kataprime

V nedeľnom programe sa bodovo presadili štyria Slováci. Richard Pánik asistenciu natiahol svoju bodovú sériu už na šesť duelov v rade a pomohol Chicagu poraziť St. Louis 4:2. Jedným bodom prispel aj Marián Hossa. V drese víťazov sa premiérovo predstavil Tomáš Jurčo, ktorý odohral takmer trinásť minút.
Výhru oslávil aj Zdeno Chára, ktorý rovnako jedným bodom prispel Bostonu k triumfu na ľade Dallasu. Nováčik Peter Cehlárik nebodoval. Jedinú porážku musel prehryznúť Andrej Sekera, ktorého prihrávka Oilers nestačila v súboji s Predators.

Arizona Coyotes - Buffalo Sabres 3:2
Radim Vrbata sa asistenciou a víťazným gólom 18,9 sekúnd pred koncom postaral o dokonalý obrat Arizony proti Buffalu a výhru 3:2. Tridsaťpäťročný kanonier si tak vo svojom 995. zápase v NHL pripísal jubilejný 600. bod. Dokázal parádnu formu, keď bodoval v deviatom zápase za sebou, čo je pre tridsaťpäťročného rodáka z Mladej Boleslavi osobné maximum v NHL. Svoje sebavedomie potvrdil pri víťaznom góle. Najskôr pripravil šancu pre Alexa Goligoskiho, ktorý ešte stroskotal na brankárovi Andersovi Nilssonovi. Vrbata vzápätí spoza bránky s pukom vykorčuľoval až takmer k modrej čiare a tvrdou strelou rozhodol.
Coyotes tak vďaka trom gólom v tretej tretine otočili nepriaznivý stav 0:2. Veľký podiel mal Vrbata aj na úvodnom góle Arizony v 47. minúte. Úspešným napádaním donútil k chybe obrancu Rasmusa Ristolainena a strelou z medzikružia zahájil obrat Max Domi.
Vrbata si vylepšil bilanciu v sezóne na 46 bodov za 15 gólov a 31 asistencií z 61 zápasov. Celkovo bývalý hráč Colorada, Caroliny, Chicaga, Tampy Bay či Vancouveru zaznamenal v NHL 274 tref a 326 prihrávok.
"(Radim Vrbata) je chytrý hokejista, ktorý má naozaj výbornú sezónu. Pred ňou si nebol istý, či bude pokračovať, ale hrá veľmi dobre. Je to skutočný profesionál, ktorý ukazuje svoje kvality a odvádza svoju prácu každý deň," chválil oporu tréner Coyotes Dave Tippett.

Zaobísť sa musel už bez českého kolegu Martina Hanzala, ktorého získali Minnesota Wild spolu s forvardom Ryanom Whiteom a voľbou v štvrtom kole tohtoročného draftu za útočníka Graysona Downinga. Arizona získala aj práva výberu v prvom kole júnového draftu, v druhom kole budúceho roka a voľbu aj v roku 2019. "Pre nikoho v kabíne to nebol ľahký deň. Ale už predtým sme si hovorili, že musíme aj naďalej v každom zápase bojovať a predviesť dobrý výkon. Napriek tomu že sme prehrávali o dva góly, dokázali sme sa s tým vyrovnať a dokázali sme vyhrať," potešilo Vrbatu. Arizona zostává aj napriek výhre s 51 bodmi z 61 zápasov druhým najhorším tímom súťaže.
Dallas Stars - Boston Bruins 3:6
Prvé štyri góly v zápase mali českú stopu. V šiestej minúte sa Bruins dostali do vedenia potom, ako David Pastrňák pri svojom kľučkovaní oklamal celkovo štyroch súperov, uvoľnil od zadného mantinelu Patricea Bergerona, ktorý ešte vyzval k skórovaniu lepšie postaveného Brada Marchanda. Hneď o 55 sekúnd neskôr zvýšil z medzikružia tečom nahodenia Toreyho Kruga Krejčí.
Potom sa dostal k slovu Jiří Hudler, ktorý v 25. minúte po vyhranom vhadzovaní Devina Shorea nabil Johnovi Klingbergovi a pripísal si asistenciu aj v druhom zápase po predchádzajúcej päťzápasovej absencii v zostave. O sedem minút v presilovej hre navyše strelou z ľavého kruhu aj vyrovnal.

