Koivu_Teravainen

Tiistaina pelataan yhdeksän NHL-ottelun kierros, jonka otteluissa Minnesota Wild - Carolina Hurricanes ja Nashville Predators - Dallas Stars on herkullisimmat suomalaisasetelmat. Wildin ja Hurricanesin suomalaiset ovat olleet hyvässä pistevireessä, ja Predatorsin sekä Starsin maaleilla nähtäneen suomalaisosaamista.

Washington Capitalsin Aleksandr Ovetshkin sen sijaan voi saavuttaa 600 maalin rajan, kun Capitals vierailee Anaheimissa. Kovassa maalivireessä on ollut myös Winnipeg Jetsin Patrik Laine, joka yrittää kartuttaa maalisaldoaan New York Rangersin vieraana. Aleksander Barkov ja Florida Panthersin Aleksander Barkov lähtevät haastamaan kärkijoukkue Tampa Bay Lightningia.
Wild ja Hurricanes taistelevat pisteistä
Wild on Läntisessä konferenssissa kiinni pudotuspelipaikassa, ja ainakin tällä hetkellä tilanne näyttää hyvältä. Matkaa pudotuspeliviivan alle on viisi pistettä, mutta vuoristoratamaisen kauden aikana joukkue voi vielä menettää asemansa. Tiistain vastustaja Hurricanes tarvitsee enemmän pisteitä juuri nyt, sillä idän viimeinen villi kortti -pudotuspelipaikka on kahden pinnan päässä.
Kummankin joukkueen suomalaishyökkääjät ovat olleet viime aikoina vahvassa vireessä. Hurricanesin Teuvo Teräväinen on tehnyt viidessä viime ottelussaan pisteet 4+1 ja Sebastian Aho 2+2. Wildin Mikael Granlund on herkutellut 2+4 ja Mikko Koivu 3+2.

