slovak roundup 1222

V poslednom období sa nestáva často, aby v NHL v jeden deň bodovali až štyria slovenskí hráči. Jaroslav Halák opäť raz predviedol vynikajúci výkon v bránke Bostonu a dokonca si pripísal aj asistenciu na záverečný gól proti Nashvillu. Richard Pánik sa stal druhou hviezdou zápasu, v ktorom Coyotes vybojovali cennú výhru nad Avalanche. Slovenský forvard ku gólu pridal aj asistenciu.

Tomáš Tatar dvoma prihrávkami prispel k triumfu Canadiens 4:3 po predĺžení nad svojím bývalým klubom z Vegas a Erik Černák zaznamenal prihrávku pri výhre Tampy Bay nad Edmontonom. Všetci štyria tak svojimi výkonmi pomohli svojim tímom zvíťaziť. Jednou z hlavných hviezd bohatého hracieho dňa bol Patrice Bergeron, ktorý sa štyrmi bodmi vrátil do zostavy Bruins.
Asistent Halák a štvorbodový Bergeron
Halák vychytal pre Bruins už tretie víťazstvo v rade a štvrté z posledných piatich štartov. Proti Nashvillu zastavil 28 striel z 30 a pri poslednom góle Bruins si dokonca pripísal aj asistenciu. Nashville vonku prehral už desiatykrát za sebou.
Bergeron sa pri svojom návrate do zostavy Bruins stal prvou hviezdou večera. Prvý center Boston si doliečil zranenie rebra a kľúčnej kosti, ktoré mu 16. novembra svojím zákrokom spôsobil český forvard Radek Faksa z Dallasu. Po absencii v 16 dueloch Bergeron zažil návrat vo veľkom štýle.

Halák sa vyznamenal proti Fialovi

V 16. minúte otvoril skóre, v úvode tretej tretiny svojím druhým gólom v zápase zavŕšil hranicu 300 gólov, čo sa mu podarilo v 983. zápase v NHL. "Vôbec som o tom nevedel. Rozhodca prišiel k striedačke s pukom a ja som hovoril: '300? Naozaj neviem. To nie je pre mňa, asi niekto iný.' Takže tak nejako sa starám o svoje štatistiky," povedal Bergeron.
Celkovo bol pri prvých štyroch gólov Bruins, len v 59. minúte pri poistke Seana Kuralyho do prázdnej bránky neasistoval. "Bol som trochu stuhnutý, hlavne na začiatku, ale cítil som sa dobre. Išlo to jednoducho, hlavne keď som hral, s kým som zvyknutý," pochvaľoval si Bergeron spoluprácu s Marchandom.
David Pastrňák sa podpísal po výhru dvoma asistenciami, z posledných troch duelov má na konte dokonca osem bodov. Po návrate Bergerona nenastúpil v elitnej lajne, ale bol v druhej formácii s Davidom Krejčím a Joakimom Nordstromom. Všetky body si však pripísal pri pobyte na ľade so svojimi bývalými spoluhráčmi z útoku.

Pastrňák využil Marchandovu ponuku

Pánik druhou hviezdou
Richard Pánik bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu Arizony proti Coloradu, v ktorom Coyotes vybojovali cenné víťazstvo 6:4.
Slovenský útočník najprv otvoril skóre a ešte do konca prvej časti asistoval aj pri zásahu Dereka Stepana. Na konci druhej tretiny Arizona viedla už 4:1, ale hostia to nevzdali a tromi gólmi za sebou stav vyrovnali.
O výhre domáceho tímu nakoniec rozhodol Brad Richardson, ktorý okrem rozhodujúceho gólu skóroval aj v úplnom závere do prázdnej bránky.
"Pokúsil som sa rýchlo vystreliť, prešlo to medzi ich dvoma hráčmi a myslím si, že to (Francouz) nevidel," vyhlásil Richardson, ktorý potom ešte 12 sekúnd pred koncom spečatil skóre.
Kvôli chorobe Semyona Varlamova sa v sobotu ráno dočkal prvej pozvánky do prvého tímu Colorada český brankár Pavel Francouz a hneď v zápase proti Coyotes aj premiéry v NHL. Na zvrátanie výsledku však nestačil ani jeho výkon.

