halak

Slovenský brankár Jaroslav Halák kryl 42 z 46 striel New Jersey Devils a pomohol k výhre New York Islanders 5:4 po nájazdoch. Víťazný gól Winnipeg Jets nad San Jose Sharks si pripísal útočník Marko Daňo, aj keď odohral len 4:28 minúty.
Zdeno Chára asistoval pri prehre Boston Bruins s Pittsburgh Penguins po predĺžení. Chicago Blackhawks s Richardom Pánikom si poradili s Edmonton Oilers, za ktorých nenastúpil Andrej Sekera. Detroit Red Wings stratili štvorzápasovú sériu výhier, Tomáš Tatar sa pobil s Yannim Gourdem, ktorý si pripísal hetrik Gordieho Howea.

New York Islanders - New Jersey Devils 5:4 po náj.
Napínavú drámu v Brooklyne rozhodli až nájazdy a v nich jediný zásah Brocka Nelsona. Jaroslav Halák neinkasoval ani raz z piatich pokusov Devils. V 65 minútach predtým kryl 42 zo 46 striel a bol vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu, ktorý Islanders vyhrali 5:4 po penaltách.
Hostia pritom mali mohutný nástup, po prvej tretine mali 21 striel proti 10 pokusom domácich, napriek tomu ju domáci najmä vďaka Halákovi vyhrali 1:0. Na začiatku tretej tretiny si potom New Jersey vypracovalo dvojgólový náskok, ale Islanders dokázali odpovedať a vynútiť si predĺženie.
Švédsky obranca Sebastian Aho prispel k ich úspechu dvoma bodmi za gól a asistenciu, center Matthews Barzal mal dve prihrávky. Devils Jersey nepomohli ani dva góly Travisa Zajaca, ani dva body Taylora Halla a Milesa Wooda (obaja 1+1).

Winnipeg Jets - San Jose Sharks 4:1
Jets od prvej minúty vleteli na súperov vo veľkom štýle, úvodnú prevahu však zužitkoval až po 12 minútach Matt Hendricks. Druhý gól (a zároveň svoj druhý v sezóne) dal v polovici zápasu slovenský mladík Marko Daňo a ten bol nakoniec víťazný, hoci Logan Couture v druhej časti znížil. Potom však Matthieu Perreaul dvoma gólmi spečatil pomerne jednoznačnú výhru.
Winnipeg, ktorému sa po 23 absenciách vrátil uzdravený obranca Toby Enstrom, sa tak udržal na prvom mieste Centrálnej divízie o dva body pred St. Louis Blues.
San Jose prehralo tretíkrát za sebou (predtým padlo po nájazdoch a po predĺžení) a radosť má asi len z toho, že obranca Brent Burns, ktorý proti Winnipegu asistoval, nazbieral v posledných 14 zápasoch už 18 bodov.

Pittsburgh Penguins - Boston Bruins 6:5 po predl.
Penguins a Bruins odohrali strhujúcu drámu. Pittsburgh po 111 sekundách síce ako prvý inkasoval, ale v 14. minúte a ešte na začiatku 28. minúty viedol 3:1.
Potom nasledovala gólová smršť Bostonu, ku ktorej prihrávkou prispel aj Zdeno Chára a David Pastrňák krásnym gólom. V čase 39:56 ju Evgeni Malkin stihol zmierniť svojím prvým zásahom večera. Riley Sheahan v treťom dejstve vyrovnal a Malkin potom v tretej minúte predĺženia rozhodol svojím 17. gólom sezóny. Celkovo si pripísal tri body.
Kapitán Sidney Crosby prispel troma asistenciami. Obhajca Stanley Cupu z posledných dvoch sezón tak prvýkrát od začiatku decembra vyhral dva zápasy po sebe.
Boston síce prehral, ale aj tak bodoval v jedenástom zápase v rade. Bruins potvrdili svoju pohodu tým, že štvrtýkrát za sebou strelil aspoň päť gólov.

Philadelphia Flyers - Buffalo Sabres 4:1
Sabres vo Philadelphii po presnej presilovkovej strele Ryana O'Reillyho na začiatku druhej tretiny viedli. Domáci však potom prestali faulovať a hrať v oslabení a ešte v druhej časti zápas otočili. Najprv sa presadil bek Shane Gostisbehere, potom Sean Couturier využil presilovku aj s prispením Jakuba Voráčka.
Voráček sa vďaka dvom asistenciám dostal už na číslo 43, čo je s náskokom troch zápisov na Josha Baileyho z Islanders a štyri na spoluhráča Clauda Girouxa najviac v celej NHL. České krídlo má o jednu asistenciu viac než počet odohraných zápasov a s 51 bodmi je šiesty v ligovej produktivite.
Veľkou postavou zápasu s Buffalom bol aj Michal Neuvirth. Český gólman nastúpil prvýkrát od 28. novembra, keď ho vyradilo zranenie v dolnej časti tela, a podal parádny výkon: z 31 striel pustil len jednu.
Philadelphia vyhrala tretíkrát za sebou a teraz ju čaká povinná päťdňová pauza (ktorú má každý tím v rozpise počas januára). "Máme za sebou tri zápasy za štyri dni, radi si oddýchneme," opisoval Couturier. "Ukázali sme charakter a sme spokojní."
Washington Capitals - St. Louis Blues 4:3 po predl.
Súboj silných tímov Východu a Západu rozhodol 43 sekúnd pred prípadnými nájazdmi Nicklas Backstrom. Švédsky center využil zlé striedanie súperov v predĺžení, nakorčuľoval si do priestoru a strelou na vyrážačku Cartera Huttona premenil sólový únik, do ktorého ho T.J. Oshie vyslal svojou druhou asistenciou v zápase.
Blues pritom mali k výhre bližšie. Potom, ako Carl Gunnarson štyri minúty pred koncom tretej tretiny s pomocou šťastného teču súpera vyrovnal, Braden Holtby vychytal ich niekoľko veľkých šancí.
Backstrom prispel k výhre okrem kľúčového gólu aj asistenciou, s bilanciou 1+1 odchádzal aj Alex Ovechkin, ktorý dal svoj 27. gól sezóny a vyšvihol sa na čelo tabuľky strelcov NHL.

Vegas Golden Knights - New York Rangers 2:1
Blackhawks sa tešili z triumfu potom, ako uštedrili Oilers šiestu porážku zo siedmich zápasov a druhú v rade. Richard Pánik sa predstavil druhýkrát po návrate do zostavy, odohral tesne pod 11 minút a predviedol tri čisté hity. Andrej Sekera v drese Edmontonu nenastúpil.
Brankár Ondřej Pavelec opäť zastúpil jednotku Rangers Henrika Lundqvista kvalitným výkonom, ale 31 úspešnými zákrokmi nezabránil prehre s Vegas Golden Knights, ktorí sa tešili zo siedmej domácej výhry v rade.
Red Wings sa skončila séria štyroch výhier, ich najúspešnejšia šnúra v sezóne, keď nestačili na najlepší tím ligy Lightning. Yanni Gourde si zaznamenal dva góly a asistenciu a v prvej tretine sa pobil s Tomášom Tatarom, takže si pripísal hetrik Gordieho Howea.