aho_tv_Primo

Chicago v pondelok na ľade Caroliny nezvládlo nadstavenie a predĺžilo tak neslávnu sériu porážok na osem za sebou. Henrik Lundqvist vychytal víťazstvo Rangers a posunul sa na siedme miesto medzi gólmanmi s najvyšším počtom výhier v histórii. Český útočník Filip Chytil strelil svoj prvý gól v sezóne, Slováci sa v štvorzápasovom programe nepredstavili.

Blackhawks: Prehra číslo 8
Blackhawks mali zápas skvelo rozohraný, keď im Jonathan Toews a Alex DeBrincat zaistili vedenie 2:0.
Ale platilo to len veľmi krátko, už v čase 35:13 totiž bolo po dvoch domácich odpovediach vyrovnané. Postarali sa o ne Teuvo Teravainen a Micheal Ferland.
Hostia síce nakoniec získali aspoň bod, lenže ten je v ich nepríjemnej situácii málo. Sebastian Aho popravil ich nádeje na druhý v čase 61:16. Kouč Jeremy Colliton, ktorý prevzal funkciu po vyhadzove trénerského velikána Joela Quennevillea, tak aj utrpel porážku aj v treťom zápase na striedačke NHL.

Aho rozhodol po krásnej akcii v predĺžení

Chicagu nepomohol získať dva body ani skvelý výkon Cama Warda. Skúsený gólman stihol v prvom štarte proti bývalému zamestnávateľovi 37 zákrokov. Ward vyhral v roku 2006 s Hurricanes Stanley Cup a Conn Smythe Trophy, Blackhawks sa upísal 1. júla ako voľný hráč.
Paradoxom je, že v bránkovisku Caroliny predviedol 33 zákrokov bývalý gólman Chicaga Scott Darling.
"Zdalo sa mi, že sme začali trochu lenivo, ale bolo jasné, že aj Blackhawks budú lietať, čo sa aj stalo," povedal kouč víťazov Rod Brind'Amour. "Ale ako sa duel vyvíjal ďalej, boli sme stále lepší. Páči sa mi, že chceme vždy zabojovať o výsledok. A chlapci to po tom začiatku dokázali otočiť."
Lundqvist na siedmom mieste histórie
Brankár Henrik Lundqvist pomohol Rangers k úspechu 25 zákrokmi a zároveň pomohol aj sám sebe. Dosiahol totiž 437. výhru v kariére v základnej časti NHL. Presne toľko ich doteraz mal legendárny Jacques Plante na siedmej priečke historického prehľadu.
Lundqvistovi teraz chýba ďalších osem víťazstiev, aby sa dotiahol na ďalšieho velikána Terryho Sawchuka, ktorému patrí s 445 výhrami šieste miesto.
Pri súčasnej forme Rangers by sa mu to mohlo podariť už v dohľadnom čase. Tím po biednom štarte bodoval v siedmich zápasoch po sebe, z toho šesťkrát vyhral.

Lundqvist v posledných sekundách ustrážil náskok

"Sme v každom dueli, hráme dobre a s pukom na hokejke robíme šikovné rozhodnutia," ocenil Lundqvist. "Je skvelé vidieť, že máme v každom zápase šancu vyhrať. Posúvame sa správnym smerom, len nesmieme chcieť až príliš."
"Je to naozaj bláznivé. Henrik je legenda, jeden z najlepších brankárov všetkých čias. A je veľmi blízko k tomu, aby prekonal mnoho ďalších rekordov," pripomenul Howden. "Vo svojich 20 rokoch už ho sledujem dlho. A je niečo jedinečné byť pri tom všetkom s ním."
Chytilov prvý gól v sezóne
Zápas v Madison Square Garden priniesol prvý gól až v čase 23:16, keď Nikolay Goldobin poslal hostí do vedenia.
Rangers sa dočkali vyrovnania až v 33. minúte, keď sa medzi kruhmi cloniaci Filip Chytil skvelo zorientoval v presilovke, bleskovo dorazil puk do odkrytej bránky a Jacob Markstrom už nestihol situáciu zachrániť.
V 52. minúte potom zavŕšil obrat Brett Howden. Strela Jimmyho Veseyho bola zablokovaná Goldobinom a Howden bol tam, kde ho celý tím Rangers potreboval mať.

Chytil trafil z dorážky v presilovej hre

"Šťastne sa to odrazilo priamo predo mňa a ja som sa len snažil trafiť bránku," opísal kľúčový okamih Howden. "Mal som šťastie, že bol predo mnou odkrytá bránka, takže som len potreboval vystreliť čo najrýchlejšie."
Chytil, ktorý vylepšil svoju bilanciu v sezóne na štyri body (1+3) z 18 štartov, bol za svoj výkon vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Blue Jackets opäť s bodmi
Ďalší veľmi tesný duel sa odohral v Texase. A domácim Stars po ňom pribudlo pár vrások, keďže podľahli Columbusu 1:2. Dallas utrpeli štvrtú porážku z posledných piatich duelov. Po 18 zápasoch sezóny tak má vyrovnanú bilanciu deväť výhier a deväť porážok.
Aby toho nebolo málo, produktívny útočník Devin Shore sa už počas druhého striedania zranil a do zápasu sa už nevrátil.

Atkinson otvoril skóre v presilovej hre

Asi tak jediným pozitívom z pohľadu Dallasu môže byť fakt, že sa po vynechaní predchádzajúcich štyroch zápasov a 10 z uplynulých 11 duelov kvôli zraneniu v dolnej časti tela vrátil do zostavy Alexander Radulov.
Ruský forvard sa dokonca postaral o vyrovnanie náskoku, ktorý zaistil Blue Jackets Cam Atkinson. Práve Atkinson mal potom prsty aj v rozhodujúcom momente zápasu z polovice tretej tretiny, keď rozhodol Pierre-Luc Dubois.
Sergei Bobrovsky ukázal 26 zákrokov, Blue Jackets aj vďaka nemu predĺžili svoju bodovú sériu na päť duelov, z ktorých dva vyhrali.
Cenný skalp pre Ducks
Zápas medzi Anaheimom a Nashvillom dospel dokonca do samostatných nájazdov. Hostia dorazili v pozícii najlepšieho tímu celej ligy, ale po sérii piatich výhier sa nakoniec museli skloniť pred Ducks.
Prvý gól prišiel až pol minúty pred odchodom na druhú prestávku zásluhou Ryana Getzlafa. V čase 43:07 odpovedal Kevin Fiala a tento stav už nezmenilo ani päťminútové predĺženie.
V nájazdoch hneď uspel Pontus Aberg, lenže rovnako úspešný bol aj Kyle Turris. Druhým exekútorom z radov domácich bol Ondřej Kaše, ale rovnako ako ďalší traja hráči netrafil. Rickard Rakell potom vystrelil domácim výhru vo štvrtej sérii, keď Fiala nezvládol odpovedať.