Ovečkin sa stal ôsmym hráčom so 700 gólmi

NHL má za sebou noc veľkých príbehov. Ten najvýraznejší napísal útočník Alexander Ovečkin, ktorý sa dočkal jubilejného 700. gólu v kariére. Radosť mu trochu pokazil fakt, že Washington Capitals padli na ľade New Jersey Devils 2:3. Poriadne divoký duel majú za sebou Carolina Hurricanes. Síce dokázali vyhrať v aréne Toronto Maple Leafs 6:3, ale duel musel dochytať rolbár David Ayres. Hurricanes sa totiž zranili obaja brankári James Reimer aj Petr Mrázek.

Boston Bruins schytali hrozivý debakel 3:9 na ľade Vancouver Canucks. Jaroslav Halak síce v bránke vystriedal Tuukku Raska, ale ani on prehru neodvrátil. Tampa Bay Lightning utrpeli vysokú porážku 3:7 od Carolina Hurricanes a navyše prišli o obrancu Erika Černáka, ktorý zápas nedohral kvôli zraneniu v dolnej časti tela.
Ovečkin strelil gól č. 700
Dočkal sa. Útočník Alex Ovechkin strelil v zápase na ľade New Jersey Devils jubilejný 700. gól v kariére. Jeho tím Washington Capitals napriek tomu padol 2:3.
Bola to chvíľa na ktorú nečakal len ruský reprezentant, ale celá NHL. V čase 44:50 Tom Wilson spoza bránky Devils našiel práve Ovečkina, ktorý nekompromisne napálil puk do siete.
Pre elitného kanoniera to bol vytúžený 700. gól v kariére. Zásah, na ktorý čakal veľa zápasov a teraz sa konečne dočkal.
"Keď som sa k tejto méte blížil, mal som to v hlave stále viac. Som nadšený, že sa mi to podarilo už teraz. Je to obrovský úspech," radoval sa hrdina duelu.
Slávnostný gól oslávili s Ovečkinom priamo na ľade všetci spoluhráči, úctyhodnému míľniku zatlieskala aj väčšina domácich priaznivcov Devils.
Ovečkin sa stal ešte len ôsmym hráčom v histórii, ktorý sa na túto métu dostal. Pred ním to zvládli Wayne Gretzky (894 gólov), Gordie Howe (801), Jaromír Jágr (766), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708).
"To je veľmi dobrá spoločnosť," usmial sa líder Capitals, ktorý má v sezóne na konte už 42 presných zásahov. Pridal k nim aj 17 asistencií.
Po zápase však boli spokojnejší Devils. Nerozhodný stav 2:2 totiž v čase 48:01 prelomil Damon Severson, ktorý využil presilovú hru a rozhodol o triumfe svojho mužstva.
"To, čo dokázal Ovečkin, je niečo úžasné. Ale nechceli sme len sedieť a pozerať sa, ako oslavuje. Veľmi sme túžili uspieť a nakoniec sa nám to podarilo. Je to skvelý pocit," vyhlásil Severson.
Capitals tak čakajú na víťazstvo už štyri zápasy, ale tentoraz to hráčov až tak veľmi nemrzelo. Napriek ďalšej porážke totiž prevládala radosť z úspechu ich kapitána.
"V prvej chvíli som si nebol istý, či môžem skočiť na mantinel a ísť na ľad," usmial sa útočník Nicklas Backström. "Myslím, že to pre Ovieho bol výnimočný moment, ktorý si mohol užiť s mužstvom. Sme šťastní aj zaňho."
Rolbár Ayres vychytal Caroline výhru
Má už 41 rokov. Živí sa ako rolbár. Napriek tomu sa David Ayres stal jedným z hrdinov sobotného programu NHL. Ako núdzový brankár totiž pomohol tímu Carolina Hurricanes k výhre 6:3 na ľade Toronto Maple Leafs.
Ayres išiel do akcie v druhej tretine potom, ako Carolina prišla o obidvoch brankárov. James Reimer aj Petr Mrazek museli zo zápasu odstúpiť zo zdravotných dôvodov.
