mrazek_mf

Spoluhráči z Carolina Hurricanes ani ich fanúšikovia sa o Petra Mrázka nemusia strachovať. Previedol ich cez nástrahy prvého kola proti Washington Capitals - a jeho výkonnosť neovplyvnila ani desaťdňová herná pauza kvôli zraneniu v dolnej časti tela.
Hurricanes síce po nezvládnutej tretej tretine prehrali úvodný duel konferenčného finále s Boston Bruins 2:5, ale český brankár si počínal veľmi spoľahlivo a tréner Rod Brind'Amour označil výkon svojho gólmana za dobrý.

"Na konci sme ho v tom nechali trochu vykúpať, to sa musí bezpodmienečne zlepšiť," tvrdil kouč Hurricanes.
Samotný Mrázek bol voči svojmu výkonu trochu kritickejší, štatisticky to totiž nebol žiadny zázrak. Dvadsaťtri zákrokov z 27 striel znamenalo úspešnosť zákrokov 85,2 percenta. Jeden gól dali Bruins pri hre hostí bez brankára.
Ale Mrázek za inkasované góly nemohol. Ten úvodný dostal po chybe na opačnej strane klziska a rýchlom bostonskom brejku, ktorý zakončil Steven Kampfer. Kritická pasáž na Hurricanes doľahla na začiatku poslednej časti, keď po sporných vylúčeniach opakovane hrali so štyrmi hráčmi a domáci za necelých 30 sekúnd otočili stav na 3:2.
Mrázek reagoval na strelu Brada Marchanda, ktorú však pred bránkoviskom zastavil Calvin de Haan - a osamelý puk upratal pod hornú tyčku Marcus Johansson. V ďalším oslabení nechali bekovia bez dozoru Patricea Bergerona.

Bergeron sa presadil v presilovej hre

"V prvých šiestich minútach druhej tretiny sme boli bohužiaľ trikrát vylúčení a dostali sme z toho dva góly. Je to škoda, pretože zápas bol rozohraný veľmi dobre. Nemyslím si, že to boli nejaké extrémne fauly, zaslúžili sme si lepší výsledok," povedal Mrázek.
Najmä od dvadsaťsedemročného gólmana bude v nedeľu od 21.00 SELČ závisieť, či Hurricanes nájdu víťaznú odpoveď na úvodný bostonský večer súboja o kráľa Východu.
"Keď teraz prejdú dverami, tak už nebudú myslieť na predchádzajúci zápas. To je už minulosť, ku ktorej sa netreba vracať. Musíme sa posunúť ďalej," povedal Brind'Amour.
Hurricanes túto situáciu poznajú už z prvého kola proti Capitals, v ktorom stratili úvodný zápas. V druhom dueli potom boli oveľa neodbytnejší a hladnejší po výhre, ale Washington ho napriek tomu vyhral po predĺžení. Ani to však Carolinu nezlomilo.

Wagner poistil náskok Bostonu

Ísť domov za stavu 1:1 je však pochopiteľne aj Mrázkovým cieľom. Rodák z Ostravy urobil počas tejto sezóny veľký pokrok v konzistencii výkonov. Vyhovuje mu nielen užšia spolupráca s trénerom brankárov Mikeom Balesom, ale aj možnosť konzultácií s mentálnym koučom Marianom Jelínkom, ktorý bol v minulosti dôverníkom Jaromíra Jágra.
"Ono to všetko možno súvisí aj s Petrovým štýlom, keď mu bolo vyčítané, že je v bránke až príliš rozlietaný. Ide to ruka v ruke. Keď sa upokojí pohyb, upokoja sa aj emócie. Petr to má teraz v sebe ukočírované a všetko pod kontrolou," povedal Jelínek.
V tejto chvíli by sa Caroline veľmi zišla Mrázkova schopnosť rýchlo sa preniesť cez čiastkové neúspechy.
"Petr tie kritické situácie ustojí, pretože sa drží pravidla, že úspech je založený na tom, ako sa zachováte pri neúspechu," dodáva Jelínek.
Mrázek dokázal deptať šampiónov z Washingtonu v zápasoch v PNC Arene v Raleigh. Optimálne zareagoval aj na šesťgólový debakel z piateho zápasu, keď už si Capitals začali myslieť, že majú sériu vo vrecku. Ale Hurricanes ich vyviedli z omylu a v siedmom zápase im v druhom predĺžení napísali epitaf.
Viac o téme: [Nová situácia pre Carolinu\]
Pesimizmus však nezavítal do kabíny Caroliny, ktorá sa do play off dostala po desiatich rokoch. Ku klubovej kultúre Hurricanes patrí aj to, že si vyraďovaciu časť nechcú len užiť, ale chcú v nej aj niečo dokázať. Za posledných 18 rokov hrali v play off len štyrikrát, ale vždy sa dostali minimálne do finále konferencie. V roku 2002 boli vo finále a v roku 2006 vyhrali Stanley Cup.
"Play off je vždy o tom, ako zareagujete, aký bude váš ďalší krok. Nebyť ani príliš hore, ani sa príliš netrápiť porážkami. Musíme ísť ďalej," vyhlásil kouč Brind'Amour.
Mrázek už si v priebehu roka, keď sa vrátil medzi brankársku elitu NHL, zvykol, že defenzívny systém tímu je iný v porovnaní s tým, na aký bol zvyknutý počas takmer šesťročného pôsobenia v Detroit Red Wings.
\[Kompletné pokrytie série Bostonu s Carolinou\]
"Našu obranu považujem za jednu z najlepších v lige, na tom sa od jesene nič nezmenilo. Príležitostí, do ktorých sa súperi dostávajú, nie je až tak veľa, ale zase majú vyššiu kvalitu. Musel som si trochu upraviť štýl," opisoval Mrázek, ktorý teraz chytá úspornejšie a nepredvádza zbytočné pohyby navyše.
Nedeľný večer ukáže, či sa to osvedčí aj proti bostonským hviezdam.
"Petr nám celý rok dával šancu víťaziť. Nášmu brankárovi absolútne veríme," tvrdil pred ním aj Mrázkov spoluhráč Greg McKegg.