PIT MTL 10.13 recap Tatar

Sobotná nádielka 14 duelov priniesla aj niekoľko zaujímavých slovenských premiér. Tú najvýraznejšiu mal na svedomí Tomáš Tatar, ktorý prvýkrát skóroval za Montreal Canadiens. Presadil sa dokonca dvakrát a navyše pridal aj asistenciu. Stal sa tak prvou hviezdou duelu, v ktorom Montreal doma porazil Pittsburgh Penguins 4:3 po samostatných nájazdoch.
Obranca Christián Jaroš si pripísal prvý bod v NHL, keď asistoval pri triumfe Ottawa Senators nad Los Angeles Kings 5:1. V bránke porazených sa prvýkrát v sezóne predstavil Peter Budaj, ktorý odchytal druhú polovicu zápasu.

Trojbodový Tatar
Canadiens otočili duel proti Penguins troma gólmi v druhej tretine a Tatar bol pri všetkých z nich. Svoj premiérový zásah za Montreal si pripísal 11 sekúnd po štarte druhého dejstva, keď zápästím prestrelil Caseyho DeSmitha. Neskôr sa asistenciou podieľal na akcii spoluhráča z elitnej lajny Brendana Gallaghera a nakoniec v presilovke strelou z ostrého uhla upravil na 3:2.
Na Tatarove akcie však Phil Kessel zareagoval svojím štvrtým gólom v priebehu dvoch zápasov a bolo vyrovnané. Duel nakoniec dospel až do samostatných nájazdov, v ktorých sa presadili Paul Byron a Jonathan Drouin, Sidney Crosby a Evgeni Malkin naopak vyšli naprázdno.
Domáci prehrali napriek tomu, že po prvej tretine viedli 2:0, keď sa presadili Dominik Simon a Kris Letang. Najmä kvôli Tatarovi však nakoniec získali len jeden bod.
"Myslím si, že sme sa ako celý tím skvelo zomkli, netýkalo sa to len našej lajny," uviedol Tatar. "Každý hral od druhej tretiny veľmi dobre, hneď od jej začiatku sme si vytvorili tlak a každý si za to zaslúži ocenenie."
Dvadsaťsedemročný forvard čakal na svoj prvý gól za Montreal do štvrtého zápasu sezóny. Bývalý hráč Vegas Golden Knights v predchádzajúcich troch zaznamenal jednu asistenciu.

Tatar sa premiérovo presadil za Montreal

Jaroš hneď bodoval
Dvadsaťdvaročný obranca Jaroš odohral prvý duel v sezóne potom, ako ho Senators v piatok povolali z farmy v Belleville. Svoje bodové štatistiky v najlepšej lige sveta otvoril v polovici druhej tretiny, keď asistoval pri gólovej akcii Colina Whitea na 4:0.
Tento gól nakoniec vyhnal z bránky Kings Jacka Campbella a nahradil ho Budaj. Aj pre druhého Slováka to bol sezónny debut a Budaj stihol zastaviť 10 z 11 streleckých pokusov Senators. Prekonal ho len Chris Wideman v polovici tretieho dejstva, ktorý spečatil skóre na konečných 5:1.
Jaroš debutoval v NHL v minulej sezóne, ale odohral len dva zápasy v ktorých nebodoval. Tesne pred štartom novej sezóny ho Senators poslali na farmu, ale stihol odohrať len jeden zápas a v piatok ho vedenie povolalo späť do prvého tímu.
Budaj sa rovnako len pred niekoľkými dňami pridal k tímu Kings, ktorým sa zranila brankárska jednotka Jonathan Quick. Banskobystričanove pôsobenie na farme tak netrvalo dlho a môže sa opakovať situácia z pred dvoch rokov, keď sa Budaj pri ďalšom Quickovom zranení stal oporou tímu a v 53 dueloch mal priemer 91,7.

pb

Matthews predĺžil sériu
Auston Matthews strelil už svoj desiaty gól v sezóne pri triumfe Toronta po výsledku 4:2 v súboji dvoch ťažkých váh na ľade úradujúcich šampiónov vo Washingtone. Capitals síce v zápase dvakrát viedli, ale na body to nestačilo.
Matthews sa vďaka gólu stal ešte len druhým hráčom v histórii Maple Leafs po Sweeneym Shrinerovi (1944-45), ktorý skóroval v každom zo šiestich duelov na začiatku sezóny. Zároveň je pätnástym hráčom v histórii celej ligy s aspoň 10 gólmi na konte po úvodných šiestich zápasoch tímu.
Vďaka tomu, že pridal aj asistenciu, sa stal aj druhým v klubovej histórii, kto bodoval v každom zo šiestich úvodných zápasov sezóny viackrát. Matthews si piatykrát pripísal dva body, raz nazbieral dokonca štyri. Aj v tomto smere napodobnil Shrinera.
"Je to určite fajn. Je príjemný pocit, keď sa vám darí a prispievate tak k úspechom celého tímu," vyhlásil Matthews. "Najdôležitejšie je, že vyhrávame. A vôbec to teda nebol ľahký trip," uviedol o zápasoch v Chicagu, Dallase, Detroite a vo Washingtone. "Vyjsť z toho s ôsmimi bodmi, to je niečo úžasné."
Toronto vyhralo päť zo šiestich duelov a s 10 bodmi je najlepšie v lige. "Presne také niečo potrebujete. Pre našich ťahúňov je skvelé, že sa nám takto vydaril štart sezóny," pochvaľoval si kouč Maple Leafs Mike Babcock. "Je veľmi dôležité, aby sa cítili dobre a v pohode."
V drese porazených Capitals si kapitán Alex Ovechkin pripísal dve asistencie, Evgeny Kuznetsov jeden gól dal a na ďalší prihral.

