Budaj1

Prvý víťazný duel v bránke Tampa Bay Lightning vychytal slovenský brankár Peter Budaj. Tridsaťštyriročný gólman zastavil 26 z 28 pokusov New York Rangers a pomohol svojmu novému tímu k víťazstvu 3:2 v Madison Square Garden. Budaj nastúpil len na druhý zápas potom, ako ho Lightning na konci februára získali z Los Angeles výmenou za Bena Bishopa.

Zdeno Chára si pripísal svoj siedmy zásah v sezóne, keď prispel Bostonu k triumfu na ľade Vancouver Canucks 6:3. Hetrikom v tretej tretine mal na tom obrovský podiel Brad Marchand.
Vancouver Canucks - Boston Bruins 3:6
Jedným gólom sa na víťazstve Bostonu podieľal slovenský obranca Zdeno Chára. Kapitán Bruins v 24. minúte vyrovnal skóre na 2:2. Dokopy má na tejto sezóne na konte 21 bodov a na dosiahnutie míľnika 600 bodov v kariére mu chýba už len päť gólov či asistencií.

Dvadsaťročný český útočník David Pastrňák predĺžil svoju bodovú sériu na deväť zápasov a vylepšil tak osobné maximum. Prvý bod v zápase si pripísal po 58 sekundách tretej tretiny, keď Bruins vyrovnali na 3:3. Po prihrávke Brada Marchanda síce Pastrňák neprekonal Ryana Millera, ale spoza bránky vrátil puk Marchandovi, ktorý bekhendovým pokusom načal svoj strelecký večer.
Pastrňák potom potvrdil skvelú formu aj v závere, keď po jeho prihrávke zakončil jeho krajan David Krejčí pri ľavej tyčke do odkrytej bránky a dal svoj 19 gól v sezóne. Pastrňák zaokrúhlil svoju zbierku bodov na 60 z 62 stretnutí, v ktorých zaznamenal 28 gólov a 32 asistencií.
Hlavnou hviezdou zápasu bol Marchand, ktorý si pripísal štyri body za tri góly a jednu prihrávku. S 35 bodmi sa vyrovnal na čele tabuľky strelcov Sidneymu Crosbymu z Pittsburghu.
Na svojho spoluhráča z útoku víťazného kanadského tímu zo septembrového Svetového pohára v Toronte sa dotiahol aj so 74 bodmi na druhom mieste produktivity, kde obaja strácajú jeden bod na vedúceho Connora McDavida z Edmonton Oilers.
New York Rangers - Tampa Bay Lightning 2:3
Hrdina zápasu Brayden Point pri rozhodujúcom okamihu zápasu prešiel do útočného pásma, prihral k ľavému mantinelu Palátovi, ktorý mu puk ideálne vrátil a nováčik súťaže ho usmernil za chrbát Anttiho Raantu. Dovŕšil tak oslavu svojich 21. narodenín, pri ktorej predviedol svoj prvý dvojgólový zápas v NHL.
Podarilo sa mu to v 54. zápase v súťaži a vylepšil svoju bilanciu na 11 zásahov. Prvýkrát Point trafil v ôsmej minúte, keď v presilovej hre vyrovnaním na 1:1 odpovedal na úvodný gól Stevena Kampfera. V druhom dejstve najskôr otočil stav Gabriel Dumont a v polovici stretnutia vyrovnal Michael Grabner.
V bránke Tampy Bay nastúpil druhýkrát od príchodu z Los Angeles slovenský brankár Peter Budaj a pripísal si v novom pôsobisku prvú výhru. Podieľal sa na nej 26 úspešnými zákrokmi. Lightning v boji o play off bodovali piatykrát za sebou a z toho štyrikrát vyhrali.

