktorého otec Keith nastrieľal viac ako päťsto gólov v NHL. "Najlepšie sa to dá opísať takto: hákovanie, držanie, ťažší prístup k bránke. Občas s bratom (Matthewom) vtipkujeme o tom, aká by bola zábava vtedy hrať," uškŕňal sa Tkachuk.

"Gretzky však bol pred všetkými. Je šialené sledovať, ako korčuľoval dokola, obchádzal súperov a potom akoby mimochodom nastrieľal napríklad hetrik," krútil hlavou obranca Dallas Stars Miro Heiskanen, ktorý v Gretzkyho záberoch z osemdesiatych rokov videl niektoré podobnosti so súčasným kapitánom Oilers Connorom McDavidom.

"Myslím si, že majú niečo spoločné. Sú dobrí korčuliari a s pukom vedia všetko. Keď bránite Connora, tak tušíte, aké zložité muselo byť brániť Gretzkyho," porovnával fínsky obranca.

"Keď sa pozerám na 'Gretza', tak obdivujem hlavne jeho rozvahu s pukom a trpezlivosť. Veci, ktoré predvádzal, boli úplne nepredvídateľné," ocenil samotný McDavid.

S obdivom sa však do minulosti zadívala aj tohtoročná jednotka draftu, generačný talent Connor Bedard z Chicago Blackhawks.

"Gretzky tých 70 alebo 80 gólov strieľal s drevenými hokejkami a my so súčasnými sa k týmto číslam nemáme šancu priblížiť. Ďalší dôkaz toho, aký výnimočný hráč to bol," povedal osemnásťročný útočník.

S brankármi v 80. rokoch sa edmontonská 99 nemusela trápiť. Napríklad v sezóne 1985-86, keď si Great One pripísal rekordných 215 bodov, mali len dvaja brankári s viac ako 25 štartmi úspešnosť zákrokov nad 90 percent. V minulej sezóne bolo takých brankárov 30.

Gretzky_Oilers

"Nechcem nikoho hádzať do jedného vreca, ale myslím si, že brankári sú teraz o niečo lepší. To je nie diskreditácia toho, čo Gretzky dokázal, ale hra je rýchlejšia, chlapci sú kreatívnejší a pre ľudí je to oveľa zábavnejšie sledovať," povedal dallaský forvard Jason Robertson.

"Keď sledujete vtedajšie highlighty, tak si naozaj niekedy poviete: Čo to ten brankár robí? To sú väčšinou aj moje prvé myšlienky. Gretzky je však samozrejme aj tak super výnimočný hráč a to, čo urobil pre NHL, nikdy nebude zabudnuté," dodal Hampus Lindholm z Boston Bruins.

"Aj ja by som radšej hral s Gretzkym ako proti nemu," pousmial sa Josh Morrissey. "Dostávať také prihrávky by bolo skvelé," tvrdil obranca Winnipeg Jets.

"Pre obrancov súpera by to však bola nočná mora," orosil sa kapitán Vancouver Canucks Quinn Hughes.

Príbuzný obsah