pk goal gm1

O tom, aký je v modernom hokeji dôležitý post obrancu, sa už napísali stohy analýz. Hneď prvá noc tohtoročného play off NHL však ukázala, že je to naozaj pravdivé tvrdenie. Nielen kvôli defenzíve, ale aj vďaka ofenzívnym príspevkom zo zadných radov.

Viac o téme: [Heiskanen zaistil Dallasu prvú výhru]
V štyroch z piatich stredajších zápasov padli minimálne dva góly z hokejok bekov a dva z nich boli víťazné. Celkovo skórovalo až deväť rôznych obrancov, čo sa počas jedného večera v Stanley Cupe stalo ešte len tretíkrát za posledných 30 rokov - v predchádzajúcich dvoch prípadoch to bolo 18. apríla 1994 (10 strelcov) a 9. apríla 1989 (11).
Bomby od modrej, zakončenia krásnych individuálnych akcií, presné zásahy z kruhu... To všetko ozdobilo prvý deň tohtoročných vyraďovacích bojov v podaní útočne ladených obrancov.
Najvýraznejšie to bolo vidieť v Nashville, kde dali bekovia tri góly z piatich. Jedinými strelcami Predators proti Dallas Stars boli kapitán Roman Josi a P.K. Subban. Ten prvý v 13. minúte otvoril skóre krátkym prienikom medzi kruhy a solídnym bekhendom, ten druhý dal tímu nádej v 54. minúte krásnou sólovou akciou a znížil na 2:3.

josi 0410

Na Josiho gól navyše prihral jeho kolega Ryan Ellis a Subbanovi zase asistoval Mattias Ekholm. Pri dvoch góloch si teda pripísali body štyria obrancovia zo šiestich. Bodovali naopak len dvaja útočníci z dvanástich…
"Odštartovali sme dobre, ale potom to už bolo z našej strany sklamanie. Navyše sme v tom (brankára) Pekku Rinneho často nechávali samého. Odchytal skvelý zápas a celý čas nás držal. V každom prípade si myslím, že v šatni každý vie, že aby sme v tejto sérii mohli byť úspešní, musíme byť lepší," povedal dvadsaťosemročný obranca Ekholm, ktorý s Nashvillom postúpil do vyraďovacej časti piatykrát v rade a pripísal si v nej už 28. bod.
Pre domácich pritom všetko vyzeralo dobre, bodovo tretí najlepší tím Západnej konferencie začal soka od začiatku poriadne tlačiť a otvoril skóre. Lenže potom sa Dallas prebral a približne tridsať minút bol lepším tímom. Keď sa potom Predators znova dostali do hry, bolo už neskoro.
Aj Dallas sa totiž mohol spoľahnúť na strelecké príspevky zo zadných radov. Devätnásťročný nováčik Miro Heiskanen najprv v presilovej hre vyrovnal na 1:1 a mal veľkú zásluhu aj na nasledujúcom góle, keď jeho strelu tečoval do bránky Alexander Radulov.

Radulovov teč dostal Stars do vedenia

Body za prihrávky zaznamenali aj John Klingberg a Ben Lovejoy, a tak sa aj ofenzíva Dallasu tentoraz spoliehala predovšetkým na hráčov, ktorí za svoj domov považujú modrú čiaru.
Lenže na rozdiel od Nashvillu jeden z forvardov Stars dokázal gólovo uspieť. Bol to Mats Zuccarello, šikovný Nór, ktorý na konci februára prišiel ako posila z New York Rangers, ale väčšinu času zatiaľ strávil na maródke. V dvoch dueloch základnej časti však nazbieral za svoj nový tím tri body a v play off zase hneď prvý zápas rozhodol.
Aj San Jose Sharks stáli v prvom dueli proti Vegas Golden Knights na obrancoch. Asi nebolo prekvapením, že Brent Burns mal dva body za gól a asistenciu, rovnako ako dve asistencie ďalšieho 'štvrtého útočníka' v obrane domácich Erika Karlssona.

Burns zápästím prekonal Fleuryho

Ale víťazným gólom a prihrávkou navyše prispel k úspechu aj defenzívne orientovaný Marc-Edourad Vlasic. Práve výborné výkony tvorivých obrancov San Jose na oboch stranách klziska boli tým hlavným dôvodom hernej prevahy víťazov, ktorí úplne ovládli druhú tretinu a nakoniec bez problémov priviedli duel k výhre 5:2.
Veľký obrat Columbusu z 0:3 na 4:3 na ľade Tampa Bay Lightning zase zavŕšil víťazným gólom Seth Jones. A pred ním v drese Blue Jackets trafil Denis Savard.
"Mali sme šťastie, ale v každom prípade je to pre nás veľké víťazstvo," priznal Jones, ktorý bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. "Veríme sami sebe a to je samozrejme niečo, čo potrebujete, aby ste dosiahli čokoľvek."
V dueli na ľade New York Islanders zase zažiaril obranca Justin Schultz, ktorý dal gól a na ďalší prihral. Lenže jeho Pittsburgh Penguins aj napriek tomu prehrali 3:4 po predĺžení a aj za Islanders predtým skóroval bek - Nick Leddy.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
"Nastúpili na nás veľmi tvrdo a hrali naozaj dobre. Vytvorili na nás veľký tlak. Hrať v tejto hale vôbec nie je jednoduché, pretože diváci sú tu poriadne hluční a ukazujú vám, že vás naozaj nemajú radi," všimol si Schultz, ktorý v predposlednej minúte riadneho hracieho času poslal pre brankára Lehnera neviditeľnou strelou duel do predĺženia.
Jediným zápasom, v ktorom v stredu obrancovia neskórovali, bol duel Winnipeg Jets proti St. Louis Blues (1:2) - v ňom mali domáci Dustin Byfuglien aj hosťujúci Colton Parayko a Alex Pietrangelo 'len' asistencie.
Obrancovia však celkovo dali 9 z 29 gólov, čo predstavuje 31 percent všetkých zásahov. K súperovej bránke to pritom majú ďalej ako útočníci a ich hlavnou úlohou je góly nedostávať.
Pri hernom štýle v súčasnej NHL s bleskovými prechodmi do útoku, aktívnym napádaním a kľúčovou úlohou obrancu v presilovkách, to všetko pri intenzite play off, to pritom tento rok vôbec nemusí byť ojedinelý úkaz.