Pre Hudlera to bol tretí gól a desiaty bod v 26. zápase sezóny. Prežil druhý dvojbodový zápas v sezóne, ale na rozdiel od duelu z 9. januára na ľade Los Angeles Kings (6:4) to k zisku Stars nepomohlo.
Vedenie vrátil Bostonu Frank Vatrano, potom dvakrát trafil Bergeron. Chára asistoval pri jeho prvom zásahu v 35. minúte. Na zníženie Tyler Seguina reagoval v 55. minúte Ryan Spooner. Jeho gól zariadili rýchlou kombináciou Pastrňák a Krug.
Pastrňák si polepšil na 51 bodov za 26 gólov a 25 asistencií z 55 zápasov a v dostihoch o najproduktívnejšieho českého hráča sezóny predstihol Jakuba Voráčka z celku Philadelphia Flyers, ktorý má na konte 50 bodov za 16 gólov a 34 prihrávok z 61 duelov.
Carolina Hurricanes - Calgary Flames 1:3
Calgary zakončilo sériu piatich vonkajších zápasov štvrtou výhrou za sebou a v Západnej konferencii drží prvú divokú kartu pre postup do play off. Troma bodmi za dva góly a jednu asistenciu to zariadil útočník Johnny Gaudreau a gólman Brian Elliott prispel 34 úspešnými zákrokmi.
Hurricanes síce viedli od piatej minúty po góle Victora Raska v presilovke, ale napriek tomu zaznamenali šiestu porážku z posledných siedmich duelov. V druhej tretine otočili stav Micheal Ferland a Gaudreau, ktorý v 52. minúte ešte druhou trefou v zápase poistil výsledok.
New York Rangers - Columbus Blue Jackets 2:5
Blue Jackets nadviazali na domácu výhru nad New York Islanders 7:0 a posunuli sa práve pred Rangers na tretie miesto Metropolitnej divízie. Zhodne dvoma gólmi sa vo farbách Columbusu, ktorý uspel aj druhýkrát po päťdennej hráčskej dovolenke, zaskveli Alex Wennberg a Cam Atkinson.
"Sú to kľúčové body proti dvoma veľkým divíznym rivalom. Hlavne keď je poradie také vyrovnané. Keď máte pauzu a súperi počas nej zbierajú body, priali by ste si radšej hrať," vyhlásil Atkinson.
Nashville Predators - Edmonton Oilers 5:4
O víťazstve Predators, ktorí predtým stratili vedenie 1:0, 3:1 i 4:2, rozhodol v čase 41:19 v presilovej hre Viktor Arvidsson. Na gól mu prihral James Neal, ktorý si celkovo pripísal v zápase tri asistencie. Za víťazov trafil také Filip Forsberg, ktorý vylepšil svoju bilanciu na osem gólov z posledných štyroch zápasov.
Oilers nepomohla ani prihrávka slovenského obrancu Andreja Sekeru, po ktorej vyrovnal v 39. minúte Jordan Eberle na 4:4. Gól a asistenciu si v drese Edmontonu pripísal kapitán Connor McDavid, ktorý si na čele produktivity polepšil na 71 bodov za 21 gólov a 50 prihrávok z 63 zápasov. Pred druhým Sidneym Crosbym z Pittsburgh Penguins má náskok štyri body.

Florida Panthers - Ottawa Senators 1:2
Panthers sa nepodarí doma nadviazať na rekordnú klubovú sériu piatich výhier v rade z rovnako dlhej šnúry zápasov vonku a na vlastnom ľade v BB&T Center si pripísali tretiu porážku za sebou. Pred duelom so Senators nestačili na Edmonton (3:4) a Calgary (2:4). Štyridsaťpäťročný Jaromír Jágr v drese Panthers po predchádzajúcej päťzápasovej bodovej sérii, svojej najdlhšej v sezóne, vyšiel štvrtýkrát v rade naprázdno.
Ottawa sa dostala do vedenia v siedmej minúte vo vlastnom oslabení, keď sa po rýchlom protiútoku presadil z dorážky po strele Erika Karlssona Zach Smith. Na konci prvej tretiny síce už boli Panthers v početnej výhode úspešní vďaka Jonathanovi Marchessaultovi, ale v polovici zápasu rozhodol Kyle Turris. Florida už stráca vo Východnej konferencii na pozície pre play off tri body.
Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 4:2
O víťazstve Blackhawks rozhodol v čase 54:40 Artem Anisimov a tri sekundy pred koncom po asistencii Mariána Hossu spečatil výsledok pri power play do prázdnej bránky Tanner Kero.
Ďalší slovenský forvard Richard Pánik si vo farbách Chicaga pripísal prihrávku pri góle Jonathana Toewsa, ktorý v piatej minúte otvoril skóre. Pánik tak natiahol svoju bodovú sériu na šesť zápasov. Pri tomto góle asistoval aj bek Duncan Keith, pre ktorého to bol v 895. zápase v NHL jubilejný 500. bod.
Gólman Scott Darling, ktorý nahradil chorú jednotku Coreyho Crawforda, sa podieľal na víťazstve 30 úspešnými zákrokmi.

1. Vrbata opäť žiaril
Radim Vrbata zariadil výhru Arizony nad Buffalom 3:2 po dokonalom obrate asistenciou a víťazným gólom. Dosiahol tak hranicu 600. bodov v NHL a predĺžil svoju sériu s gólom či prihrávkou na deväť zápasov, čo je jeho osobné maximum v NHL.
2. Florida doma znovu neuspela
Panthers sa po návrate na domáci ľad po rekordnej klubovej šnúre piatich výhier za sebou v rovnako dlhej päťzápasovej sérii zápasov vonku nedarí. Po porážkach s Edmontonom a s Calgary podľahli v nedeľu Ottawe 1:2. Pozície pre play off sa im tak vzdialili na tri body.
3. Boston potvrdil formu
Bruins pod vedením kouča Brucea Cassidyho, ktorý nahradil 7. februára odvolaného Claudea Juliena, ožili. Vyhrali šesť zo siedmich zápasov pri skóre 29:16.
1. Patrice Bergeron (BOS): 2 góly, 1 asistencia, 5 striel
2. Johnny Gaudreau (CGY): 2 góly, 1 asistencia, 3 plusové body
3. Radim Vrbata (ARI): 1 gól, 1 asistencia, 3 strely

Na čo sa tešiť:
Hrajú sa tri zápasy. New Jersey Devils hostia Montreal Canadiens, Tampa Bay Lightning privíta celok Ottawa Senators a Minnesota Wild vyzve Los Angeles Kings.