 • Nyt pelataan sitten pudotuspelityylistä kiekkoa. Meidän on täytynyt kaivautua pelin ytimeen, tehdä ahkerasti hommia ja taistella kovasti, Hurricanesin Jordan Staal tuumi seuran verkkosivuilla.
  Laine yrittää jatkaa tehovirettään
  Patrik Laine on nakuttanut kahdeksassa edellisessä ottelussaan pisteet 10+6. Jets aloitti vieraskiertueensa voitolla Hurricanesista ja jatkaa pelejään tiistaina Rangersia vastaan. Jets on kerännyt kuusi pistettä Central-divisioonan kärkijoukkue Predatorsia vähemmän. Centralin kakkossija alkaa hiljalleen varmistua Winnipegille, sillä Wild on jäänyt siitä jo kuusi pistettä. Tiistain vastustaja Rangers on viiden pisteen päässä idän viimeisestä villi kortti -paikasta.
  Aivotärähdyksestään pelikuntoon jälleen pelikuntoon toipunut Jetsin maalivahti Steve Mason saa peliaikaa kuuden vierasottelun kiertueella.
  Lisää aiheesta: [Patrik Laineen toisen kauden kuviot - osa 5]
  - On ollut kova paikka olla kokoonpanon ulkopuolella. Odotan innolla sitä, kun pääsen taas torjumaan ottelussa, tammikuun alussa loukkaantunut ja viimeiset kymmenen päivää joukkueen mukana harjoitellut Mason tuumi Jetsin verkkosivuilla.
  Saavuttaako Ovetshkin haamurajan vieraskiertueella?
  Washington majailee Metropolitan-divisioonan kärjessä pisteen Pittsburgh Penguinsia enemmän keränneenä. Kärkisijan pitäminen ei jää kiinni ainakaan ykköstykki Aleksandr Ovetshkinin suorituksista. Venäläislaituri on NHL-urallaan enää kahden maalin päässä 600 osuman haamurajasta.
  Capitalsin kippari iskisi mielellään pari maalia vieraskiertueen avausottelussa Ducksin verkkoon. Ovetshkin lihotti viikonloppuna maalitiliään, kun hän iski ulkoilmaottelussa kauden 40. maalinsa. Capitals voitti Maple Leafsin Stadium Series -ottelussa 5-2.
 • Olihan tuollaisessa ottelussa erilainen tunnelma kuin runkosarjaottelussa yleensä. Pelasimme hyvin, ja pelaajat saivat poistua ottelusta hymy kasvoillaan. Toivottavasti he saivat siitä energiaa mukaan vieraskiertueelle länteen, Capitalsin päävalmentaja Barry Trotz kertoi seuran verkkosivuilla.
  Floridalaisjoukkueet iskevät yhteen
  Nousuvireinen Panthers kohtaa "paikallisvastustajansa" Lightningin Floridan niemimaan derbyssä, joka pelataan Tampassa. Panthers on voittanut kymmenestä viimeisimmästä ottelustaan kahdeksan. Sarjan kärkijoukkue Lightningin saldo on vastaavalta ajanjaksolta vain pisteen heikompi. Joukkueet ovat kohdanneet viimeksi lokakuussa, jolloin keskinäisiä otteluita kertyi kaikkiaan kolme. Lightning voitti otteluista kaksi.
  Panthersin Aleksander Barkov on tehnyt viidessä viime ottelussaan komeat pisteet 5+4. Kissapedot ovat nousseet pisteen päähän idän viimeisestä villi kortti -paikasta.
 • Teimme neljä läpiajomaalia, mikä ei ole ihan jokapäiväinen juttu. Emme pelanneet kovin hyvin, mutta "Lou" voitti pelin meille. Hän seisoi taas kerran päällään, Barkov kiitteli maalivahti Roberto Luongon suoritusta sunnuntain Flyers-ottelun jälkeen.
  Nähdäänkö suomalaisten konkarimaalivahtien taistelu?
  Predators haluaa kasvattaa lännen sarjajohtoaan Vegas Golden Knightsiin verrattuna. Tämä onnistuu, jos Predators voittaa tiistaina Starsin ja Golden Knights häviää Columbus Blue Jacketsille. Kuuden ottelun voittoputkeen päässyt Pekka Rinne aloittanee Predatorsin maalilla. Tiistain ottelussa nähtäneen kahden kokeneen suomalaismaalivahdin taistelu, kun Rinne, 35, saa vastustajakseen Starsin Kari Lehtosen, 34.
  Stars hävisi maanantaina Ottawa Senatorsille, ja ykkösmaalivahti Ben Bishop loukkaantui. Päävalmentaja Ken Hitchcockin mukaan Bishop on sivussa alustavasti kaksi ottelua.
  - Tuntui siltä kuin olisimme säästelleet itseämme tiistain ottelua varten. Sitten onkin syytä saada homma toimimaan paremmin kuin nyt, Starsin hyökkääjä Tyler Seguin harmitteli 2-3-jatkoaikatappioon päättyneen ottelun jälkeen.
  Muuta seurattavaa
  Kierroksen muut ottelut ovat Boston Bruins - Detroit Red Wings, Columbus Blue Jackets - Vegas Golden Knights, New Jersey Devils - Montreal Canadiens ja Chicago Blackhawks - Colorado Avalanche.
  Lisää aiheesta: [Olisiko teillä hetki aikaa puhua Rantasesta?]
  Maanantaina flunssan takia sivussa ollut puolustaja Esa Lindell saattaa palata Starsin kokoonpanoon jo tiistaina. Avalanchen sairastuvalle lähti viimeisimpänä Colin Wilson, jolla on aivotärähdys. Canadiensin Antti Niemi kärsii loukkaantumisesta, jota hän parantelee päivä kerrallaan. Niemen joukkuetovereista Max Pacioretty huilaa polvivamman takia 4-6 viikkoa ja Victor Mete on sivussa sormimurtuman takia.
  Predatorsin Craig Smith pelaa 500. runkosarjaottelunsa. Pekka Rinteelle seuraava nollapeli on NHL-uran 50:s.