Fiala strelil rozhodujúci gól v predĺžení

V štáte Minnesota v noci ešte stále panujú mrazy, ale hráči Wild dokážu hokejových fanúšikov slušne rozohriať. Prehliadaný tím sa totiž tlačí na postupové pozície - a je to aj veľká zásluha Švajčiara Kevina Fialu.

Dvadsaťtriročný útočník nastrieľal od 1. februára už 14 gólov, čo je rovnaký počet ako prvý muž bodovania Leon Draisaitl z Edmonton Oilers a o tri viac ako najlepší kanonier sezóny David Pastrňák z Boston Bruins. Len švédsky démon New York Rangers Mika Zibanejad je v tomto období lepší, presadil sa celkovo dvadsaťkrát.
Rozbehnutý Švajčiar s českými predkami priniesol ďalšie dva dôkazy o životnej forme v nedeľnom súboji s Anaheim Ducks. Wild v ňom prehrávali 0:1 a 2:3, ale nakoniec ustáli aj vyrovnanie domácich necelé dve minúty pre koncom riadneho hracieho času a odviezli si body za výhru 5:4 po predĺžení.
Fiala sa dvakrát predviedol v presilovkách, najprv z hranice kruhu presne strelil nad plece brankára Ducks Ryana Millera. Druhý zásah v predĺžení padol takmer z toho istého miesta, len švajčiarsky ostrostrelec pri ňom pálil trochu nižšie...

Fiala sa po kľučke presadil proti Predators

Wild teraz na svojho 'Williama Tella' nedajú dopustiť. Na začiatku sezóny sa pritom Fiala obával púšťať do väčších akcií, aby ho tréner Bruce Boudreau neposlal na tribúnu. Pod momentálnym vedením dočasného kouča Deana Evasona hrá Fiala na pravom krídle prvého útoku a jeho forma je nespochybniteľná. Wild nakoniec majú od trénerskej výmeny, ktorá prebehla 14. februára, piatu najlepšiu bilanciu v lige (8-4-0).
Tento ťah sa vydaril. Aj kvôli tomu, že oživil Fialu.
"Je to čarodejník. Kevin to má teraz v sebe a našich fanúšikov dokáže zdvihnúť zo sedadiel," myslí si brankár Alex Stalock. "Nechýba mu sebavedomie, zvládne sa zbaviť obrancov a navyše dokáže aj presne vystreliť, čo nie je jednoduché."
Od 25. februára Fiala zaznamenal päť zápasov v rade s gólom a viac ako jedným bodom. V poslednom období bola jedinou výnimkou sobotná porážka Minnesoty na ľade Los Angeles Kings 3:7, pri ktorej nová strelecká hviezda klubu nazbierala len štyri záporné body.
Viac o téme: [Bez play off, ale s motiváciou. Chudobní oberajú bohatých]
Odhodlaní Wild však už nasledujúci večer v Anaheime ukázali, že to bola len nárazová anomália.
"Neboli sme veľmi spokojní s druhou tretinou a cez prestávku sme sa o tom rozprávali v kabíne. Ale nielen my tréneri, aj hráči si uvedomovali, že sa treba viac tlačiť do pásma a k bránkovisku," páčilo sa Evasonovi.
"Chlapci hovorili o tom, ako veľmi tie body potrebujeme. A tento tím si teraz vďaka posledným týždňom veľmi verí," tvrdil Fiala, ktorý od februára kraľuje produktivite Wild s 26 bodmi. Druhý v poradí Zach Parise je na 14 bodoch (6+8), takže aj to dokazuje, že jedenástka draftu z roku 2014 je teraz pre Minnesotu veľkou oporou.
"Vždy sa snažím nájsť si svoje obľúbené miesto na strelu," vysvetľoval Fiala po súboji s Ducks. Je jasné, že spoluhráči hľadajú čepeľ jeho hokejky oveľa častejšie.

Stalockova nula proti Blue Jackets

Wild pred pondelkovým programom držali prvú divokú kartu v Západnej konferencii a mali o jeden bod viac ako trio Vancouver Canucks, Nashville Predators, Winnipeg Jets.
A keďže Minnesota hrá ďalší zápas až vo štvrtok (proti Vegas Golden Knights), je pravdepodobné, že dovtedy z postupových priečok vypadne.
"Stále sa musíme udržiavať v bojovej nálade, najmä teraz, keď nám ostáva odohrať už len 13 duelov," je jasné Fialovi aj zvyšku tímu, ktorý minulý rok do play off nepostúpil a v predchádzajúcich troch sezónach vždy vypadol v prvom kole.
Minnesota potrebuje, aby 'horúce' švajčiarske ručičky príliš nevychladli. Fiala si s 54 bodmi (23+31) už teraz vylepšil osobné maximum zo sezóny 2017-18, keď ešte pôsobil v Nashville.
Exkluzívny obsah a všetko podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
Práve na ľade Predators Wild 4. apríla zakončia základnú časť a Fiala bude chcieť minimálne generálnemu manažérovi Nashvillu Davidovi Poileovi dokázať, že sa zmýlil, keď ho minulý rok vymenil do Minnesoty za Mikaela Granlunda. Ten má v tejto chvíli v tabuľke produktivity o 24 bodov menej.
"Kevin je chlapec, ktorý dáva naozaj pekné góly. Nie ako ja," smial sa Parise. "Pre náš tím je skvelé, že sa takto rozbehol. Musíme ho naďalej maximálne podporovať," dodal tridsaťpäťročný forvard Minnesoty.