Patrik Laine

COLUMBUS -- Columbus Blue Jacketsin GM Don Waddell sanoi torstaina, että seura yrittää toteuttaa laitahyökkääjä Patrik Laineen toiveen kauppaamisesta muuanne, mutta ei seuran kustannuksella.
 
– Jos mahdollisuudet ovat rajalliset tai järkeviä vaihtoehtoja ei ole, meidän on tyydyttävä siihen, Waddell sanoi.
 
Laine, 26, haluaa NHL-uralleen uuden alun neljän vaikean Columbus-kauden jälkeen. Hän siirtyi Blue Jacketsiin Winnipeg Jetsistä tammikuussa 2021.
 
Laine on ollut NHL:n ja pelaajayhdistys NHLPA:n hoito- ja tukiohjelmassa tammikuun 28. päivästä lähtien, eikä Waddell ole puhunut hänen kanssaan henkilökohtaisesti. Keskustelut on käyty Laineen agentin Andy Scottin kanssa.
 
– Juuri nyt tilanne on se, että he (Laine ja hänen agenttinsa) ovat ilmaisseet kantansa ja me olemme luvanneet tutkia kaikkia vaihtoehtoja, Waddell valotti.
 
Laine on pelannut Blue Jacketsissa kaikkiaan 174 runkosarjaottelua (64+74=138). Tällä kaudella hän ehti pelata loukkaantumisten ja hoito-ohjelmaan menon vuoksi vain 18 ottelua (6+3=9).

Laine 62024

Jets varasi Laineen toisena pelaajana vuoden 2016 NHL Draftissa. Hän takoi 36 osumaa tulokaskaudellaan 2016-17 sekä seuraavilla kahdella sesongilla 44 ja 30 ennen kuin tehot alkoivat hiipua neljän viime kauden mittaan.
 
Laineen kauppaamisen esteeksi voi muodostua hänen sopimuksensa, joka rasittaa seuran palkkakattoa 8,7 miljoonalla dollarilla kaudessa vielä seuraavien kahden kauden ajan. Blue Jackets ei Waddellin mukaan haluaisi ottaa Laineen palkasta osaa kontolleen.
 
Waddell pestattiin 28. toukokuuta Blue Jacketsin GM:ksi helmikuussa potkut saaneen Jarmo Kekäläisen tilalle. Hän otti hoitaakseen myös urheilujohtajan tehtävät John Davidsonilta. Waddell erotti aiemmin tällä viikolla päävalmentaja Pascal Vincentin, jonka alaisuudessa Blue Jackets (27-43-12) jäi Itäisen konferenssin viimeiseksi.
 
Waddellilla on jo mielessään 12 valmentajakandidaattia, mutta uuden luotsin pestaamiselle ei ole asetettu aikataulua. Columbus on tällä hetkellä ainoa NHL-seura, jolla ei ole vielä päävalmentajaa.
 
– Emme aio haastatella koko tusinaa. Aloitamme haastattelut, kunhan pääsemme siihen pisteeseen. Ehdokkaita lienee siinä vaiheessa jäljellä kolme tai neljä. Nyt harkitsemme hetken rauhassa ja varmistamme, että teemme varmasti oikeita ratkaisuja, Waddell selvitti.
 
Waddell kertoi etsivänsä joukkueelle kokenutta valmentajaa.
 
– Kun olen nyt keskustellut täällä kaikkien kanssa ja päässyt seuran asioihin sisälle kolmen viime viikon aikana, minusta tarvitsemme henkilön, joka on toiminut aiemminkin valmentajana NHL-tasolla.
 
Blue Jackets varaa neljäntenä tämän kesän NHL Draftissa, joka pidetään 28.–29. kesäkuuta Las Vegasissa. Waddellin mukaan he ovat valmiita kuuntelemaan tarjouksia.
 
– Keskusteluja on käynnissä, ja ne varmaankin kiihtyvät ensi viikolla. Olemme valmiita neuvottelemaan. Jos pidämme varausvuoron itse, saamme loistavan pelaajan. Jos taas kauppaamme varausvuoron, kaupan on oltava meidän kannaltamme todella hyvä, hän avasi.
 
Waddell kertoi myös, että Blue Jackets saattaa olla aktiivinen 1. heinäkuuta avautuvilla vapaiden pelaajien markkinoilla. Mitään jymysopimusta ei kuitenkaan näillä näkymin ole luvassa.
 
– Hankimme alempien ketjujen hyökkääjiä ja ehkä puolustajan. En odota, että saisimme merkittävän avainpelaajan vapailta markkinoilta, mutta joitakin vahvistuksia varmasti hankimme, hän lopetti.
 
Blue Jackets ei ole sijoittunut divisioonassaan kuudetta sijaa korkeammalle viiteen viime kauteen, eikä sinitakkeja ole nähty pudotuspeleissä kauden 2019-20 jälkeen.

Aiheeseen liittyvä sisältö