Laine_Koivu

Maanantain NHL-kierroksella huomio kiinnittyy erityisesti Winnipeg Jetsin ja Minnesota Wildin kohtaamiseen. Jetsin Patrik Laine sekä Wildin Mikko Koivu ja Mikael Granlund ovat kukin pelanneet tehokkaan marraskuun. Jets on noussut kärkikahinoihin, mutta Wildin suorituksissa on vielä parannettavaa.

Kovavireinen New Jersey Devils isännöi Aleksander Barkovin ja Henrik Haapalan Florida Panthersia. Olli Määtän Pittsburgh Penguins saa vieraakseen Valtteri Filppulan ja Jori Lehterän Philadelphia Flyersin, joka on hävinnyt seitsemän ottelua peräkkäin. Montreal Canadiensin maalille nollapelin kera palannut Carey Price yrittää pitää maalinsa puhtaana nyt Columbus Blue Jacketsia vastaan, ja Chicago Blackhawks isännöi Anaheim Ducksia.
Armia ja Laine vastaan Granlund ja Koivu
Wild ja Jets ovat kohdanneet tällä kaudella kahdesti. Jets voitti ensin 4-3 ja sitten 2-1. Ensimmäisessä kohtaamisessa Patrik Laine teki kaksi maalia ja Mikko Koivu yhden. Toisessa ottelussa suomalaiset jäivät pisteittä. Sen ottelun sankari oli Jetsin maalivahti Connor Hellebuyck, joka pysäytti 28 laukausta.
Suomalaisten pistepörssissä Jetsin Patrik Laine (11+6) on viidentenä, Granlund (5+10) kuudentena ja Koivu (4+11) seitsemäntenä. Armia on summannut tällä kaudella pisteet 3+5=8.

Joukkueet lähtevät kauden kolmanteen kohtaamiseensa Läntisen konferenssin kolmannelta ja 11. sijalta. Jets on noussut kärkijoukkoon vahvan syksyn myötä, mutta viimeisemmistä otteluista pisteitä on kertynyt vain noin joka toisesta. Wildin kausi on ollut vaikea. Neljän ottelun voittoputki avasi peliä marraskuun puolivälissä, mutta nyt joka toinen ottelu on taas päättynyt tappioon.
Price yrittää pitää Canadiensin voittokannassa
Carey Price palasi yli kolmen viikon sairauslomaltaan ja torjui lauantaina heti nollapelin, kun Canadiens kukisti Sabresin maalein 3-0. Canadiens tarvitsee ykkösmaalivahdiltaan huippusuorituksia myös jatkossa, jotta joukkue pystyisi nousemaan taisteluun pudotuspelipaikoista. Sabres-ottelua edelsi viiden ottelun tappioputki. Maanantain ottelussa Price aloittaa maalilla, ja Antti Niemi toimii luukkuvahtina.
Vastustaja Blue Jackets saapuu Montrealiin kuuden ottelun voittoputkessa. Joukkueen maalilla aloittaa Sergei Bobrovski, joten Joonas Korpisalo toimii luukkuvahtina. Hyökkääjä Markus Hännikäinen ei ole pelaavassa kokoonpanossa, mutta puolustaja Markus Nutivaara saa jälleen peliaikaa.
Canadiensin Artturi Lehkonen on edelleen loukkaantuneena, mutta konkaripuolustaja David Schlemko palaa NHL-jäille. Sharksista Canadiensiin siirtynyt puolustaja pelaa ensimmäisen sarjaottelun uudessa seurassaan. Hän haki tuntumaa AHL:n puolelta parin ottelun ajan.
- Se teki hyvää. Oli mukava pelata oikeita sarjaotteluita. Jalat olivat vähän kovilla eilen illalla ja tänä aamuna, mutta kyllä se siitä helpottaa, Schlemko kertoi sunnuntaina Canadiensin verkkosivuilla.

Barkovilta odotetaan pisteitä
Panthersin Aleksander Barkov on pelannut vahvan kauden, mutta viidessä viimeisimmässä ottelussaan hän on saalistanut vain kaksi syöttöpistettä. Toki keskiviikkona Barkov teki voittolaukauskilpailussa tärkeän maalin Maple Leafsin verkkoon, ja suomalaishyökkääjän arvo joukkueelleen lasketaan muussakin kuin tehopisteissä. Silti Barkovilta odotetaan lisää tehopisteitä. Tähän asti hän on tehnyt 22 ottelussa tehot 6+15=21.
Panthers on Itäisessä konferenssissa toiseksi viimeisenä. Maanantain vastustaja Devils sen sijaan löytyy sarjataulukon toisesta päästä.
Penguinsin maalintekovaikeudet ovat takana
Penguins pelaa maanantaina kotikaukalossaan Flyersia vastaan. Odotettavasti Valtteri Filppulan ja Jori Lehterän Flyers joutuu ottelussa melkoiseen mankeliin.
Maalintekovaikeutensa selättänyt Penguins on saanut edellisissä otteluissaan mukavasti onnistumisia. Marraskuun kuudessa ensimmäisessä ottelussaan Penguins viimeisteli keskimäärin 2,33 maalia ottelua kohti. Kuudessa seuraavassa ottelussa keskiarvo on ollut jo 3,17.
- Kahden miehen ylivoimalla täytyy tehdä maaleja, ja me teimme nyt todella hyvin hommamme, hyökkääjä Patric Hörnqvist summasi Penguinsin verkkosivuilla lauantain ottelun ratkaisua.

hornqvist

Katkaiseeko Ducks tappioputkensa?
Sami Vatasen Ducks on hävinnyt kolme ottelua peräkkäin. Lauantaina voitto oli puolentoista minuutin päässä, mutta Kings tasoitti ja voitti lopulta voittolaukauskilpailussa. Maanantaina Ducks vierailee Chicagossa.
Blackhawks on Läntisen konferenssin tasaisessa keskikastissa ja taistelee pudotuspelipaikasta. Ducks on neljä sijaa alempana, mutta on kerännyt vain pisteen vähemmän.
- Työmoraalimme oli kohdallaan ja tarvittavalla tasolla. Ottelu oli sellainen, joka erottaa pojat miehistä. Meidän joukkueemme taisteli yhtä kovasti kuin muissakin otteluissa tällä kaudella. Meillä on ollut kokoonpanohuolia, mutta jokainen jätkä tekee silti parhaansa, vaikka pelipaikka ei olisikaan tuttu, Ducksin päävalmentaja Randy Carlyle tuumi seuran verkkosivuilla Kings-ottelun jälkeen.
Muuta seurattavaa
Jori Lehterä palaa Flyersin kokoonpanoon. Päävalmentaja Dave Hakstolin mukaan Lehterä on tehnyt hyvin hommia, vaikka se ei näy tilastoissa. Hakstol kehui seuran verkkosivuilla Lehterän työmoraalia ja sanoi hyökkääjän vahvistavan mitä tahansa joukkueen ketjua. Rickard Rakell liittyi viimeisimpänä pelaajana Ducksin sairaslistalle, Panthersin Jevgeni Dadonov on kärsinyt olkapäävammasta, ja hänen pelikuntonsa on epävarma. Canadiensin Shea Weber on edelleen sivussa, ja Devilsin Kyle Palmieri potee jalkavammaa.