Hurricanes sú jednu výhru od postupu

Carolina aj bez zraneného českého brankára Petra Mrázka pokračuje v úspešnom ťažení v play off a je jedinú výhru od postupu do finále Východnej konferencie. Hurricanes v treťom zápase 2. kola doma porazili New York Islanders 5:2 a v sérii vedú 3:0 na zápasy.

Justin Williams v 51. minúte strelil rozhodujúci gól a domáci v poslednej minúte poistili výsledok dvomi gólmi pri hre Islanders bez brankára. Teuvo Teravainen prispel k úspechu dvomi gólmi.
Carolina Hurricanes - New York Islanders 5:2 (stav série: 3:0)
[Kompletné pokrytie série New Yorku s Carolinou]
"Vedieme 3:0. Hovorí sa, že posledný krok je najťažší a je to tak. Samozrejme, že sa už nechceme vrátiť (do New Yorku), ale keď budeme musieť, zvládneme to. Ale urobíme všetko preto, aby sme to zvládli vo štvrtom dueli," povedal Williams.
Carolina od debakli na ľade Washington Capitals 0:6 v zápase číslo 5 úvodného kola vyhrala už piatykrát za sebou. Brankár Curtis McElhinney sa na predĺžení úspešnej série podieľal 28 zákrokmi. Stal sa tak najstarším brankárom v histórii NHL, ktorý prvýkrát od začiatku nastúpil v play off.
Tridsaťpäťročný McElhinney je o 37 dní starší ako Les Binkley, ktorý premiérovo dostal dôveru od začiatku zápasu 8. apríla 1970 vo farbách Pittsburgh Penguins proti Oakland Golden Seals.
McElhinney musel Mrázka, ktorý utrpel zranenie v dolnej časti tela, zastúpiť už v 27. minúte nedeľného druhého duelu za stavu 0:1 a 17 zákrokmi sa podieľal na konečnom výsledku 2:1. "Odviedli sme skvelú prácu. Myslím si, že to bol ešte vyrovnanejší zápas ako ten minulý. Tretia tretina bola kľúčová," radoval sa z úspechu McElhinney.

McElhinney si poradil s pokusom Leddyho

Tentoraz strelila prvý gól v zápase Carolina. Nahodenie Jaccoba Slavina od ľavého mantinelu si Teravainen pri tyčke spracoval nohou a zasunul puk do odkrytej bránky. Islanders už po 95 sekundách vyrovnali. V presilovej hre cez tieniaceho Andersa Leeho trafil od modrej čiary Devon Toews.
V čase 31:58 Justin Faulk z úniku vrátil Hurricanes do vedenia po návrate z trestnej lavice. Ušiel po lobe Warrena Foegelea a vychutnal si Robina Lehnera blafákom do bekhendu.
Hostia vymazali stratu v 35. minúte, keď Josh Bailey z pozície medzi kruhmi zápästím trafil ľavý horný roh bránky. "Je to klišé, ale chceme si ešte vybojovať možnosť hrať doma. Skúsime vyhrať nasledujúci zápas a uvidíme, čo sa stane," vyhlásil Bailey.
Necelých desať minút pred koncom Hurricanes strelili víťazný gól. Sebastian Aho vystihol rozohrávku gólmana Islanders za bránkou a našiel medzi kruhmi voľného Williamsa. Hoci Lehner sa ešte stihol vrátiť do bránkoviska, chybu už nenapravil.
"Držali sme sa nášho herného plánu a bol to vyrovnaný zápas. Rozhodla ho jedna chyba. Beriem to na seba, je to ťažké. My sme mali šance, ale aj oni mali veľa príležitostí. Nakoniec rozhodla jedna situácia," vyhlásil Lehner.
Hurricanes si mohli užívať istotu ďalšieho úspechu 58 sekúnd pred koncom, keď Teravainen z polovice klziska zamieril do prázdnej bránky. Päť sekúnd pred záverečnou sirénou do nej doviezol puk aj Aho.
Islanders, ktorí v úvodnom kole v štyroch dueloch vyradili Pittsburgh Penguins, sa však nevzdávajú. "Aby sme pokračovali ďalej, musíme predviesť to najlepšie. O dva dni je zápas číslo 4 a my ho musíme vyhrať. To je všetko. Budeme sa snažiť ostať v hre," dodal Lee.
Ďalší zápas: Piatok 3. mája (sobota 4. apríla 1:00 SELČ) v PNC Arene v Raleighu.