Pánik z otočky prestrelil Grubauera

Tatarov návrat do Vegas
Tatar ukončil šesťzápasový bodový pôst v ideálnej chvíli, keď nazbieral dve prihrávky proti svojmu bývalému tímu Golden Knights. Canadiens aj vďaka jeho asistenciám porazili Vegas 4:3 po predĺžení a rodák z Ilavy má po sobote v sezóne na konte 26 bodov.
Dvadsaťosemročný krídelník prihral na dva góly Phillipa Danaulta, ktorý nastrieľal svoj prvý hetrik v kariére. V predĺžení potom rozhodol Paul Byron, ktorý v čase 61:59 vystrelil hosťom druhý bod.
Canadiens zvládli siedmy duel z posledných desiatich, Golden Knights sa naopak skončila šesťzápasová úspešná séria pred vlastnými fanúšikmi.
Kovalchuk žiaril pri comebacku
Ilya Kovalchuk prežil strelecky najvydarenejší zápas od 9. marca 2013. Ruský útočník sa tento rok po piatich rokoch strávených v Kontinentálnej hokejovej lige v Petrohrade vrátil do NHL. Dva góly dal naposledy vo farbách New Jersey pri porážke na ľade Caroliny 3:6.
Tentoraz bolo predstavenie tridsaťpäťročného ruského kanoniera, ktorý má v NHL na konte 424 gólov z 842 duelov, kľúčové a skvelo sa vrátil po desaťzápasovej absencii spôsobenej zranením členka.
V piatej minúte v presilovej hre otvoril skóre. V tretej tretine najskôr Alex Iafallo získal Kings náskok 2:0, ale v 50. minúte sa znova presadil nováčik Sharks Lukáš Radil, ktorý si v 12. zápase v NHL vylepšil bilanciu na šesť bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií.
"Cítil som sa dobre. Veľmi mi pomohli spoluhráči a chcel by som poďakovať masérom a lekárom, ktorí odviedli skvelú prácu. Dobre som potrénoval a cítil som sa ešte lepšie ako pred zranením," uviedol Kovalchuk.

Kovalchuk oslávil návrat víťazným gólom

Voráčkov príspevok nepomohol
Philadelphia na tretí pokus pod dočasným trénerom Scottom Gordonom, ktorý v pondelok nahradil odvolaného Davea Hakstola, prvýkrát neuspela. Po víťazstvách nad Detroitom (3:2) a Nashvillom (2:1) v treťom vystúpení pred vlastným publikom za sebou nestačila na Columbus.
Flyers síce viedli 2:1, ale Blue Jackets medzi 30. a 40. minútou vďaka dvom gólo Cama Atkinsona a zásahu Artemiho Panarina otočili stav na 4:2. Philadelphii sa už podarilo len zdramatizovať záver 70 sekúnd pred koncom pri hre bez brankára.
Voráček ešte puk za Sergeia Bobrovskyho nepretlačil, ale potom sa to podarilo Jamesovi van Riemsdykovi. Český útočník tak proti svojmu bývalému klubu dosiahol métu 600 bodov v NHL. Hoci Flyers prestrieľali súpera 37:19, viac už nedosiahli a skončili bez bodu.
Ostatné zápasy: Kucherov sa zaskvel piatimi bodmi, McDavid má 200 asistencií
Hviezdou večera bol Nikita Kucherov z Tampy Bay, ktorý gólom a štyrmi asistenciami dotiahol svoj tím k víťazstvu v Edmontone 6:3. Pre dvadsaťpäťročnú oporu Lightning to bol prvý päťbodový večer v kariére. Černák v druhej tretine pripravil gól pre J.T. Millera. Obranca z Košíc si pripísal šiesty bod vo svojom 19. dueli v sezóne aj celkovo v NHL.
Oilers nepomohli ani tri prihrávky kapitána Connora McDavida, ktorý ako šiesty hráč v histórii po Wayneovi Gretzkym, Sidneym Crosbym, Mariovi Lemieuxovi, Daleovi Hawerchukovi a Ronovi Francisovi dosiahol hranicu 200 asistencií pred 22. narodeninami.
Jediným porazeným Slovákom bol v sobotu Christián Jaroš, ktorý s Ottawou podľahol Capitals 0:4. Obhajcovi Stanley Cupu pomohli svojimi gólmi aj Česi Jakub Vrána a Michal Kempný.
V zostave Calgary sa prvýkrát od 19. novembra objavil útočník Michael Frolík, ktorý chýbal v 15 dueloch kvôli zraneniu v dolnej časti tela. Musel však prehryznúť domácu porážku so St. Louis 1:3.
Pittsburgh vyhral na ľade Caroliny vďaka dvoma gólom Jakea Guentzela a trom asistenciám kapitána Sidneyho Crosbyho. Gólman Matt Murray vďaka 39 zákrokom vychytal druhýkrát v sezóne nulu.
Hrdinom duelu v Buffale, ktoré zdolalo Anaheim 3:0, bol gólman Linus Ullmark. Vďaka 40 zákrokom si pripísal druhé čisté konto v sezóne aj v kariére v NHL. O góly sa postarali Rasmus Dahlin, Skinner a Conor Sheary.
Rovnako troma bodmi sa podpísali pod víťazstvo Toronta nad New York Rangers Mitchell Marner (2+1) a Andreas Johnsson (1+2). Maple Leafs si pripísal tretí úspech v rade, Rangers prehrali štvrtý z posledných piatich duelov.
Roberto Luongo pomohol 33 zákrokmi k víťazstvu Floridy v Detroite a Jonathan Huberdeau zaznamenal dve asistencie. Bol to jeho 11. viacbodový zápas z posledných 14 a dokopy v nich nazbieral 25 bodov (5+20).
Alexander Radulov desať sekúnd pred koncom predĺženia rozuzlil duel na ľade Minnesoty v prospech Dallasu a navyše sa na výsledku podieľal aj jednou asistenciou.
Na jediný gól zápasu Vancouveru proti Winnipegu sa čakalo do predposlednej minúty, Mark Scheifele v čase 58:28 rozhodol v prospech Jets. Gólman Laurent Brossoit vďaka 40 zákrokom vo svojom 38. vystúpení v NHL prvýkrát udržal nulu.