CBJ-CAR

Metropolitan-divisioonan kärkijoukkue Columbus Blue Jackets vierailee keskikastissa majailevan Carolina Hurricanesin luona. Ottelussa nähdään jäällä ainakin neljä suomalaispelaajaa. Vahvassa vireessä olleista suomalaisista lauantaina pelaavat myös Mikko Koivu ja Mikael Granlund, joiden Minnesota Wild isännöi Rasmus Ristolaisen Buffalo Sabresia.

Aho ja Teräväinen Blue Jacketsin kimppuun
Hurricanesilla on käynnissä kuuden peräkkäisen kotiottelun jakso, jonka kolmannessa osassa vastaan tulee Blue Jackets. Hurricanesin kolme edellistä ottelua ovat olleet maalin pelejä, joista yhden joukkue voitti varsinaisella peliajalla ja yhden jatkoajalla Sebastian Ahon maalilla. Tappio tuli Detroit Red Wingsille voittolaukauskilpailussa.
- Saimme hyvän voiton (Blackhawksista) ja kaikista tuntuu nyt hyvältä. Emme voi ottaa jalkaa kaasulta. Pari päivää meni käsitellessä voitto mentaalisesti, mutta meidän täytyy nyt olla varmoja, että olemme jälleen valmiita pelaamaan. Pelistä tulee kova, Hurricanesin päävalmentaja Rod Brind'Amour tuumi seuran verkkosivuilla.

CAR-CHI: Aho viimeistelee längistä jatkoajalla

Aho on ollut Hurricanesin paras pistemies tehoin 5+17=22. Teuvo Teräväinen on joukkueen sisäisessä pörssissä toisena lukemilla 4+11=15. Lauantaina suomalaiskaksikko haastaa Blue Jacketsin Markus Hännikäisen ja Markus Nutivaaran. Sinitakkien maalia vartioi todennäköisesti Sergei Bobrovski, joten Joonas Korpisalo toimii luukkuvahtina. Blue Jackets on ollut vahvassa vireessä ja kahminut pisteitä kuudesta peräkkäisestä ottelusta.
Sabres yrittää horjuttaa Wildia
Lännessä kiertueella oleva Sabres kohtasi perjantaina Winnipeg Jetsin, jolta vieraat veivät maukkaat pisteet voittolaukauskilpailun päätteeksi. Lauantaina Sabres joutuu jälleen kovaan testiin, kun se kohtaa Wildin.
Minnesotan Mikko Koivu ja Mikael Granlund ovat olleet kovassa vireessä viime kierroksilla. Granlund on Wildin sisäisen pörssin kärjessä tehoin 10+9=19, ja Koivu on hinannut itsensä kolmanneksi. Koivun saldo viideltä viime kierrokselta on 2+6=8 ja koko kaudelta 4+12=16. Granlundille seuraava syöttöpiste on NHL-uran 200:s.

MIN-VAN: Granlund iskee paluukiekon maaliin

Sabres lähtee lauantain otteluun neljän voiton putkessa.
- Horjuimme vähän, mutta emme kaatuneet. Viime kaudella olisimme hävinneet tällaisessa tilanteessa, mutta nyt roikuimme hienosti mukana. Se on hieno suoritus tältä joukkueelta, Sabresin päävalmentaja Phil Housley kiitteli Jets-voiton jälkeen seuran verkkosivuilla ja lupasi joukkueen olevan valmis myös Wildin kohtaamiseen.
Koskinen pääsee Albertan derbyn tunnelmaan
Edmonton Oilers on seilannut kauden voittojen ja tappioiden vuorotahdissa, ja Calgaryssä pelattavaan Albertan derbyyn se lähtee voitto allaan. Päävalmentaja Todd McLellan vahvisti, että suomalaismaalivahti Mikko Koskinen pääsee lauantaina torjuntatöihin. Cam Talbot pelaa sunnuntaina, jolloin Oilers kohtaa Kingsin.
Lisää aiheesta: [Koskinen luo taas NHL-uraa\]
Juuso Välimäen Calgary Flames on hävinnyt kaksi ottelua peräkkäin. Lännen sarjataulukossa joukkueet ovat hyvissä asemissa keskikastissa. Flamesilla on 21 pistettä ja Oilersilla 19. Oilers on pelannut ottelun vähemmän.
Bruinsilla loukkaantumishuolia
Tuukka Rask oli muutaman päivän sivussa henkilökohtaisten syiden vuoksi, mutta palasi keskiviikkona kokoonpanoon. Jaroslav Halak torjui vielä Avalanchea vastaan pelatussa ottelussa, mutta Rask pääsi tolppien väliin perjantaina, kun Bruins hävisi jatkoajalla Dallas Starsille.
Lauantaina Bruins kohtaa Arizona Coyotesin, jonka suomalaismaalivahti Antti Raanta on ollut sivussa loukkaantumisen vuoksi. Myös Bruinsin sairastupa on täyttymässä, kun muun muassa Zdeno Chara ja Patrice Bergeron ovat kärsineet loukkaantumisista. Bruinsin neljän ottelun vieraskiertue on puolivälissä, ja kahdesta ottelusta on kertynyt vain yksi piste.
Penguins kaipaa ryhtiliikettä
Sidney Crosbyn loukkaantuminen ei ole ainoa selitys Pittsburgh Penguinsin alavireeseen. Materiaali on leveä ja laadukas. Penguinsilla oli vaikeat jaksonsa jo viime kaudella, ja välillä uhkana oli jopa jäädä pudotuspelien ulkopuolelle. Nyt joukkue on hävinnyt kaksi ottelua peräkkäin ja on pudonnut Metropolitan-divisioonan viimeiseksi.
Lightningia vastaan pelattu ottelu ratkesi erikoistilanteisiin, joten Penguins tietää kehityskohteet lauantain Senators-kohtaamiseen.
- Emme voi antaa alivoimalla noin montaa maalia. Meidän pitää kehittää sitä paljon. Pistimme itsemme vaikeaa asemaan, konkarihyökkääjä Matt Cullen myönsi Penguinsin verkkosivuilla.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Muuta seurattavaa
Kierroksen muut ottelut ovat Philadelphia Flyers - Tampa Bay Lightning, New Jersey Devils - Detroit Red Wings, Vancouver Canucks - Montreal Canadiens, New York Rangers - Florida Panthers, Nashville Predators - Los Angeles Kings ja San Jose Sharks - St. Louis Blues.
Kingsin Dion Phaneuf pelaa NHL-uransa 1 000. ja Wildin Eric Fehr 600. runkosarjaottelun. Lightningin Ryan McDonagh ja Dan Girardi ovat yhden maalisyötön päässä 200 syöttöpisteen rajasta. Flyersin Claude Giroux'lle seuraava tehopiste on NHL-uran 700:s.