finnish roundup 1202

Anaheim Ducks po skvelom obrate porazili úradujúcich šampiónov z Washington Capitals 6:5. Stali sa tak prvým tímom v histórii NHL, ktorý dokázal zdolať posledných víťazov v zápase, v ktorom prehrával o štyri góly. Montreal doma nestačil na San Jose, padol v pomere 1:3. Tomáš Tatar sa nepresadil.

Nevídaný kolaps šampiónov
Capitals prišli o víťaznú sériu siedmich zápasov veľmi zvláštnym spôsobom. Obhajcovia Stanley Cupu totiž pred svojimi divákmi viedli nad Anaheimom už 5:1, ale napriek tomu nezískali ani bod.
Washington mal výborný nástup, rýchlo viedol 2:0 a úvodné dejstvo vyhral 3:1. Keď potom Evgeny Kuznetsov a Nic Dowd s pomocou druhej asistencie Dmitrija Jaškina v zápase odskočili do 34. minúty už na 5:1, asi málokto pochyboval o predĺžení víťaznej série.

Kuznetsov si krásnou kľučkou vychutnal Millera

Andrew Cogliano a Rickard Rakell však ešte do druhej prestávky zariadili aspoň nejakú zápletku. Namiesto nej však prišlo dokonanie veľkého obratu. Už pred polovicou tretej tretiny bolo aj vďaka dvom prihrávkam Ondřeja Kašeho vyrovnané a Pontus Aberg dal v čase 54:55 dal víťazný gól Anaheimu.
Pod výhru Ducks, ktorí vyhrali štvrtýkrát za sebou a vo všetkých prípadoch hrali vonku, sa tromi bodmi podpísali práve Aberg (2+1) a Ryan Getzlaf (1+2).
Anaheim sa stal úplne prvým tímom v histórii, ktorý dokázal v zápase proti obhajcom Stanley Cupu zlikvidovať štvorgólové manko a vyhrať zápas. "Je to dobrá lekcia, ale veľmi tvrdá," uviedol kouč porazených Todd Reirden
"Pri vedení 5:1 už by sme nemali dať súperovi šancu vrátiť sa do zápasu," dobre vedel útočník Capitals Nicklas Backstrom. "Ale Ducks sú dobrý tím a majú svoje kvality, takže presne toto sa stane, keď začnete strácať puky a dáte im priestor v presilovkách."
Z osobného hľadiska mohol obrat tešiť aj brankára Ducks Ryana Millera, ktorý sa dotiahol na prvého Johna Vanbiesbroucka s 374 vychytanými výhrami medzi gólmanmi, ktorí sa narodili v USA.

Aberg rozhodol o výhre Anaheimu

Sharks ukončili sériu prehier
Sharks vykročili za úspechom hneď v prvej tretine, keď ich Justin Braun a Brent Burns poslali do dvojgólového vedenia. Jeff Petry v druhej časti znížil a domáci forvard Andrew Shaw si prihrávkou na jeho gól pripísal 200. bod v NHL. Lenže to bolo zo strany domácich všetko. Výhru San Jose poistil Joe Pavelski.
Canadiens dali dva góly a menej v piatich z posledných šiestich zápasov. Radovali sa len raz za predchádzajúcich sedem vystúpení. Tomáš Tatar strávil medzi mantinelmi takmer 15 minút a nepremenil jeden strelecký pokus.
Sharks naopak uťali sériu štyroch prehier. Pravdepodobne ich naštartovalo stretnutie tímu s generálnym manažérom Dougom Wilsonom pred zápasom. "Nieslo sa to v duchu, že sa musíme zlepšiť, lebo máme tím, ktorý by mal v tejto lige vyhrávať," priblížil útočník Logan Couture. "Ale dnešok bol krokom správnym smerom, veľa malých vecí sme urobili správne."
Vedľa stabilnej opory San Jose Tomáša Hertla si pripísal ďalší štart aj Lukáš Radil a ich ďalší krajan Radim Šimek prežil veľkú premiéru v NHL. Debut absolvoval vedľa jedného z najlepších bekov hokejového sveta Brenta Burnsa.