"Je to niečo fantastické," tešil sa Ayres po záverečnej siréne. "Do konca života na túto chvíľu nezabudnem. Byť na ľade v takejto situácii pre mňa bolo niečo úplne nové. Veľmi som si to užil."
Duel v bránke Hurricanes odštartoval Reimer, ale v čase 13:50 musel odstúpiť kvôli zraneniu v dolnej časti tela. Nahradil ho Mrázek, ktorý sa v čase 31:19 zrazil za vlastnou bránkou so spoluhráčom Kylom Cliffordom a aj preňho sa zápas predčasne skončil.
Do akcie tak musel ísť Ayres a darilo sa mu výborne. Rolbár v netradičnej úlohe pochytal osem striel Toronta, inkasoval len dva góly a výrazne sa podpísal pod triumf Hurricanes.
"V druhej tretine som bol veľmi nervózny, ale cez prestávku som chlapcom hovoril, že som už v pohode a môžu sa na mňa spoľahnúť. Bol som pripravený urobiť všetko preto, aby som tímu pomohol."
V drese Hurricanes zažiaril dvomi gólmi útočník Warren Foegele a jedným gólom prispel český forvard Martin Necas, ktorý stanovil konečný výsledok duelu. Za domácich si pripísali dve prihrávky Tyson Barrie a Kasperi Kapanen.
Halák neodvrátil výprask
Tvrdý direkt inkasovali hráči Boston Bruins, ktorí na ľade tímu Vancouver Canucks utrpeli výprask 3:9. Debakel neodvrátil ani Jaroslav Halák, ktorý v tretej tretine po šiestich inkasovaných góloch vystriedal v bránke Tuukku Raska. Slovenský brankár čelil ôsmim strelám Canucks a inkasoval z nich tri góly. Bruins nestačili ani dva zásahy najlepšieho strelca ligy Davida Pastrňáka.
"Ukázali sme, čoho sme smerom dopredu schopní. Boli sme veľmi produktívni, dali sme si záležať na koncovke. Bol to skvelý tímový výkon," radoval sa domáci útočník J.T. Miller, autor troch asistencií.
Repríza finále Stanley Cupu z roku 2011 sa od úvodu vyvíjala úplne jednoznačne v prospech domácich. Bruins so súperom držali krok len do polovice úvodnej časti, keď Pastrňák odpovedal na úvodný gól Troya Stechera.
Potom už bolo na ľade v podstate iné mužstvo. Ešte pred úvodnou sirénou vrátil Canucks vedenie Bo Horvat, v druhej tretine Vancovuer pridal ďalšie tri góly.
Postupne sa presadili Adam Gaudette, Tanner Pearson a Loui Eriksson. V záverečnom dejstve síce Bruins na ďalší gól Eliasa Petterssona zareagovali gólmi Pastrňáka a Chrisa Wagnera, ale v posledných minútach sa úplne zosypali.
Dokonale to využil Tyler Toffoli, ktorý strelil dva góly v priebehu troch minút. Pre produktívneho útočníka to pritom bol ešte len druhý duel po trejde z Los Angeles Kings.
Konečnú podobu výsledku potom stanovil Jake Virtanen.
Flyers znova s výhrou
Hráči Phialdelphia Flyers potvrdili skvelú aktuálnu formu, keď v domovskej aréne Wells Fargo Center porazili Winnipeg Jets 4:2.
Klub z Pensylvánie si pripísal tretí triumf v rade. Z posledných 14 duelov Philadelphia získala až desať výhier. Aj preto sa drží na treťom mieste tabuľky Metropolitnej divízie.
"Myslím, že ako tím sa neustále zlepšujeme," vyhlásil útočník Scott Laughton. "Uvidíme, kam to po základnej časti dotiahneme. Samozrejme, že chceme byť čo najvyššie."
Práve dvadsaťpäťročný center sa stal hlavnou postavou duelu. Laughton totiž v úvodnej tretine strelil dva góly a nasmeroval svoj tím k zisku ďalších dvoch bodov.