TOR1

Piaty zápas Chicaga, piate predĺženie
Blackhawks dopriali divákom aj piatykrát v sezóne v rovnakom počte zápasov k cene vstupenky aj niečo navyše. Duel proti St. Louis Blues Chicago znovu priviedlo do predĺženia a až v ňom sa rozhodlo o víťazovi, aj keď po 16 minútach bolo skóre 2:0.
Lenže hostia aj vďaka dvojgólovému strelcovi Braydenovi Schennovi vývoj úplne otočili a po úvodnej päťminútovke z tretej tretiny mali na svojej strane tesné vedenie 3:2. Ale potom vstúpil do deja Alex DeBrincat.
Najprv necelých sedem minút pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal a deväť sekúnd pred vypršaním päťminútového predĺženia aj svojím šiestym gólom v sezóne rozhodol. Blackhawks tak bodovali aj v piatom dueli od začiatku ročníka, trikrát predĺženie zvládli, dvakrát v ňom ťahali za kratší koniec.
Pastrňák pri chuti
Hlavnou hviezdou zápasu sa stal David Pastrňák, ktorý sa na drvivej výhre Boston Bruins 8:2 nad Detroit Red Wings podieľal hetrikom.
Dvadsaťdvaročný forvard odštartoval svoj večer úžasným sólom, v presilovke v druhej tretine potom zvýšil strelou bez prípravy a mohol sa radovať zo svojho 100. gólu v NHL.
Súhra v prečíslení dvoch na jedného s Bradom Marchandom potom v 43. minúte priniesla zavŕšenie hetriku.
"V každom smere svojej hry sa neustále zlepšuje, a to sa týka aj jeho strely," ocenil kouč Bruce Cassidy. " Rovnako ako minulý rok už dal niekoľko krásnych gólov bez prípravy, ale teraz sa zdá, že sú v jeho podaní ešte lepší. A veľmi sa mi na ňom páči, že sa snaží byť dobrý tímový hráč."
Zdeno Chára sa na ani jednom z ôsmich gólov bodov nepodieľal, odohral takmer presne 20 minút a štyrikrát vystrelil na bránku.
Ostatné zápasy: Dahlinov prvý gól, Vegas s výhrou a Pánikova Arizona opäť nič
Buffalo Sabres na ľade Arizona Coyotes nedali šancu domácim, ktorých porazili 3:0. Prvý hráč tohtoročného draftu Rasmus Dahlin strelil svoj prvý gól v NHL, keď v úvode zápasu otvoril skóre. Coyotes s zostave Richardom Pánikom nedokázali streliť ani jeden gól v treťom zo štyroch zápasov od štartu sezóny.
Dallas odčinil minulú porážku 4:7 s Torontom. Stars porazili Anaheim 5:3, pripísali si tretie víťazstvo zo štyroch duelov a zároveň uťali bodovú šnúru Ducks, ktorý mali po štyroch zápasoch sedem bodov.
Calgary Flames porazilo Colorado Avalanche až po predĺžení, keď rozhodol hviezdny Johnny Gaudreau. V bránke Avalanche sa prvýkrát v sezóne objavil český gólman David Rittich.
Carolina Hurricanes bodovali aj v piatom dueli sezóny, keď po predĺžení uspeli v Minnesote. V čase 62:57 rozhodol Sebastian Aho a korunoval tak svoj výborný výkon - pripísal si štyri body za dva góly a dve asistencie.
Rovnako ako Boston si zastrieľali aj Tampa Bay Lightning. Hráči hosťujúceho tímu Columbus Blue Jackets síce vyhrali predchádzajúce dva zápasy, ale teraz majú po porážke 2:8 o čom premýšľať.
Tím Vegas Golden Knights ukončil sériu troch duelov bez bodového zisku. Porazený finalista minulej sezóny uspel na ľade Philadelphie, jediný gól zápasu dal v čase 58:35 Cody Eakin. Marc-Andre Fleury uhájil nulu 26 zákrokmi.