hertl-MW-041919

Keď dal Tomáš Hertl gól už po minúte a 16 sekundách štvrtkového duelu, hokejisti San Jose Sharks si mohli vydýchnuť: Konečne!
V predchádzajúcich troch zápasoch prvého kola play off sa totiž bleskovým gólom vždy dostal do vedenia ich súper Vegas Golden Knights, ktorý to využil aj na vybudovanie náskoku a celkovú výhru.

"Často sme sa rozprávali o vstupoch do zápasov a tentoraz sme odštartovali výborne. Dali sme rýchly gól a v polovici (prvej tretiny) pridali ďalší. Takže sme sa konečne nemuseli naháňať za výsledkom a doťahovať už od prvej minúty. Všetkých dvadsať hráčov vrátane brankára do toho dalo všetko a dokázali sme to doviesť do víťazného konca," tešil sa Hertl potom, ako jeho mužstvo vyhralo 5:2, odvrátilo vyradenie a znížilo stav série na 2:3.

Hertl otvoril skóre proti Vegas

Práve v bitke medzi dvomi súpermi z Pacifickej divízie je výhoda prvého gólu vidieť najvýraznejšie zo všetkých ôsmich súbojov o postup do druhého kola Stanley Cupu. Vo všetkých piatich dueloch Sharks s Golden Knights zatiaľ uspel ten, kto strelil úvodný gól zápasu.
Dlho to bolelo San Jose, ktoré nezvládlo štarty troch duelov za sebou. V druhom zápase série im dal Cody Eakin gól už v 58. sekunde a po siedmich minútach hry prehrávali už 0:3. V treťom Mark Stone trafil dokonca už v 16. sekunde a vo štvrtom Max Pacioretty v čase 1:11. A defenzívne zodpovedný tím ako Golden Knights si vedenie dokázal ustrážiť.
"V zápasoch číslo dva, tri a štyri to našu hru trochu ovplyvnilo. Takže bolo fajn, že tentoraz sme prvý gól dali my. Sňalo to z nás tlak," kvitoval kouč Sharks DeBoer po piatom dueli, v ktorom Hertl k úvodnému gólu pridal aj ďalší, poisťovací na 4:2.
Viac o téme: [Hertl dvomi gólmi udržal San Jose nažive]
Teraz sa séria presúva do Nevady a ak chce San Jose uspieť, musí sa vyvarovať opakovaniu scenára z tretieho a štvrtého duelu. V T-Mobile Arene totiž domáci hokejisti dokážu majstrovsky využiť búrlivú atmosféru na skvelý štart.
"Musíme byť pripravení na zápas vo Vegas. Oni majú vo svojej hale dosť drvivé nástupy, ale k tomu ich skrátka nemôžeme pustiť," upozornil Hertl. "Fanúšikovia im veľmi pomáhajú, vždy tam dali prvý gól. Ale teraz máme dva dni voľna, dobre sa na to pripravíme."
Výhodu rýchleho zásahu vo štvrtok využil aj ďalší domáci tím - Carolina Hurricanes proti Washington Capitals.
Po debakli 0:5 z tretieho zápasu sa čakalo, že hostia zo seba tentoraz dostanú to najlepšie. Lenže už po 17 sekundách od úvodného buly prehrávali po skvelej súhre Jaccoba Slavina a Warrena Foegeleho.

Foegele sa presadil po 17 sekundách

"Hrať s takouto podporou za chrbtom je totiž vynikajúci pocit," opisoval Foegele. "Hneď na začiatku nás to nakoplo a je jasné, že súper sa v takej atmosfére vôbec necíti komfortne."
Strelec úvodného gólu dokonca stanovil nový klubový rekord Hurricanes v play off. Predchádzajúci najrýchlejší zásah Caroliny vo vyraďovacej časti zaistil Eric Cole v roku 2002.
"Warren je prototyp hráča do play off. Je naň zrodený," myslí si Foegeleho skúsený spoluhráč Justin Williams.
Taktika, s ktorou išli Capitals do zápasu, tak hneď na začiatku utrpela poriadnu ranu. Washington navyše nezvládol ani koncovku druhej tretiny, keď sa pred Bradenom Holtbym zjavil Teuvo Teravainen a vrátil Carolinu do vedenia.

Teravainen sa presadil proti Capitals

"Hrozné chyby. Niečo také sa skrátka nesmie stávať," tvrdil obranca Jonas Siegenthaler. "Najmä ten gól pred pauzou, keď sa musí hrať jednoducho a nič nevymýšľať. Bohužiaľ sme sa toho nedržali a inkasovali sme..."
Výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, bol vo štvrtok zápas Winnipeg Jets proti St. Louis Blues. Tam úvodný gól domácemu kanadskému tímu nepomohol a nepomohlo dokonca ani dvojgólové vedenie, s ktorým nastupovali do tretej tretiny. Hostia v nej duel otočili a v sérii vedú 3:2 na zápasy.
Celkovo sú však rýchle góly v tohtoročnom Stanley Cupu výrazne cítiť. V prvom kole ich už päť padlo v prvej minúte hry, čo je útok na rekord play off (rovnaké maximum padlo aj v rokoch 1981, 2012 a 2016). A v štyroch prípadoch vyhrali tí, ktorí ho dali.
Áno, riadny hrací čas trvá 60 minút a počas nich sa môže stať čokoľvek. Ale tento rok je nesmierne dôležité to, čo sa stane v priebehu prvých 60 sekúnd.