"Sme sklamaní, pretože si myslím, že sme odohrali slušný zápas," ťažko hľadal slová kapitán hostí Blake Wheeler. "Rozdiel bol v tom, že súper dokázal využiť všetky svoje šance. Nám sa to nepodarilo."
Na výhre Flyers sa jednou asistenciou podieľal aj český útočník Jakub Voracek, ktorý pripravil gól pre Seana Couturiera. Obranca Justin Braun sa blysol tromi prihrávkami.
Vo farbách Jets sa presadili Patrik Laine a Josh Morrissey, kanadský tím utrpel prvú porážku po troch víťazstvách a figuruje na štvrtej priečke Centrálnej divízie.
Tampa prehrala, Černák sa zranil
Z duelu medzi Arizonou a Tampou Bay sa stala úplne jasná záležitosť. Domáci Coyotes rozbehnutého súpera deklasovali 7:3 a pripravili mu druhú porážku v rade.
Predtým hráči Lightning vyhrali jedenásť zápasov po sebe, ich víťaznú sériu zastavili až Golden Knights, na ktorých vo štvrtok nestačili v pomere 3:5.
Černák stihol odohrať len necelých jedenásť minút, potom ho hry vyradilo zranenie. Útočník Taylor Hall v polovici druhej časti spadol priamo na jeho nohu a slovenský bek sa už do hry nevrátil. Bližšie informácie o Košičanovom zdravotnom stave zatiaľ nie sú známe.
Brankár Andrei Vasilevskiy inkasoval sedem gólov, čo je preňho najviac v sezóne. Rovnaký počet dostal od Coyotes spolu vo všetkých šiestich predchádzajúcich dueloch.
Ostatné zápasy: Canadiens vynulovali Ottawu, Vegas znova víťazne
Buffalo vybojovalo cenný triumf, keď dokázalo uspieť na ľade Pittsburghu 5:2. Sabres ovládli už prvú tretinu 3:0 a mali zápas absolútne pod kontrolou. Dvakrát sa presadil útočník Jack Eichel, Michael Frolik pomohol jednou asistenciou. Obidva góly Penguins strelil center Evgeni Malkin.
New York Rangers zužitkovali výhodu domáceho prostredia a v Madison Square Garden zdolali San Jose 3:2. Za hostí dvakrát udrel veterán Joe Thornton, o triumfe Rangers rozhodol v čase 46:54 útočník Jesper Fast.
Hokejisti Montrealu dokázali vyhrať na ľade Ottawy 3:0 a splnili tak úlohu favoritov. Už v prvej tretine strelil dva góly útočník Max Domi a definitívnu podobu výsledku stanovil Paul Byron. Brankár Carey Price pochytal všetkých 30 striel domácich a pridal štvrtú výhru v sezóne. Tomas Tatar nepremenil dva strelecké pokusy.
Avalanche vyhrali na ľade Los Angeles 2:1 po samostatných nájazdoch a vybojovali tak tretiu výhru v rade. Brankára Colorada Pavla Francouza dokázal počas 60 minúte prekonať len Austin Wagner, ktorý premenil trestné strieľanie. O rozhodujúci nájazd sa postaral Joonas Donskoi.
Golden Knights si poradili s Floridou 5:3 a výrazný podiel na tom mal aj útočník Tomas Nosek, ktorý strelil gól a pridal aj asistenciu. Vegas vyhralo už piaty duel v rade. Dvomi gólmi prispel Reilly Smith a brankár Marc-Andre Fleury predviedol 32 úspešných zákrokov.
Poriadne dramatickú bitku odohrali tímy Nashvillu a Columbusu. Z triumfu 4:3 po samostatných nájazdoch sa nakoniec radovali domáci, ten rozhodujúci premenil až v ôsmej sérii Rocco Grimaldi. Nashville tak pridal tretiu výhru z posledných duelov a stále je na dostrel od postupových pozícií.