Burns po prihrávke Pavelskiho využil presilovku

Blackhawks štvrtýkrát za sebou bez bodov
Aj keď sa chvíľu zdalo, že v Chicagu sa všetko pomaly obracia správnym smerom a Jeremy Colliton by predsa len mohol byť dobrou náhradou za odvolaného trénerského velikána Joela Quennevillea, tento dojem zase rýchlo zmizol.
Chicago prehralo štvrtý zápas v rade a pri nulovom bodovom zisku má za toto obdobie skóre 12:22. Po šiestich porážkach v siedmich posledných vystúpeniach sa tak ani nemožno čudovať, že Blackhawks nie sú ďaleko odo dna Západnej konferencie.
Hosťujúce Calgary uspelo vo vzájomných zápasoch piatykrát za sebou. Na gól Seana Monahana z polovice prvej tretiny síce veľmi rýchlo odpovedal Jonathan Toews, lenže v druhom dejstve Flames v priebehu 86 sekúnd odskočili vďaka gólom Eliasa Lindholma a Dereka Ryana. Dylan Strome už len znížil.
"V niektorých smeroch vidíme v našej hre zlepšenie," uviedol Toews. "Ale potom urobíme chyby zase v niečom inom, takže celkovo stále nie sme dosť dobrí. A je frustrujúce, keď nemáte výsledky."

Smith zakročil korčuľou pri obrovskej šanci Anisimova

Avalanche vonku opäť s výhrou
Hokejisti tímu Colorado Avalanche si pripísali už šiestu výhru v rade v arénach súperov, keď sa im podarilo zvíťaziť 2:0 na ľade Detroit Red Wings. Bodovali tak jedenástykrát za sebou.
Strelci? Klasika. V druhej tretine dal Nathan Mackinnon v presilovke víťazný gól a trafil už devätnásty raz v sezóne. V závere ešte Gabriel Landeskog poistil výhru do prázdnej bránky a pridal gól číslo 16 v ročníku.
Obaja si strelci si pripísali aj asistencie pri góle toho druhého a v oboch prípadoch ich doplnil Mikko Rantanen, ktorý s 34 prihrávkami vedie tabuľku najlepších nahrávačov v lige, ale aj kanadské bodovanie, keďže za 27 duelov stihol už 45 bodov.
Semyon Varlamov vďaka 24 zákrokom uhájil prvé čisté konto v sezóne.
"Teraz hráme naozaj dobre. Cítime, že máme šancu uspieť v každom zápase," podotkol obranca Ian Cole. "Odviedli sme dobrú prácu a obmedzili sme počet šancí domácich. Keď už nejakú mali, náš gólman sa o to postaral."

MacKinnon využil presilovku po prihrávke Rantanena

Skvelý obrat Jets
Podobnú trúchlohru ako Capitals, len v o niečo skromnejšom balení, predviedli v nedeľu aj New York Rangers. Tí mali na svojej strane po dvoch tretinách vedenie 3:0, ktoré im zaistili Jesper Fast, Marc Staal a Chris Kreider.
Lenže Mark Scheifele a Jack Roslovic sa postarali o to, že hosťujúci Jets boli už v 45. minúte na dostrel. V čase 57:30 potom vyrovnal Bryan Little a Mark Scheifele v nájazdoch rozhodol víťazným gólom.
Fínsky kanonier Patrik Laine vyšiel ako najlepší strelec ligy gólovo aj bodovo naprázdno v druhom dueli za sebou, ale premeneným nájazdom aj tak výrazne uspel k tímovému úspechu.
"Nezažili sme štart, aký by sme chceli. Ale vieme o svojich schopnostiach. Vieme že dokážeme dať tri góly za zápas, ale aj za tretinu. Toho sme sa držali. A tretia tretina bola z našej strany skvelá," vyhlásil Scheifele. "Mali sme svoje šance, ktoré sme premenili, a tešíme sa z toho."

Fast skóroval po prihrávke Zibanejada

Mrázek v akcii
Petr Mrázek sa presne po mesiaci a doliečení zdravotných problémov v dolnej polovici tela opäť postavil do bránkoviska Hurricanes. A darilo sa mu výborne.
Až do úplného záveru zápasu držal bezgólový stav. Ale nakoniec bol úspešnejší jeho náprotivok Jonathan Quick, ktorý pochytal všetkých 35 striel.
Kings, ktorí sa musí približne mesiac zaobísť bez zraneného Ilyu Kovalchuka, udreli v čase 57:47, keď Alec Martinez otvoril skóre. Kyle Clifford potom pri hre Hurricanes bez gólmana poistil výhru.
Los Angeles sa tak na dne Západnej konferencie bodovo dotiahlo na St. Louis Blues.