Barzal_happy

O New York Islanders sa dlho hovorilo, že sú tímom jedného muža. Kapitána Johna Tavaresa. Od novej sezóny to však už neplatí. Batman v modro-oranžovom drese totiž našiel svojho Robina. Mathewa Barzala. Nováčika, ktorý udivuje celú NHL.

Aj keď má ešte len dvadsať rokov, v najlepšej lige sveta si počína ako mazák. Aj vďaka nemu si tím, ktorý disponuje najhoršou obranou v lige, stále drží reálnu nádej na postup do play off.
V noci na sobotu na seba Barzal znovu strhol záujem celej ligy. V zápase proti Detroit Red Wings totiž zažiaril piatimi asistenciami. Už tretíkrát v sezóne sa mu podarilo nazbierať päť bodov v jednom zápase.
Stal sa len druhým nováčikom v histórii ligy, ktorý niečo podobné dokázal. Tým prvým bol Joe Malone, ktorý v drese Montreal Canadiens v ročníku 1917/1918 tiež zvládol tri podobné zápisy. Barzal ho však vo zvyšku sezóny môže prekonať.
"Imponuje mi jeho sebavedomie," konštatuje tréner Islanders Doug Weight. "Nech už ide o akúkoľvek situáciu v zápase, on nikdy nie je vystrašený. Na nováčika podáva mimoriadne vyspelé výkony."
Proti Red Wings to bol hlavne Barzal, kto velil strhujúcemu obratu. Islanders totiž prehrávali 2:5 a zdalo sa, že znovu vyjdú bodovo naprázdno. V čase 53:27 ale po faule Tylera Bertuzziho na Cala Clutterbucka dostali možnosť päť minút dlhej presilovky.
Viac o téme: [Tavaresa má v Islanders udržať nová aréna]
A tú dokonale využili. V rozmedzí troch minút a 37 sekúnd nastrieľali v početnej výhode štyri góly. Na tri z nich prihral Barzal, ktorý už mal na konte prihrávku na gól Jordana Eberleho z prvej tretiny. Svoj skvostný výkon potom korunoval v predĺžení, keď pripravil rozhodujúci gól pre Brocka Nelsona.
"Cal je hráčom, ktorý sa vie súperovi dostať pod kožu. Hneď ako tá presilovka prišla, energia zápasu sa úplne presunula na našu stranu," konštatoval Barzal. "Bol to z našej strany úžasný obrat plný emócií."
Ďalší skvelý výkon vyniesol Barzala na métu 58 bodov za 16 gólov a 42 asistencií. V klubovom bodovaní sú na tom lepšie len Tavares (62 bodov) a Josh Bailey (60).

Kanaďan je okrem toho v tejto fáze ročníka už štvrtým najproduktívnejším nováčikom v histórii Islanders. Veľmi rýchlo preskočí Davida Volka (59 bodov) a možno zaútočí aj na vedúcu dvojicu Bryan Trottier (95) a Mike Bossy (91).
Barzal láme štatistky aj v počte zápasov s piatimi prihrávkami na konte. Pripísal si už dva, čo sa za jednu sezónu podarilo aj Peterovi Forsbergovi, Patovi LaFontaineovi či Wayneovi Gretzkymu. Ten však v ročníku 1988-89 stihol takéto duely tri, rovnako ako v tej istej sezóne Mario Lemieux. Ale ani v prípade Barzala nie je vylúčené, že sa mu to podarí.
Viac o téme: [Super 10: Koho budú lanáriť najsilnejší]
Samotný Barzal však osobné štatistiky veľmi nerieši. Jeho prioritou je, aby pomohol dotiahnuť Islanders do bojov o Stanley Cup. To je stále reálny scenár, klub z New Yorku totiž figuruje na ôsmom mieste tabuľky Východnej konferencie. A po rokoch vie, že už sa nemusí spoliehať len na kapitána Tavaresa.
"Postúpiť do play off, to je môj hlavný cieľ. Som pripravený urobiť pre to čokoľvek, moje vlastné čísla nie sú také dôležité," ubezpečuje Barzal.