Philadelphia Flyers - Columbus Blue Jackets 3:5
Radko Gudas si v 32. minúte pripísal asistenciu pri góle Travisa Konecnyho, ktorý z ľavého rohu obišiel obranným pásmom Blue Jackets na pravý kruh a presnou strelou dovŕšil obrat skóre z 0:2 na 3:2. Columbus ale radosť z prvého dvojgólového prestavenia v kariére dvadsaťročnému nováčikovi pokazil a strhol výhru späť na svoju stranu.
Vytvoril tak klubový rekord s 44. výhrou a 94 bodmi v sezóne. Víťazný zásah zaznamenal v 49. minúte v početnej výhode Brandon Dubinsky a výsledok ešte spečatil pri power play svojím druhým gólom večera Cam Atkinson. Blue Jackets sa priblížili na jediný bod najlepším tímom súťaže Washington Capitals a Pittsburghu.
New York Islanders - Carolina Hurricanes 4:8
Kanonádu Hurricanes riadil štyrmi bodmi obranca Jaccob Slavin, ktorý oslávil svoj prvý hetrik v kariére a pripísal si ešte jednu asistenciu. Dvadsaťdvaročný Američan mal doteraz v sezóne na konte z 65 stretnutí dva góly a celkovo vylepšil svoju bilanciu na sedem presných zásahov v 129 dueloch v NHL.

Islanders nevyužili šancu na posun na pozície pre play off a na Toronto Maple Leafs, ktorí držia vo Východnej konferencii druhú divokú kartu, stále strácajú bod. Carolina má na postup deväťbodovú stratu.
Calgary Flames - Pittsburgh Penguins 4:3 po nájazdoch
Flames dosiahli desiatu výhru za sebou a vyrovnali klubový rekord. Ešte ako Atlanta Flames previedli rovnaké ťaženie medzi 14. októbrom a 3. novembrom 1978. Pondelkový duel proti obhajcovi Stanleyho pohára rozhodol v prvej sérii nájazdov blafákom do bekhendu Kris Versteeg. Gólman Brian Elliott si poradil s pokusmi Evgeniho Malkina, Sidneyho Crosbyho i Phila Kessela.
Podľa štatistík Elias Sports Bureau sa stalo úplne prvýkrát v histórii NHL, že desať a viac víťazstiev v sezóne dokázali dosiahnuť štyri tímy. Flames doplnili Columbus (16 výhier v rade), celok Minnesota Wild (12) a Philadelphiu (10).
Arizona Coyotes - Colorado Avalanche 1:0
Brankár Mike Smith udržal vďaka 22 úspešným zákrokom svoje 22. čisté konto v drese Coyotes a vytvoril nový klubový rekord. Doteraz sa s ním delili o maximum ruskí brankári Ilya Bryzgalov a Nikolai Khabibulin. Pre tridsaťštyriročného Kanaďana to bola tretia nula v sezóne a celkovo 32. v kariére.
Jediný gól zápasu strelil v 24. minúte Brendan Perlini, ktorý skóroval v treťom stretnutí za sebou. Avalanche vyšli strelecky naprázdno už v 12 zápasoch v sezóne a prehrali štrnásty z posledných 18 zápasov.
Ďalšie pondelkové výsledky:
Nashville Predators - Winnipeg Jets 5:4 po predl.
Los Angeles Kings - St. Louis Blues 1:3
1. Víťazné ťaženie Calgary
Flames vďaka úspechu proti Pittsburghu (4:3 po nájazdoch) oslávili desiatu výhru za sebou a vyrovnali klubový rekord. Rovnakú sériu predviedli ešte ako Atlanta Flames medzi 14. októbrom a 3. novembrom 1978.
2. Marchand dostihol Crosbyho
Kanonier Brad Marchand z Bostonu vďaka hetriku na ľade Vancouveru (6:3) vyrovnal s 35 gólmi na čele tabuľky strelcov prvému Sidneymu Crosbymu z Pittsburghu.
3. Hetrik obrancu Slavina
Trojgólovým predstavením sa zaskvel v drese Caroliny pri víťazstve na ľade New York Islanders 8:4 Jaccob Slavin. Dvadsaťdvaročný obranca oslávil svoj prvý hetrik v NHL a doteraz mal na konte v 128 dueloch v NHL štyri góly.
1. Jaccob Slavin (CAR): 3 góly, 1 asistencia, 3 strely
2. Brad Marchand (BOS): 3 góly, 1 asistencia, 4 strely
3. Brayden Point (TBL): 2 body, 2 góly, 3 strely
Na čo sa tešiť:
Na programe je deväť zápasov. Florida Panthers s Jaromírom Jágrom sa po piatich porážkach za sebou môžu pokúsiť oživiť nádeje na play off v dueli s celkom Toronto Maple Leafs. Líder NHL Washington Capitals sa bude snažiť zastaviť sériu štyroch porážok proti tímu Minnesota Wild.