martin jones col gm1

Keď sa pred štartom play off písalo a hovorilo o brankároch, meno Martin Jones sa v debate o veľkých oporách neobjavovalo. Práve naopak, niekedy bolo dokonca označované za možnú slabinu inak nabitého tímu San Jose Sharks.

Vstup do bojov o Stanley Cup tieto úvahy potvrdil. Kým Marc-Andre Fleury v bránke Vegas Golden Knights pre ofenzívu San Jose dlho pôsobil ako takmer neprekonateľná prekážka, Jones mal po štyroch zápasoch najhoršiu úspešnosť zo všetkých brankárov v play off - len 83,8 percenta. V druhom dueli dostal tri góly zo siedmich striel a musel ho vystriedať Aaron Dell. Podobné to bolo aj vo štvrtom zápase, v ktorom inkasoval dvakrát zo siedmich pokusov.
Sharks však svojmu mužovi s maskou verili, tréner DeBoer nikdy nespochybnil jeho post jednotky.
A Jones sa im za dôveru kráľovsky odvďačil.
[Kompletné pokrytie série San Jose s Coloradom]
Keď tímu začalo tiecť do korčúľ, výrazne zabral. V posledných troch zápasoch proti Vegas, keď San Jose hrozilo vyradenie, pochytal 122 zo 129 striel (úspešnosť 94,6 percenta) a dokázal, že aj v ďalšom priebehu play off môže byť oporou. Potvrdil to hneď v prvom zápase druhého kola, keď chytil 26 z 28 striel Colorado Avalanche.
San Jose aj vďaka tomu zvládlo vstup do ďalšej série, po výhre 5:2 pôjde v nedeľu večer (pondelok 4.00 SELČ) do druhého duelu s jednozápasovým vedením.
"Keď človek hral len pred pár dňami siedmy zápas, niekedy to môže byť ťažké. Ale my sme odviedli skvelú prácu. Bol to výborný zápas," radoval sa Jones.
Svoje mužstvo podržal hlavne v prvej tretine, keď bolo oddýchnuté a svieže Colorado lepším tímom. V útočnom pásme trávilo oveľa viac času ako súper v tom svojom, hrozilo rýchlymi protiútokmi, vytváralo si šance a na strely malo prevahu 13:9. Okrem toho aj rýchlo viedlo, už po 130 sekundách hry sa dorážkou presadil Gabriel Bourque.

Jones betónom výborne zastavil Soderberga

Ani to však domáceho gólmana nerozhodilo, rovnako ako ďalší inkasovaný gól vo 4. minúte druhej tretiny od Colina Wilsona v presilovke. Jones zlikvidoval dve veľké šance Carla Soderberga, tím pred ním sa postupne zlepšoval, vyrovnal tempo hry a v druhej časti duel otočil.
"Prvých 30 minút sme hrali naozaj dobre, mohli sme dať o dosť gólov viac. Ale Jones v prvej tretine predviedol tieto dva veľké zákroky," ľutoval kapitán hostí Gabriel Landeskog.
"Na začiatku sme sa potrebovali rozbehnúť, ale postupne sme sa do toho dostali a veľmi sa mi páčilo, ako sme hrali v tretej tretine. Drvili sme ich v ich pásme a nič sme im nedarovali," chválil Jones spoluhráčov pred sebou.
Kvalitná defenzíva mu naozaj pomohla, veď Sharks pred ním zablokovali 22 striel, teda takmer toľko, koľko ich on chytil. V tretej časti už nemal veľa práce, domáci aktívnou hrou držali náskok pod kontrolou a za 20 minút pustili na bránku len štyri strely!

Jones427

Brankárov výkon v úvodných dvoch tretinách však dal tímu šancu, aby sa vydýchal a postupne sa dostal do tempa.
"Vedeli sme, že nástup bude pre mužstvo ťažký. Máme v nohách tri zápasy s hrozbou vyradenia, z toho posledné dva s predĺžením. Vedeli sme, že úvod bude zložitý a potrebovali sme od neho, aby nás podržal. On to dokázal, my sme sa postupne dostali do rytmu a začali nám fungovať nohy," hodnotil tréner Peter DeBoer, ktorý mal pre gólmana len slová chvály.
"Bol skvelý. Ale pre nás to vôbec nie je prekvapujúce. Počas posledných štyroch rokov u nás predvádza výborné výkony a teraz to len potvrdil."
Jones v tohtoročnej základnej časti s priemerom 2,94 ani s úspešnosťou 89,6 percenta určite nepatril do špičky ligy. Ale s play off už má veľké skúsenosti. Vie, ako sa pripraviť a ako sa sústrediť na zápasy o všetko.
Veď pred tromi rokmi stál za postupom San Jose do finále Stanley Cupu a vo vyraďovacích bitkách mal takmer vždy lepšiu úspešnosť ako v základnej časti: po 49 zápasoch celkovo 92,3 percenta oproti údaju 91,2 v 286 dueloch 'bežnej' sezóny za Sharks a Los Angeles Kings.
"Je nesmierne dôležitou súčasťou nášho mužstva," vyhlásil o Jonesovi skúsený líder Joe Thornton. "Dostaneme sa tak ďaleko, ako ďaleko nás bude chcieť priviesť."